اقتصادی

تجارت 3.3 میلیارد دلاری با کشورهای همسود CIS

دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۶:۲۳ تجارت 3.3 میلیارد دلاری با کشورهای همسود CIS

سخنگوی گمرک گفت: میزان ارزش تجارت خارجی ایران با مجموعه کشورهای همسودCIS در سال 98 بیش از 3 میلیارد و 298 میلیون و 61 هزارو 946 دلار بوده است که تراز تجارت خارجی کشور به این کشورها مثبت 205میلیون و 150 هزاردلار بوده است.

تجارت 3.3 میلیارد دلاری با کشورهای همسود CIS

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از گمرک، سیدروح اله لطیفی سخنگوی گمرک ایران اظهارداشت: کشورمان در سال 98 بالغ بر یک میلیارد و 751 میلیون و 605 هزار و 967 دلار برابر با 4 میلیون و 793 هزار و 512 تن کالا به مجموعه کشورهای همسود (CIS) صادرات داشته است و این در حالی است که صادرات کشورمان نسبت به سال 97 بیش از یک میلیارد دلار افزایش داشته و در سال 97 مجموع صادرات ایران به کشورهای همسود 752 میلیون و 242 هزار و175 دلار بوده است.

لطیفی خاطر نشان کرد: میزان واردات ایران از کشورهای همسود بالغ بر 3 میلیون و 171 هزار و 62 تن کالا برابر با یک میلیارد و 546 میلیون و 455 هزارو 979 دلاربوده است که به نسبت سال قبل خود کمتر از 10 درصد کاهش داشته است به عبارت دیگر میزان واردات کشورمان در سال 97 بالغ بر یک میلیارد و604 میلیون و 266 هزار و 9 دلار بوده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه گفت: بیشترین مقاصد صادراتی ایران در بین کشورهای همسود CIS به روسیه با بیش از 457 میلیون دلار، آذربایجان با بیش از 429 میلیون دلار و ارمنستان با 231 میلیون دلار است؛ این در حالی است که اصلی ترین شرکای ایران در بین کشورهای همسود در واردات روسیه با بیش از یک میلیارد و 170 میلیون دلار ، ازبکستان با 147 میلیون دلار و قزاقستان با 104 میلیون دلار هستند.

سید روح اله لطیفی با تشریح چرایی وعلت اهمیت تجارت با مجموعه کشورهای CIS گفت:اتحادیه کشورهای مستقل یا همسود (CIS) در سال ۱۹۹۱ توسط روسیه و ۱۱ جمهوری دیگر که درگذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند تشکیل شد. این سازمان در زمینه های اقتصادی، دفاعی و سیاست خارجی فعال است.دلیل اصلی ایجاد این پیمان فرا منطقه ای حفظ پیوندهای فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی بوده است که پیش از این در چارچوب اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت.

وی ادامه داد: این کشورها دارای مشترکات زبانی، فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی می باشند. اعضای کشورهای CIS از امتیازات ویژه حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی یکدیگر استفاده می کنند و همه این کشورها مالیات 20 درصد را دریافت می کنند. ضمن آنکه میزان تجارت بین کشورهای CIS بالغ بر142 میلیارد دلار است همچنین نفت، گاز، زغال سنگ، مس، نیکل، سرب، آلومینیوم، روی، منگنز، طلا، نقره، آهن و اورانیوم از منابع معدنی، و سنگهای قیمتی است که در این کشورها یافت می شوند.

لطیفی افزود: مزیت های اقتصادی کشورهای CIS در بخش های انرژی، توسعه ترانزیت به ویژه در کریدور شمال- جنوب و کریدور شرق- غرب که در این منطقه با هم دیگر تلاقی دارند، و صدور خدمات فنی و مهندسی قابل توجه است. و این کشورها شامل آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، مولداوی بعنوان عضو وترکمنستان بعنوان عضو ناظر هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن