اقتصادی

بهبود اوضاع اقتصادی در خاورمیانه و آسیای مرکزی احتمالا 10 سال طول بکشد

دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ – ۱۵:۴۵ بهبود اوضاع اقتصادی در خاورمیانه و آسیای مرکزی احتمالا 10 سال طول بکشد

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد ممکن است شاهد اثرات منفی سنگین‌تری از محل شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی باشیم.

بهبود اوضاع اقتصادی در خاورمیانه و آسیای مرکزی احتمالا 10 سال طول بکشد

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد تبعات منفی اقتصادی به خاطر شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی ممکن است بسیار شدیدتر از آن چیزی باشد که پیشتر انتظار می‌رفت.

این صندوق در آخرین گزارش پیش‌بینی خود نسبت به رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی را نسبت به گزارش قبلی پایین‌تر آورده است.

بر اساس اطلاعات جدید رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی برای سال جاری منفی 4.1 درصد خواهد بود که نسبت به پیش‌بینی قبلی در ماه آوریل 1.3 درصد منفی بیشتر شده است.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید هم کشورهای صادر کننده نفت که درآمدشان وابسته به فروش حامل‌های انرژی است و هم کشورهای وارد کننده نفت که علیرغم کاهش قیمت و هزینه های خرید انرژی شاهد افت قابل توجه درآمد خود در حوزه گردشگری و خدمات بوده‌اند به خاطر شیوع ویروس کرونا تبعات اقتصادی جدی را تجربه خواهند کرد.

البته پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که کشورهای نفتی خاورمیانه آسیب بیشتری ببینند چرا که هم شاهد شیوع گسترده کرونا و تبعات اقتصادی آن در این کشورها هستیم و هم قیمت نفت به خاطر همین شیوع کاهش پیدا کرده و درآمد آنها افت شدیدی را تجربه کرده است.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید با توجه به آنکه شیوع ویروس کرونا نقتط ضعف و آسیب پذیری‌ قبلی کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی را شدیدتر کرده خسارت‌های اقتصادی این بحران بر اقتصاد کشورهای منطقه یاد شده در بلندمدت شامل کاهش رشد اقتصادی، اشتغال، و درآمد همچنان یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ها است.

این صندوق می‌گوید کسری مالی و بدهی این کشورها به قدری افزایش یافته که در 20 سال گذشته بی‌سابقه بوده و آنها را بیش از پیش در مقابل شیوع ویروس کرونا آسیب پذیر کرده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده تا سال 2025 اقتصاد منطقه‌ای در خاورمیانه و آسیای مرکزی 12 درصد پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها برای این سال قبل از شیوع ویروس کرونا خواهد بود.

این مؤسسه بین‌المللی تاکید کرده با توجه به آنچه شاهد هستیم تولید ناخالص داخلی کشورها ممکن است حداقل تا 10 سال آینده به سطح پیش‌بینی‌ها قبل از شیوع ویروس کرونا نرسد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe رسپینا لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن