اجتماعی

«امروز» آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی/ هنوز برخی دانش‌آموزان در مدرسه ثبت‌نام نکرده‌اند

دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ – ۰۰:۳۲ «امروز» آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی/ هنوز برخی دانش‌آموزان در مدرسه ثبت‌نام نکرده‌اند

امروز آخرین روز از مهلت چندباره برای ثبت‌نام الکترونیکی کتب درسی است اما هنوز هم برخی دانش‌آموزان در مدرسه ثبت‌نام نکردند.

«امروز» آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی/ هنوز برخی دانش‌آموزان در مدرسه ثبت‌نام نکرده‌اند

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: سال تحصیلی 1400ـ1399 قرار است از 15 شهریور آغاز شود؛ البته مدل آغاز سال تحصیلی بستگی به وضعیت کرونا در کشور دارد. به عبارت دیگری مناطقی که از نظر وضعیت کرونا، قرمز هستند، کلاس‌های درس به صورت مجازی برگزار می‌شود. در مناطق سفید، کلاس‌های درس به صورت حضوری و در مناطق زرد، ترکیب حضوری و مجازی است.

داشتن کتاب درسی هیچ ارتباطی به مدل آغاز سال تحصیلی ندارد و دانش‌آموزان در هر کدام از این شرایط که باشند باید کتاب درسی را داشته باشند؛ البته امسال کتاب درسی فقط از طریق ثبت‌نام اینترنتی و توزیع از طریق مدرسه انجام می‌شود.

ثبت‌نام کتب درسی بر اساس اعلام سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و در مدت زمان مقرر شده در حال انجام است؛ البته با توجه به شروع زودهنگام سال تحصیلی، این زمان دستخوش تغییر هم شد. قرار بود ثبت‌نام کتاب‌های درسی آمادگی مقدماتی(پیش‌دبستانی استثنایی) و پایه اول دوره ابتدایی(عادی و استثنایی)، پایه هفتم دوه اول متوسطه، پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش‌حرفه‌ای استثنایی، پایه دهم دوره دوم متوسطه و پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه‌ای استثنایی که هشتم تیر آغاز شد، 20 مرداد پایان یابد اما در مرحله اول تا 31 مرداد و در مرحله دوم تا 10 شهریور تمدید شد.

ثبت‌نام کتاب‌های درسی دانش‌آموزان به دو روش فردی و گروهی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com انجام می‌شود؛ در روش فردی، خانواده دانش‌آموز با مراجعه به سامانه، ثبت‌نام را انجام می‌دهد؛ به این شکل که برای ورود به سامانه، کد ملی دانش‌آموزان، نام کاربری آنها و 6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموزان، «رمز عبور» آنها به سامانه است.

بعد از ورود به سامانه، مشخصات دانش‌آموز، نام مدرسه، پایه تحصیلی و قیمت کتاب درسی قابل مشاهده است و خانواده با تأیید صحت اطلاعات، ثبت‌نام را انجام داده و هزینه کتاب درسی که بر اساس قیمت پشت جلد کتاب درسی است، دریافت می‌شود؛ برای خانواده‌هایی که امکان ثبت‌نام فردی وجود ندارد، مدیریت مدرسه ثبت‌نام گروهی دانش‌آموزان را انجام می‌دهد.

اسدالله مرتضایی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اول شهریور در خصوص دلایل در نظر گرفتن مهلت زمانی بیشتر برای ثبت سفارش کتاب درسی، اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌های به وجود آمده به دلیل بیماری همه‌گیر کووید 19 نظیر اجتناب از تجمع بیش از حد دانش‌آموزان و والدین آنها برای ثبت‌نام در مدارس، محدودیت فعالیت مدارس در استان‌های با وضعیت هشدار و قرمز به دلیل مصوبات ستاد مبارزه با کرونای استان، متأسفانه تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان در تمامی دوره‌های تحصیلی در مهلت زمانی مقرر یعنی 31 مرداد نتوانسته اند در مدارس ثبت نام کرده و به تبع آن اقدام به ثبت سفارش کتاب های درسی در سامانه فروش مواد آموزشی کنند.

تمامی اطلاعات دانش آموزان موجود در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی نظیر دوره، پایه، رشته و شاخه و محل تحصیل دانش آموزان از سناد تغذیه می شود

مرتضایی ادامه داد : به دلیل ضرورت دسترسی همگانی به کتاب درسی به عنوان یکی از مولفه های اصلی و تاثیر گذار در فرآیند یاددهی ـ یادگیری دانش آموزان و درخواست های مکرر ادارات کل آموزش و پرورش استان ها و والدین دانش آموزان ، همچنین وجود مسایل دیگری نظیر مشخص نشدن نتایج سنجش دانش آموزان ورودی اول ابتدایی و آزمون های مدارس خاص پایه های دوره های اول و دوم متوسطه، طبق مصوبه کارگروه ستادی برنامه ریزی و توزیع کتاب های درسی مقرر شد، این فرآیند تا روز دوشنبه 10 شهریور تمدید شود.

وی تاکید کرد: با در نظر گرفتن این موضوع که تمامی اطلاعات دانش آموزان موجود در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی نظیر دوره، پایه، رشته و شاخه و محل تحصیل دانش آموزان از سناد تغذیه می شود، بنابراین دانش آموزان برای ثبت سفارش کتاب درسی، ضرورت دارد دانش آموزان برای دریافت کتاب درسی در مدرسه محل تحصیل خود ثبت نام کنند.

البته مسأله اینجاست که هنوز تعدادی از دانش‌آموزان در مدارس ثبت‌نام نکردند و وقتی در مدرسه ثبت‌نام نکرده باشند، بالتبع ثبت‌نام کتاب درسی نیز انجام نشده است چرا که ثبت‌نام کتاب درسی منوط به ثبت اطلاعات دانش‌آموزان در سامانه سناد است.

قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش سوم شهریور امسال درباره آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس گفت: «تا کنون از 8 میلیون و 278 هزار و 131 نفر در دوره ابتدایی بیش از 8 میلیون و 220 هزار نفر یعنی حدود 99 درصد آنها ثبت‌نام شدند».

آیا همه دانش‌آموزان در مدرسه ثبت‌نام کردند؟

وی افزود: «در مقطع متوسطه اول 100 درصد دانش‌آموزان ثبت‌نام شدند و تکلیف خانواده‌ها روشن است و نگرانی نداریم اما 75.15 درصد دانش‌آموزان در متوسطه دوم ثبت‌نام کردند که فکر می کنیم دلیلش امتحانات شهریور و هدایت تحصیلی باشد که از 15 تا 20 شهریور نمراتشان نهایی خواهد شد و ثبت نام در این مقطع کمی به طول خواهد انجامید».

به گزارش فارس، آمار ثبت‌نام شدگان توسط معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش در شرایطی اعلام شد که هنوز دانش‌آموزانی هستند که حتی در پایه متوسطه اول ثبت‌نام در مدرسه نشدند و ناگفته نماند آمار این تعداد دانش‌آموزان در متوسطه اول و ابتدایی زیاد نیست؛ ولی در هر صورت در شرایطی امروز، آخرین روز مهلت چندباره ثبت‌نام کتاب درسی است که هنوز برخی دانش‌آموزان به ویژه متوسطه دوم در مدرسه ثبت‌نام نشدند و نگران سال تحصیلی جدید و کتاب درسی خود هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن