اقتصادی

تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به ۶۷۶ میلیون متر مکعب رسید/ افت فشار مخزن مربوط به آینده است

يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ – ۰۲:۴۹ تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به ۶۷۶ میلیون متر مکعب رسید/ افت فشار مخزن مربوط به آینده است

مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس گفت: هر چند تحریم‌ها محدودیت‌هایی را در صادرات میعانات گازی ایجاد کرده است اما با این حال ما تقریبا 100 درصد برنامه ابلاغی وزارت نفت برای تولید گاز از پارس جنوبی را محقق کرده‌ایم.

تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به ۶۷۶ میلیون متر مکعب رسید/ افت فشار مخزن مربوط به آینده است

علیرضا عبادی مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به میزان تولید گاز از میادین پارس جنوبی گفت:‌ برنامه تولید گاز هر ساله از طرف وزارت نفت به ما ابلاغ می‌شود و بر این مبنا ما موظف هستیم در ماه‌های مختلف، تولید گاز از میادین پارس جنوبی را به ارقام تعیین شده برسانیم. طبیعتا با توجه به افزایش مصرف گاز در فصل زمستان، پیک اعداد مربوط به تولید گاز در ابلاغیه وزارت نفت نیز در این دوران تعریف شده است.

وی افزود: در این برنامه عدد تولید روزانه ۶۷۶ میلیون مترمکعب گاز بر ما تکلیف شده است. در سال جاری در طول دوره زمستان ما تقریبا 100 درصد تولید تکلیف شده را محقق کردیم و اتفاقات همین دیروز دقیقا عدد تولید گاز از میادین پارس جنوبی دقیقا 676 میلیون مترمکعب بود که یک رکورد بی‌نظیر است.

عبادی گفت: البته از زمانی که گاز تولید می‌شود تا زمانی که گاز به دست مصرف کننده می‌رسد، محدودیت‌های زیادی وجود دارد. وقتی ما گاز را در میادین پارس جنوبی تولید می‌کنیم، آن را به پالایشگاه‌های گازی در خشکی منتقل می‌کنیم و در این پالایشگاه‌ها گاز غنی، تصفیه و جداسازی می‌شود. در پالایشگاه‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد. مخصوصا در بحث تولید میعانات گازی، این محدودیت‌ها جدی‌تر است زیرا به دلیل تحریم‌های آمریکا در صادرات این محصول با مشکل مواجهیم.

*میزان تولید گاز از پارس جنوبی روزانه 60 میلیون متر مکعب نسبت سال گذشته افزایش یافت

مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس اظهار داشت: در پالایشگاه‌های گازی، گاز متان که در واقع گاز مصرفی بخش خانگی، نیروگاه‌ها و صنایع است، از مابقی هیدروکربن‌ها مثل اتان، LPG و میعانات گازی جداسازی می‌شود و برای مصرف در شبکه سراسری گاز طبیعی تزریق می‌شود.

وی اضافه کرد: میزان تولید گاز از میادین پارس جنوبی نسبت به سال گذشته حدود 60 میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته است. گاز متان بخش عمده‌ای از گاز ارسالی از میادین به پالایشگاه‌های گازی را تشکیل می‌دهد و از هر 57 میلیون مترمکعب گاز غنی تولیدی 50 میلیون مترمکعب آن متان است که این متان در شبکه انتقال تزریق می‌شود.

*آیا کمبود گاز و قطعی برق ناشی از افت تولید گاز از پارس جنوبی است؟

عبادی گفت: به بیان دیگر از 676 میلیون مترمکعب گاز تولیدی از میادین پارس جنوبی حدود 592 میلیون متر مکعب متان تولید می‌شود و به خطوط سراسری گاز طبیعی تزریق می‌شود. بنابراین بنده این گزاره را که گفته می‌شود "دلیل کمبود گاز و قطعی برق نیروگاه‌ها، افت تولید گاز از میادین پارس جنوبی است" را قاطعانه رد می‌کنم.

مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: مباحثی که درباره افت فشار و افت تولید از پارس جنوبی مطرح می‌شود، بیشتر ناظر به آینده است و ما باید برای چند سال آینده خودمان را برای رویارویی با پدیده افت تولید گاز از میادین پارس جنوبی آماده کرده و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم.

وی افزود: البته ما الان امکان افزایش تولید گاز از میادین پارس جنوبی به مقداری بیش از عدد تعیین شده داریم، اما محدودیت‌های دیگر هم در این بین وجود دارد. مثلاً اگر ما تولید گاز غنی را بیشتر کنیم، ولی پالایشگاه گازی نتواند آن را جذب کند، خب، فایده‌ای ندارد. البته با همه این اوصاف و محدودیت‌ها ما تقریبا صد درصد برنامه ابلاغی وزارت نفت را عملی کردیم.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار تریبون هفت گردون بیمه رازی زمزم بایا لاستیک بارز بیمه البرز رسپینا سفر می ایران فان هفت گردون بیمه رازی زمزم بایا لاستیک بارز بیمه البرز رسپینا سفر می ایران فان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن