اجتماعی

اپیدمی را با خواهش و تمنا اداره نمی‌کنند/ باید استراتژی مشخصی برای مقابله با کرونا داشته باشیم

سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ – ۱۷:۴۵ اپیدمی را با خواهش و تمنا اداره نمی‌کنند/ باید استراتژی مشخصی برای مقابله با کرونا داشته باشیم

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ‌با توجه به نامشخص بودن پایان بیماری کرونا باید استراتژی‌های معینی برای مقابله با این موضوع داشته باشیم.

اپیدمی را با خواهش و تمنا اداره نمی‌کنند/ باید استراتژی مشخصی برای مقابله با کرونا داشته باشیم

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، مراسم دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران، فرمانده سازمان بسیج مستضعفین و جمعی از فرماندهان سپاه که با حضور مسئولان وزارت بهداشت برگزار شد، سعید نمکی در این مراسم با بیان اینکه در اولین روزهای تلخ مقابله با ویروس منحوس کرونا، فرمانده سپاه جزو اولین افرادی بود که آمادگی خود را برای همراهی کردن وزارت بهداشت در مقابله با این بیماری اعلام کرد اظهار داشت:در آن روزهای سخت و لحظاتی که ما خبرهای تلخ می‌شنیدیم سردار سلامتی طی تماسی که با من گرفت اعلام کرد که سپاه و نیروهای انقلابی در کنار وزارت بهداشت هستند و همین تماس‌های دوستانه سپاه دلگرمی بسیاری برای ما ایجاد کرد.

نمکی افزود: و خوشبختانه با همین همکاری‌ها یک وفاق ملی و همدلی شکل گرفت و ما از این که نیروهای بسیجی و انقلابی لحظه به لحظه در این بحران کنار ما بودند تشکر می‌کنیم.

در ادامه این مراسم سردار حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) اظهار داشت: امروز این توفیق حاصل شد تا در این جلسه حاضر شویم و از کادر درمان و بهداشت کشور و مسئولین وزارت بهداشت قدردانی کنیم.

قدردانی از پزشکان و پرستاران

وی افزود: کادر بهداشت درمان وهمه پزشکان و پرستاران وخدمتگزاران عرصه سلامت مدت‌هاست که خالصانه با تلاش‌های فراوان در حال مقابله با این بیماری منحوس هستند و می‌توانیم بگوییم که این اتفاق آزمایش بزرگی برای این افراد بود تا جامعه درمانی کشور با مفاهیم زنده مانند از خود گذشتگی، ایثار و فداکاری پیوند بخورد و این حماسه بزرگ را به تصویر بکشد که همین موضوع در ارتقاء بخشیدن حالات معنوی جامعه ما اثرگذار است و خوشبختانه پزشکان و پرستاران ما توانستند حماسه‌ای از ایثار و فداکاری را رقم بزنند.

سردار سلامی گفت: ما طی ماه‌های گذشته شاهد گذشت و ایثار کادر درمان و ترجیح دادن حیات بیماران بر سلامت بوده‌ایم که همین موضوع باعث شد فرهنگ برجسته‌ای در جامعه ما شکل بگیرد.

وی ادامه داد: این حماسه آفرینی جایگاه فرهنگی ما را در سطح بین‌المللی افزایش داد و هدف اصلی ما از حضور در این مراسم تجلیل و تشکر از کادر درمان است. بدون شک می‌توانیم بگوییم که این افتخارات با افتخارآفرینی‌های دفاع مقدس قابل مقایسه است چه بسا که این روزها ما شرایط سخت تری را تجربه می‌کنیم و ملت ما قدردان زحمات همه عزیزان در این مسیر پرتلاطم خواهد بود.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای در اختیار قرار دادن تمام امکانات درمانی نیروهای مسلح برای درمان بیماران مبتلا به کرونا اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف من برای حضور در این جلسه اعلام آمادگی برای همراهی وزارت بهداشت است.

تمام امکانات در اختیار مقابله با کرونا است

وی افزود:‌تمام امکانات سپاه پاسداران از قبیل بیمارستان‌های صحرای، سیار و توان بسیج جامعه پزشکی در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد تا ما بتوانیم با این ویروس منحوس مقابله کنیم. همچنین سپاه آماده پذیرش نقش‌های جدیدتر در این میدان است.

سردار سلامی خاطرنشان کرد: قبل از ظهر جلسه‌ای با دوستانمان در استان‌ها داشتیم و به آنها به صورت شفاهی و کتبی ابلاغ شده که از ظرفیت خود برای درمان و پذیرش بیماران مبتلا به کرونا استفاده کننده و ما مرتب بر فعالیت‌های آنها نظارت خواهیم داشت و آماده هستیم ظرفیت خودمان را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد:این بیماری به خودی خود از بین نخواهد رفت به دلیل اینکه ما با یک ویروس زنده‌ای مواجه هستیم که قابلیت تولیدی مثل دارد و توانسته بخش زیادی از کره زمین را فرا بگیرد و متاسفانه تاکنون چشم انداز روشنی برای مقابله با این بیماری در دسترس نیست.

نیازمند استراتژی معین هستیم

سلامی ادامه داد:‌با توجه به نامشخص بودن پایان این بیماری ما باید استراتژی‌های معینی را برای مقابله با این موضوع داشته باشیم.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم تا تمامی استعداد های بیمارستانی و سایر ظرفیت های بسیج در خدمت تحقق این مهم قرار گیرد، گفت: در کنار این اقدامات کمک‌های مومنانه و توزیع بسته های معیشتی با هدف کاهش مشکلات مردمی که از کرونا و یا غیر کرونا دچار رنج معیشتی هستند، به طور مداوم انجام می پذیرد.

فرمانده کل سپاه در پایان با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی توسط همه هموطنان ،قطع زنجیره تماس را تنها راه برخورد منطقی و موثر در پیشگیری از تداوم شیوع کرونا دانست و گفت: از مردم عزیزمان خواهش می کنیم دستورالعمل ها و شیوه نامه های بهداشتی را که از سوی نهادهای مسئول به آنها متذکر می‌شوند، را رعایت کنند تا با حفظ سلامتی خود ، خانواده وسایرین ، شرایط به شکل عادی برگردد.

سعی کردیم در برابر کرونا آماده باشیم

سعید نمکی در ادامه افزود: مهم است که راه رفته را واکاوی کنیم. درباره کرونا باید از ابتدا این طور فکر می‌کردیم که کرونا پدیده اولویت داری است که عوامل اقتصادی و اجتماعی و دینی را می‌تواند تحت تاثیر قرار بدهد. از ابتدا گفتیم که کرونا اولویت اول ملی است.

وی ادامه داد: اگر کرونا را جمع کردیم، در تمام ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی میدان‌دار خواهیم بود. اگر در مدیریت کرونا دچار شکست شویم، آبروی نظام را زیر سوال می‌بریم. با تمام وجود تلاش کردیم این اتفاق به خوبی مدیریت شود.

وزیر بهداشت اظهار کرد: اگر از سپاه و بسیج از روز اول تقاضای کمک کردم به این دلیل بود که به وقت گرفتاری، اول اعضای خانواده و نزدیکان را صدا می‌زنیم. همواره با شیوه جهاد و دفاع مقدس می‌توان مملکت را به سرانجام نجات رساند. روز اولی که شنیدم ویروسی با این مشخصات در چین شناسایی شده، همکارانم را صدا زدم و گفتم که این ویروس، مجموعه‌ای تازه و با ویژگی‌های منحصر به فرد است. اسم این ویروس را شتر گاو پلنگ گذاشتم. ویروس کرونا به اجداد خود شبیه نیست و تکه‌هایی از ویروس‌های مختلف داشت. به همکارانم گفتم که جهان میزبان یکی از پیچیده‌ترین موجودات زنده است و مشخص نیست تا چه زمانی با آن درگیر هستیم. هر شخصی که امروز با عجله در مورد ویروس کرونا و نحوه عملکرد آن حرف بزند نیز از سر بی دانشی و جهالت است.

وی ادامه داد: ما سعی کردیم به شدت در برابر این ویروس آماده باشیم. اروپا و آمریکا با همه آمادگی از لحاظ زیرساخت‌ها، خود را در مقابل یک نسیم دیدند، اما گرفتار طوفان شدند. ما کار را با تدبیر آغاز کرده و درست مانند شیوه‌های دفاع مقدس، سنگر ساختیم و خود را آماده هجمه ویروس کردیم. در اولین روزها، پروازها را با محل آلودگی ویروس قطع کرده و در همه گیت‌های ورودی، تب سنج گذاشتیم. از طرفی به دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش داده و گفتیم تخت‌های بیمارستانی را آماده کنند. در دو هفته، ۲ هزار تخت آی سی یو آماده کرده و ۹۰۰ ونتیلاتور به تجهیزات کشور اضافه کردیم.

نمکی افزود: حتی یک بیمار ما به علت عدم بضاعت اقتصادی پشت در بیمارستان نماند و یک ونتیلاتور یا دستگاه اکسیژن را از بیمار سالمند باز نکردیم که به بیمار جوان وصل کنیم. افتخار دیگری که برای نظام کسب شد، این بود که ضد انقلاب را خوشحال نکردیم. یکی از شیوه‌هایی که ضد انقلاب روی آن کار می‌کرد این بود که جمهوری اسلامی ایران به اقوام بی توجه است. در حالی که قوم عرب در خوزستان، اهل تسنن در کردستان و کرمانشاه و سیستان و بلوچستان حتی یک شکایت و گلایه‌مندی از نظام سلامت ندارند. هزاران افغان بدون کارت اقامت را رایگان درمان کردیم.

وی بیان کرد: این افتخار با وفاق و همدلی و برنامه ریزی حاصل شد که در ابتدا سنگر آرایی کرده و محکم در برابر ویروس کرونا ایستادیم و وقتی موج را شکستیم، به ویروس حمله کردیم. سامانه ۴۰۳۰ را راه اندازی کردیم. ۲۵۰ هزار بسیجی در کنار ما قرار گرفتند و ۳۰۰ هزار اکیپ راه انداختیم و ما سراغ ویروس رفتیم. در مرحله اول ۷۸ میلیون نفر از خانواده‌ها را غربالگری کرده و موارد مثبت را پیدا کردیم. افرادی که نیاز به بستری داشتند را شناسایی کرده و خانه‌های این افراد را ضد عفونی کردیم. سپس ۱۰ نفر از اعضای خانواده که با بیماران در ارتباط بودند را تست کردیم. مراکز تست را از دو مورد به ۱۶۰ مرکز رساندیم و کار عظیم ملی شکل گرفت. در طول کمتر از دو ماه توانستیم میزان مرگ‌ها را به ۲۰ درصد، میزان ابتلا را به کمتر از ۲۵ درصد برسانیم. داشتیم به سمت مرگ تک رقمی حرکت می‌کردیم که اتفاق دیگری افتاد.

بیماریابی و تشخیص و درمان و قرنطینه به موقع

وزیر بهداشت گفت: راهی که رفتیم، عالمانه‌ترین و علمی‌ترین روش بود. بیماریابی به موقع یا تشخیص و درمان و قرنطینه به موقع توانست در کمتر از دو ماه، ما را به فوت کمتر از ۳۰ نفر در روز برساند. وقتی طوفان کرونا به کشورهای دیگر رسید، در اوج تحریم و فشار فهمیدند که ایران چه کار بزرگی انجام داده است.

وی افزود: در طول اجرای طرح تحول سلامت، تخت‌های زیادی اضافه شد، اما در حال حاضر میزان تخت به ازای هزار نفر جمعیت فقط ۱.۶ است. آنچه توانست به ما کمک کند، ایثار و از خود گذشتگی عزیزان و استفاده از شیوه بسیجی و جهادی در مدیریت بیماری بود.

نمکی بیان کرد: ما در بدترین دوران اقتصادی کشور قرار داریم. آنچه آمریکایی‌ها ظالمانه بر ما تحمیل می‌کنند، شاید بعد از واقعه کربلا، چنین ظلمی بر ملتی روا نداشته‌اند. برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی روزهای سختی می‌گذرانیم. بنابراین اولین بحث ما این است که کرونا اولویت اول کشور است، هرچند اقتصاد در شرایط سختی قرار داشته و بی‌کاری و تورم هم وجود دارد. ما اولین کشور جهان بودیم که برای بازگشایی پروتکل‌های بهداشتی نوشتیم. در ۱۰ شبانه روز برای ۱۴۰۰ حرفه، پروتکل‌های بهداشتی نوشته شد.

وزیر بهداشت گفت: برای ما مشخص بود که بازگشایی یعنی ابتلا، اما پروتکل‌های بهداشتی نوشته شد تا کمترین آسیب به افراد برسد. در صنعت نفت و پتروشیمی به دلیل رعایت بسیار مناسب پروتکل‌های بهداشتی، کمترین ابتلا و فوتی را داشتیم.

وی افزود: از طرفی نمی‌توانستیم تولید را بخوابانیم. وزارت بهداشت ایران تنها وزارت بهداشتی بود که به جای این‌که اقتصاد به کمکش بیاید، به کمک اقتصاد رفت.

اپیدمی را با خواهش و تمنا اداره نمی‌کنند

نمکی اظهار کرد: نکته دیگر، نوع نگاه در قسمت‌هایی است که همراهی نمی‌کنند. از ابتدا گفتم که اپیدمی را در هیچ جای دنیا با خواهش و تمنا و التماس اداره نمی‌کنند. در دموکرات‌ترین نظام‌های دنیا، با انسان متخلف محکم‌ترین برخورد را انجام می‌دهند. در اینجا با برخی گروه‌ها بسیار مماشات کردیم. عده‌ای بسیار همکاری و همراهی کردند. از قبل تا بعد از اسلام، مردم این سرزمین هرگز روز سیزده به در در منزل نمانده بودند، اما امسال همه مردم همکاری کردند.

سفرهای بی رویه اثری روی اقتصاد کشور ندارد

وزیر بهداشت بیان کرد: در جایی که برخی پروتکل‌های بهداشتی شکسته می‌شد، برخورد انجام نشد. اگر نیروهای مسلح به صحنه نیایند و ایاب و ذهاب بی رویه که هیچ اثری روی اقتصاد کشور ندارد، قطع نشود، نمی‌توان کرونا را کنترل کرد. وقتی فوج اتومبیل راه می‌افتد و باعث آلودگی سایر نقاط کشور می‌شود، هیچ تاثیری روی اقتصاد ندارد.

وی افزود: در جمع در این دوران تجربه‌های سودمندی کسب کردیم. آنچه در بیمارستان‌های نیروهای مسلح و بیمارستان‌های دانشگاهی و بخش خصوصی داشتیم روی هم جمع شده و حاصل آن مجموعه نفیسی شد.

نمکی گفت: در مقابل ویروسی قرار داریم که خودش را تغییر داده است. در برابر یک موجود ساکن و بی تغییر کار نمی‌کنیم. جهش‌های ویروس را هر شب بررسی می‌کنیم. شب گذشته جهش‌های جدیدی در ویروس کرونا مشاهده کردیم که البته در افزایش سنگین بیماری زایی نقش نداشته است. در این‌که قدرت سرایت ویروس افزایش یافته شک نداریم، اما این‌که به سمت آثار مهلک در بیماری زایی برود هم در مورد هر ویروسی احتمال دارد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: امروز هنوز نیاز به بیمارستان‌های سیار را احساس نمی‌کنیم، اما به هر حال حضور این بیمارستان‌ها نیز دلگرمی است.

وی افزود: در مورد مصوبه اخیر که افرادی که تست کرونای آنها مثبت است و در قرنطینه نمی‌مانند، شاید بتوانیم از فضاهای قرنطینه‌ای استفاده کنیم.

واکسن کرونا احتمالا دو یا سه دوز خواهد بود

نمکی بیان کرد: ویروس کرونا به همان میزان پیچیدگی، ساخت واکسن پیچیده‌ای نیز دارد. این بیماری با یک دوز واکسن قطعا ایمنی نمی‌دهد و شاید مجبور باشیم دو یا سه دوز واکسن را با فاصله بزنیم. احتمالا نیازمند واکسن دوقلو هستیم و باید ایمنی سلولی را هم ایجاد کنیم. واکسن در مدل‌های حیوانی جواب خوبی داده و نتیجه آزمایش‌ها که کاملا مبتنی بر پروتکل‌ها و استانداردهای جهانی است را به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردیم و از دو هفته دیگر به سمت مدل‌های انسانی و آزمایش‌های بالینی خواهیم رفت. امیدواریم که بتوانیم اصول مسلم شامل فاصله گذاری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از هنجارشکنی را انجام بدهیم.

گفتنی است در انتهای این مراسم جمعی از مسؤولان به ارائه گزارشی از عملکرد سازمان‌ها در دوران شیوع کرونا پرداختند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe رسپینا لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن