فرهنگ و هنر

اهل‌بیتی‌ها؛ تحقق خانواده ولایی با مجالس حسینی

اهل‌بیتی‌ها؛ تحقق خانواده ولایی با مجالس حسینی - کراپ‌شده

کتاب «اهل‌بیتی‌ها؛ تحقق خانواده ولایی با مجالس حسینی» حاصل سخنرانی‌های حجت‌الاسلام محمدرضا عابدینی است که دفتر نشر معارف آن را به زیور طبع رسانده است.

به گزارش مشرق، کتاب «اهل‌بیتی‌ها؛ تحقق خانواده ولایی با مجالس حسینی» حاصل سخنرانی‌های حجت‌الاسلام محمدرضا عابدینی است که دفتر نشر معارف آن را به زیور طبع رسانده است. کتاب در سه گفتار تنظیم شده است؛ گفتار اول با عنوان حقیقت و مراتب خانواده به تکوینی و تشریعی بودن سنّت خانواده، حقیقت آن و مراتب خانواده از رَحِم جسمانی تا رَحِم رحمانی پرداخته است. در گفتار دوم (پیوندها و گسست‌های خانوادگی) صله‌رحم و قطع رحم در هر یک از مراتب آن و آثار آن در زندگی و حیات اجتماعی بررسی می‌شود. هلاکت نیز به‌عنوان نتیجه تقابل با سنّت خانواده معرفی می‌شود.

در گفتار سوم (الگوی توسعه خانواده ولایی) تلاش شده تا تعامل هیئت و خانواده و ربط و نسبت این دو تبیین شود. در این نگاه، هیئت، نقطه اتصال رحم طینی به رحم دینی معرفی می‌شود.

نویسنده تبیین سیر و سفر الهی را از خانه و خانواده رحم ظاهری (که «اهل‌بیت» طینی انسان است) آغاز می‌کند و به «بیت الولایه» و رحم ولایی یعنی «اهل‌بیت(ع)» در نظام ولایی می‌رسد؛ و از آنجا نیز به رحم رحمانی توجه می‌کند. این سیر، حرکتی وجودی و توحیدی است.

مطالب کتاب برای استفاده عمومی در نظر گرفته شده است ولی با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب در مورد مطرح شدن موضوع خانواده در مجالس و هیئت‌ها، محتوای مفیدی برای شاعران اهل‌بیت(ع)، مداحان، مرثیه‌سرایان و سخنوران نیز دارد.

نگارش این کتاب برای اطاعت و اجابت دعوت رهبر معظم انقلاب در مورد مسئله خانواده است. ایشان به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) در ملاقات با جمعی از مداحان کشور تذکر دادند که در هیئت‌ها به موضوع خانواده پرداخته شود؛ زیرا دشمن برنامه دقیقی برای آن دارد.

کتاب «اهل بیتی‌ها» یکی از یازده کتابی است که در طرح «سفیر حسین» در مساجد و هیئات معرفی و ترویج خواهد شد. گفتنی است این کتاب را می‌توانید از کتاب‌فروشی‌های جبهه فرهنگی انقلاب و یا نرم‌افزار کتابیکا تهیه کنید.

  • شهر خبر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن