اجتماعی

بیش از 600 مدرسه سمپاد داریم

شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۰:۰۹ بیش از 600 مدرسه سمپاد داریم

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه مدرسه به هیچ دلیلی حق ندارد دانش‌آموزی را به دلیل ندادن شهریه از حق تحصیل در این مدرسه محروم کند، گفت: بیش از 600 مدرسه سمپاد داریم.

بیش از 600 مدرسه سمپاد داریم

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه سمپاد، پرورش همه استعدادهای ملی با گوناگونی استعدادهایی است که نیازمند پرورش و شکوفایی است، اظهار کرد: اما نکته اینجاست که باید محدودیت های سازمان سمپاد را درنظر گرفت. مرکز ملی سمپاد، اخیرا تبدیل به سازمان شده و قبلا در حد اداره‌ای کوچک در دل آموزش و پرورش بوده است.

وی افزود: هرچند مشکلات اعتباری در حال حل شدن است؛ تعداد کارکنان سمپاد کمتر از 50 نفر است. البته وزیر قول حل آن را داده ولی بپذیریم با این تعداد محدود امکان به دوش کشیدن وظایف سنگین و پرشمار وجود نداشته است.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه طیف وسیعی از برنامه‌ها وجود دارند که پرهزینه تر بوده‌اند و در اولویت دوم قرار گرفته‌اند، گفت: مثلا بچه‌هایی که نمی‌خواهند به مدرسه سمپاد بروند در همان مدرسه عادی برنامه ویژه دریافت کنند و یا کلوپ‌های ویژه علمی دایر شود اما خب چنین برنامه های تلفیقی پرهزینه و اجرای آنها دشوار است.

وی افزود: هزینه متوسط یک دانش‌آموز در مدرسه سمپاد برای وزارت آموزش و پرورش به مراتب کمتر از هزینه تحصیل یک دانش‌آموز در مدرسه عادی است. پدر و مادرها داوطلبانه در این زمینه هزینه می‌کنند. سمپاد تنها مدرسه ای است که شهریه ثابت ندارد. یک طیف شهریه داریم و درصدی هم شهریه نمی‌دهند.

یاوری با اشاره به اینکه مدرسه به هیچ دلیلی حق ندارد دانش‌آموزی را به دلیل ندادن شهریه از حق تحصیل در این مدرسه محروم کند، اظهار کرد: پرداخت هزینه توسط اولیا به مراتب کمتر از مدرسه غیردولتی است و اگرچه عدالت اموزشی صددرصدی نیست و بخشی از هزینه را از اولیا می‌گیریم اما نسبت به امکاناتی که در اختیار بچه‌ها قرار می‌گیرد تنها روش رقابت با مدارس غیردولتی است و این شکاف طبقاتی را کم می‌کند.

وی با بیان اینکه بیش از 600 مدرسه سمپاد داریم، درباره آماری از ثبت نام المپیادهای دانش آموزی که در این برنامه نمایش داده شد و حاکی از آن بود که استانی چون سیستان و بلوچستان سه نفر و ایلام و هرمزگان یک نفر ثبت نامی داشته اند اظهار کرد: دلیل توزیع ناعادلانه ثبت نامی ها یا قبولی های مرحله دوم، ضعف سمپاد است و طبیعتا اینطور میشود که آنها که در مدارس دولتی و غیردولتی هستند کسب موفقیت در آزمون های ملی را از دست می دهند و تلاش نمیکنند وارد چنین آزمون و میدانی بشوند. اتفاق خوبی که در 570 مدرسه می افتد و به تکاپو می افتند تا خودشان را دراین رقابت جدی بگیرند حفظ همین تعادل است.

یاوری افزود: یک اقدام خوب سال گذشته این است که سعی کنیم محتوای درسی سمپاد در شهرهای بزرگ را در اختیار سایر مدارس قرار دهیم.

وی در پاسخ به اینکه اگر مدرسه غیردولتی جود نداشت از وجود مدارس سمپاد با این شکل دفاع می کردیم؟ گفت: یکی از اهداف سمپاد، گسترش چتر خدمات سمپاد برای همه استعدادهاست، اما بحرانی بودن شرایط با وجود مدارس غیردولتی متمول بیشتر می شود و سمپاد ناچار است وظیفه و ماموریت های عمودی خود را جدی تر بگیرد.

یاوری با اشاره به آزمون های ورودی مدارس سمپاد گفت: قبلا در مواردی مانند ازمون ورودی بدعمل شد اما باید در کنار اصلاح این روندها این را هم درنظر بگیریم که هنوز یک سوم ثبت نامی سمپاد در تهران خانواده های فرهنگیان هستند و از این حیث فاصله زیادی با مدارس غیردولتی داریم.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در واکنش به این جمله که سمپاد، مقدمه ای برای موفقیت در کنکور است گفت: این موضوع فقط مختص مدارس سمپاد نیست. کنکور فقط یک مسیر بعد از اتمام آموزش رسمی است و آموزش و پرورش مقدمه ای برای ورود به دانشگاه نیست و باید به خودی خود ارزش هایی را تقویت کند که در سندتحول احصا شدند اما به طور عملیاتی پیاده نشده اند. ویژگی های یک دانش اموز سمپادی هم باید خارج از مقوله کنکور معنادار باشند.

وی با اشاره به اینکه سازمان سمپاد به این سمت رفته که رشته علوم انسانی در مدارس سمپاد پایه گذاری شوند گفت: یک علت اینکه برخی سمپادی های ما در دوره کارشناسی رشته دیگری میخوانند و بعد برای مقطع ارشد به سمت علوم انسانی میروند به معنی عدم شناسایی استعداد به طور صحیح نیست بلکه میخواهند تحارب دیگری کسب کنند.

یاوری با بیان اینکه تفکیک مدارس به معنای تفکیک بچه ها نیست گفت: باید تعامل سمپادی ها با بقیه دانش اموزان از طریق تعریف فعالیت های مشترک افزایش یابد. مدارس معین، خواهرخوانده و … طرح هایی هستند که در این راستا دنبال می شوند. باید چتر حمایتی سمپاد را گسترده کرده و دیگران بتوانند از خدمات سمپاد استفاده کنند. همچنین روش های شناسایی استعدادها باید کم هزینه و کارامدتر بشوند. کار سختی است اما شدنی است.

انتهای پیام/

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن