اجتماعی

ابتلای بیش از 6000 نفر از کادر درمان به کرونا/ با ابرچالش و بحرانی عمیق مواجهیم

چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۱:۴۴ ابتلای بیش از 6000 نفر از کادر درمان به کرونا/ با ابرچالش و بحرانی عمیق مواجهیم

رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: تا کنون جامعه پزشکی بیش از 150 شهید در مبارزه با کرونا تقدیم کرده و بیش از 6000 نفر به کرونا مبتلا شدند.

ابتلای بیش از 6000 نفر از کادر درمان به کرونا/ با ابرچالش و بحرانی عمیق مواجهیم

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، مصطفی معین رئیس شورای عالی نظام پزشکی در نشست خبری آنلاین که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد، با بیان اینکه پزشک نقش تصلی بخش و آرامی دهنده به بیمار دارد، گفت: این موضوع یک هنر است و پزشک باید هنر ارائه آرامش به جامعه را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در سطح ملی در رأس هرم مبارزه با کرونا، ‌جامعه پزشکی بوده که به خاطر غیرت و حمیت و پایبندی به اصول پزشکی و احساس مسؤولیت و اعتمادی که جامعه به آنها داشته است، در خط مقدم بوده و بیشترین تلفات را داده است گفت: جامعه پزشکی امکانات اولیه ایمنی بخش در ابتدای کار در اختیار نداشت. در سطح ملی تلفات ما بالاتر از میانگین جهانی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: روز خبرنگار و روز پزشک را به همه فعالان این ۲ حوزه تبریک عرض می‌کنم. چراکه خبرنگاری و پزشکی حرفه‌هایی هستند که وجوه مشترکی دارند. هر دو سخت و زیانبار هستند و مسؤولیت‌های مشترک دارند. در راس همه مسؤولیت‌ها، ‌مسؤولیت اجتماعی پزشکان و روزنامه‌نگاران است که باید مدافع حقوق مردم باشند. ارزش‌های مشترک اخلاقی متعدد از قبیل صداقت، بی‌طرفی، اطلاع‌رسانی و … دارند.

معین افزود: همه علوم و به خصوص پزشکی یک فضیلت فردی نیست و یک پدیده اجتماعی است و ارتباط تنگاتنگ با همه جنبه‌های علمی، ‌اجتماعی و سیاسی یک جامعه دارد. طب و طبیب نقش‌های متعددی در جامعه جدید دارند. هم درمانگر هست، هم آموزش دهنده و هم نقش دفاع از سلامت جامعه و بیمار. در پزشکی اصلی داریم که اگر پزشک نمی‌تواند به هر دلیل هیچ کمکی به بیمار کند، حداقل باید به بیمار آرامش دهد. این هنری است که طبیب باید داشته باشد. پزشک در نهایت یک مصلح اجتماعی است.
معین افزود: طبق نظرسنجی‌های ۴۰ سال اخیر، پزشکی از بالاترین سطح مقبولیت در افکار عمومی برخوردار است. الان در شرایط عجیب و غریب قرار گرفتیم که از دید صاحب‌نظران جهانی به عنوان یک ابرچالش و بحران عمیق یاد می‌شود که آینده جامعه بشری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی گفت: این مصیبت دستاورد بشری طی 200 الی 300 سال گذشته بوده است. در سطح ملی در رأس هرم جامعه پزشکی قرار داشته است و به دلیل اعتمادی که جامعه به پزشکان داشته در خط مقدم قرار داشتند و بیشترین تعداد شهدا تقدیم کردن؛ بیش از 150 شهید شدند و بیش از 6000 نفر مبتلا شدند و در سطح ملی تعداد تلفات ما بیشتر از میانگین جهانی بوده است.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ادامه داد: اگر پنهان کاری کنیم، جامعه را دچار تهدید جدی قرار دادیم. اگر ویروس از بهمن وارد کشور شده و ما به خاطر ملاحظات سیاسی و … پنهان کاری کنیم، این یک تهدید جدی است. فرضیه مردودی به نام ایمنی گله‌ای در شان انسان و جامعه انسانی نیست. حیات یک انسان حیات همه بشریت است و این دیدگاه قرآنی ماست. دوگانه‌هایی مثل سلامت و اقتصاد، سلامت و ایدئولوزی و سلامت و عزاداری، قابل قبول نیست. در همه این دوگانه‌ها اولویت اول با سلامت انسان است.
وی افزود: همه سیاست‌ها و راهبردها باید خود را با سلامت انسان‌ها تطبیق دهند. من در ۲ ماه گذشته براساس همین اصل موضع‌گیری کردم. من اگر مسؤولیت داشتم، به هیچ وجه اجازه نمی‌دادم، نه فقط کنکور بلکه هر نوع تجمعی، چه جشن و عروسی و چه محرم، برگزار شود. این دیدگاه اخلاقی و انسانی است که همه باید تابع آن باشیم.

به گفته معین، بدون تعصب صنفی، من سعی کردم از نظر اخلاق از دیرباز فعال باشم. کمترین تخلف از لحاظ اخلاقی در مقایسه با سایر گروه‌های اجتماعی در بین جامعه پزشکی است. دلیل آن هم قداست طب و قسم خوردن به اصول پزشکی است. به جوسازی‌هایی که با ناآگاهی یا گرایش‌های خاص سیاسی ایجاد می‌شود، توجه نکنید. عده‌ای با نا آگاهی به این مساله دامن زدند و ما نباید تاحت تاثیر این جوسازی‌ها قرار گیریم. در پاندمی‌ها شبه علم رایج می‌شود. عده‌ای آگاهانه و برخی ناآگاهانه به دنبال مطرح کردن شبه علم خواهند بود که مسائل خرافی را ترویج کنند. شنونده و خواننده باید عاقل باشد. آیت‌الهی را داشتیم که به اسم ابن سینای زمان مسائلی همچون روغن بنفشه را مطرح می‌کرد، اینجا مطبوعات باید روشنگری کنند.

ادامه دارد/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن