سیاسی

آمریکایی‌ها قطعنامه 2231 را به درستی نخوانده‌اند/ مقامات آمریکایی‌ دچار نوعی توهم شده‌اند

جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۵:۳۳ آمریکایی‌ها قطعنامه 2231 را به درستی نخوانده‌اند/ مقامات آمریکایی‌ دچار نوعی توهم شده‌اند

کارشناس مسائل بین‌المللی گفت: مقامات آمریکایی در حالی به بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ استناد می‌کنند که این بند را درست نخوانده‌اند، چرا که بند ۱۱، استفاده از مکانیسم ماشه را به اعضای دائم شورای امنیت که عضو برجام هستند منحصر کرده است.

آمریکایی‌ها قطعنامه 2231 را به درستی نخوانده‌اند/ مقامات آمریکایی‌ دچار نوعی توهم شده‌اند

ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به درخواست آمریکا مبنی بر فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران گفت:‌ اقدام آمریکایی‌ها به دلایل مختلف فاقد بستر حقوقی لازم برای فعال کردن مکانیسم ماشه است.

وی با بیان اینکه مقامات آمریکایی‌ دچار نوعی توهم شده‌اند، اظهار داشت: به دلیل شرایط دشوار ترامپ در محیط داخلی آمریکا، آمریکایی‌ها ناگزیر به توسل جستن به هر وسیله‌ای هستند و این هم یکی از آخرین ترفندهای آنان است.

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه تصور نمی‌کنم آمریکایی‌ها بتوانند از طریق مکانیسم ماشه به نتیجه دلخواه خود برسند، اظهار داشت: آمریکایی‌ها در صورت برخورد با درِ بسته شورای امنیت احتمالاً باز هم مجبور خواهند بود قداره‌کشی کنند و بگویند تحریم‌ها را به همه تسری می‌دهیم و هر کشوری با اینران تعامل داشته باشد را تحریم می‌کنیم.

ظهره‌وند با بیان اینکه اقدام اخیر آمریکایی‌ها علیه ایران یک شکست مفتضحانه دیگری برای ایالت متحده رقم خواهد زد، اظهار داشت: مقامات آمریکایی در حالی به بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ استناد می‌کنند که این بند را درست نخوانده‌اند، چرا که بند ۱۱، استفاده از مکانیسم ماشه را به آن دسته از اعضای دائم شورای امنیت منحصر کرده که عضو برجام هستند.

وی ادامه داد: به طور مثال اگر اندونزی یا سایر ۱۵ عضو شورای امنیت می‌توانند مکانیسم ماشه را فعال کنند آمریکا هم می‌توانند چنین کاری انجام دهد.

کارشناس مسائل هسته‌ای با یادآوری اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ برای پشتیبانی از برجام صادر شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه ایالات متحده رسماً از برجام خارج شده نمی‌تواند از ظرفیت ۲۲۳۱ استفاده کند، مگر اینکه سایر اعضا این کار را بکنند که انگلیس هم تاکنون به این خواسته آمریکایی‌ها تن نداده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن