سیاسی

از زمین‌‌های خالی هم مانند خانه مالیات بگیریم/ زمین‌های حاشیه شهرها به بافت شهری ملحق شود

جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۰:۰۳ از زمین‌‌های خالی هم مانند خانه مالیات بگیریم/ زمین‌های حاشیه شهرها به بافت شهری ملحق شود

نماینده کاشمر در مجلس با بیان اینکه متاسفانه حسن روحانی درباره اقدامات مثبت دولت احمدی نژاد مانند مسکن مهر بی انصافی کرد، گفت: اگر مسکن مهر نبود میانگین قیمت خانه در تهران بالای 50 میلیون تومان بود.

از زمین‌‌های خالی هم مانند خانه مالیات بگیریم/ زمین‌های حاشیه شهرها به بافت شهری ملحق شود

حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره التهاب بازار مسکن اظهار داشت: مشکلات دولت آن است که متاسفانه سیاست خوب دولت‌‌های پیشین خود را نجام نداده و پیگیری نمی‌کنند و به جای آنکه محسنات دولت‌های پیشین را عملیاتی کنند تلاش می‌کنند آن را نفی کنند. این در حالی است که در پایان دولت‌ها به اقدامات مثبت دولت پیشین رسیده و گاهی اوقات تعدادی از آنها را اجرایی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکل اساسی آن است که دولت‌ها بی‌انصاف هستند به طوری که آقای روحانی در سال 92 در تلویزیون به صراحت اعلام کرد مسکن مهر را ادامه می‌دهیم و فقط به دنبال رفع اشکالات آن هستیم اما وقتی دولت او مستقر شد وزیر راه و شهرسازی وقت به صراحت اعلام کرد که مسکن مزخرف مهر.

نیک‌بین گفت:‌ متاسفانه دولت حسن روحانی یک آجر روی آجر مسکن نگذاشت و پروژه‌های مسکن مهر را از همان زمان رها کرده و حمایتی نکردند این در حالی است که به دلیل انتقادات فراوانی که به دولت روحانی نسبت به عدم ایفای وظایفش در حوزه مسکن صورت گرفت طرحی را به نام اطرح اقدام مسکن اجرایی کردند در حالی که همان طرح مسکن مهر بود.

** مسکن مهر نبود میانگین قیمت خانه در تهران به بالای 50 میلیون می‌رسید

وی افزود: ای کاش دولت‌‌ها دست از سیاسی بازی بردارند و به فکر منافع مردم باشند؛ منافع مردم همان مسکن مهری است که در دولت‌های نهم و دهم عملیاتی شد و بهتر است همین طرح در دولت‌های بعد از آن هم اجرایی شود تا مردم آرزوی خانه دار شدن را به گور نبرند و فقط بهتر بود ایرادات این طرح رفع شده و تمرکز بر محسنات ‌آن داشتند.

نماینده کاشمر در مجلس خاطرنشان کرد: مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی دولت روحانی به صراحت در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم اعلام کردند که اگر مسکن مهر دولت احمدی‌نژاد نبود میانیگن قیمت هر متر مسکن در تهران به بالای 50 میلیون تومان می‌رسد که تاثیر آن به شهرهای دیگر هم می‌رسید.

**دولت‌ها اقدامات مثبت دولت‌های پیشین را نفی نکنند

نیک‌بین گفت: دولت‌ها بایستی به جای نفی اقدامات گذشتگان به سوابق مثبت اقدامات اجرایی پیشین فکر کنند. ضمن اینکه بایستی نسبت به الحاق زمین‌های حاشیه شهرها به درون شهرها فکر کرده و هر چه سریع‌تر این اقدام را اجرایی کنند.

وی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: اگر این موضوع عملیاتی شود قیمت زمین در شهرها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

نماینده کاشمر در مجلس تاکید کرد: باید تلاش کنیم قیمت زمین را از خانه کم کنیم که همین کار منجر به کاهش بین 50 تا 70 درصدی قیمت مسکن در کشور خواهد شد.

** زمین‌های حاشیه شهرها به بافت شهری ملحق شود

نیک‌بین افزود: ‌ساخت مسکن در کلانشهر تهران و پایتخت با بهترین مصالح ساختمانی بین 5 و نیم تا 6 میلیون تومان است. این در حالی است که در بهترین نقاط بالای شهر خانه متری 100 میلیون تومان است که اگر تلاش کنیم قیمت زمین را از خانه حذف کنیم نهایت قیمت هر متر خانه در تهران 10 میلیون تومان خواهد شد.

وی گفت: باید خیلی سریع زمین‌های حاشیه شهرها را به بافت شهری متصل کنیم. ضمن اینکه مالیات از زمین‌های خالی هم باید سریعا عملیاتی شود چرا که برخی از این زمین‌ها 15 تا 20 سال است رها شده و ساخت سازی در آنها صورت نمی‌گیرد.

** از زمین‌‌های خالی هم مانند خانه مالیات بگیریم

نماینده کاشمر در مجلس اظهار کرد: ‌وقتی مالیات برخانه‌های خالی را مصوب کرده‌ایم باید مالیات بر زمین‌های خالی را هم اجرایی کنیم و اجازه ندهیم سوداگران و سفته بازان با خرید و فروش زمین در حوزه مسکن جولان دهند. در صورتی که مساحت زیادی از زمین‌های خالی در شهرها و همچنین در اختیار دستگاه‌های دولتی است که باید سریع‌تر ساخت و ساز خانه در آنها صورت گیرد.

نیک‌بین خاطرنشان کرد: ‌وقتی ساخت خانه درون زمین‌های خالی عملیاتی شود عرضه مسکن بیشتر شده و تقاضای خانه کمتر شده و قمیت خانه پایین خواهد آمد که با این کار هم قیمت زمین و هم قیمت خانه کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن