اجتماعی

برای داشتن جامعه سالم و به دور از آسیب اجتماعی چه باید کرد؟

چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ – ۰۰:۵۲ برای داشتن جامعه سالم و به دور از آسیب اجتماعی چه باید کرد؟

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: اگر به دنبال آن هستیم که جامعه‌ای سالم و به ‌دور از آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم باید به مدرسه توجه کرده و درآن سرمایه‌گذاری کنیم.

برای داشتن جامعه سالم و به دور از آسیب اجتماعی چه باید کرد؟

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمود امانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در وبینار نمایندگان شورای عالی آموزش ‌و پرورش در استان‌ها که در سالن جلسات دبیرخانه شورای عالی برگزار شد، اظهار کرد: شورای عالی مرکز اصلی هدایت نظام تعلیم و تربیت به سمت اهداف متعالی آموزش ‌و پرورش است.

وی با طرح این سؤال که «چرا در کشورهای مختلف به آموزش ‌و پرورش اهمیت زیادی داده می‌شود؟»، گفت: بنیادین‌ترین و به‌صرفه‌ترین راه برای ارتقا و نهادینه‌سازی شاخص‌های ملی توسعه و پیشرفت جامعه، در آموزش ‌و پرورش است.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌ و پرورش ادامه داد: برای وضع خوب یک جامعه شاخص‌های مختلفی در نظر می‌گیرند، همین شاخص‌های عادی مانند وقتی‌که از خانه بیرون می‌رویم متکدی نبینیم، بیکاری کمتر شده باشد، گرانی نباشد، آدم‌های خوش ‌رفتار، مودب و… بیشتر بینیم.

وی اضافه کرد: همه ما می‌خواهیم فرزندانمان در یک جامعه سالم، خوب و رشد یافته، پرورش پیدا کنند، بنابراین اگر به دنبال آن هستیم که جامعه‌ای سالم و به ‌دور از آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم باید به مدرسه توجه نموده و درآن سرمایه‌گذاری کنیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه مدرسه هویت آموزش‌وپرورش است، گفت: پایه‌های اجتماعی شدن، مسؤولیت‌پذیری و مشارکت‌پذیری در جامعه در مدرسه ساخته می‌شود و هیچ کاری به‌اندازه آموزش‌وپرورش تأثیرگذار، عمیق، ماندگار و از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر نیست.

امانی اظهار کرد: اگر در نقطه‌ای که بچه‌ها دارند رشد می‌کنند نیازهای آنها برطرف نشود دچار ناکامی شده و سرخورده می‌شوند و عدم توجه به آموزش‌وپرورش افراد باعث بروز آسیب‌های اجتماعی در مدارس می‌شود.

وی با اشاره به نقش مؤثر مدارس در تربیت‌پذیری افراد، گفت: مدارس اصل و پایه الگوپذیری، اجتماعی شدن و مهارت‌آموزی دانش آموزان است و اگر در مدرسه سرمایه‌گذاری بیشتر، آموزش بهتر، نظام مشاوره و بهداشتی بهتر، آرامش روحی و روانی بهتر و… ایجاد کردیم این کار باعث یادگیری بهتر و بیشتر آنها خواهد شد.

امانی با اشاره به نقش فناوری‌های نوین در امر تعلیم و تربیت، افزود: با پیشرفت فناوری‌های نوین و توسعه رسانه‌ها و آسان شدن دسترسی به آموزش و یادگیری دانش آموزان، عده‌ای فکر می‌کنند که باید سراغ این نوع یادگیری الکترونیکی رفت البته در بین اینها افراد فناوری زده، بیشتر دیده می‌شود.

وی ادامه داد: متخصصان تعلیم و تربیت دنیا با هر نوع اقدامی که باعث تضعیف مدرسه شود مخالفند و معتقد هستند فقط تأکید به بعد فناوری برای آموزش دانش آموزان کافی نیست و این امر آسیب‌ها و صدمات زیادی به دانش آموزان وارد می‌کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت: کارکرد مدرسه یک دستاورد استثنایی و بی‌نظیر است بچه‌ها به مدرسه می‌آیند تا مهارت و سبک زندگی کردن، خودباوری، مسؤولیت‌پذیری، احترام به همدیگر، نوع‌دوستی، گذشت و فداکاری را یاد بگیرند.

امانی با اشاره به اینکه شخصیت و مهارت‌های ارتباطی دانش آموزان در مدرسه شکل می‌گیرد، اظهار کرد: آموزش‌وپرورش به افراد سرمایه‌ای می‌دهد که این سرمایه می‌تواند منبع و مرجعی برای تشکیل زندگی آنها باشد، مانند مهارت‌های ارتباطی، ارزش‌های فردی و اجتماعی و شناخت افراد از توانمندی‌های خود، نتیجه و ثمره آموزش‌وپرورش مطلوب است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن