اجتماعی

جولان سگ‌ها در پارک های تهران در روزهای کرونایی/مدیران شهری: فقط می توانیم تذکر دهیم

سه‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۴:۱۶ جولان سگ‌ها در پارک های تهران در روزهای کرونایی/مدیران شهری: فقط می توانیم تذکر دهیم

سگ ها در حال بازی هستند و از این سو به ان سو ‌می دوند ‌ و حتی روی برخی وسایل ورزشی جا خوش می کنند. صاحبانشان حتی فضولات این حیوانات را در پارکی که کودکان هم بازی می کنند جمع نمی کنند و بعضا اگر کودکی بترسد با غضب می گویند یعنی چه ؟سگ که ترس ندارد.این است حال و روز برخی از پارک های تهران در روزهای کرونایی.

جولان سگ‌ها در پارک های تهران در روزهای کرونایی/مدیران شهری: فقط می توانیم تذکر دهیم

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، همچنان سگ‌ها در پارک‌های تهران جولان می‌دهند و صاحبانشان آنها را برای تفریح به پارک می‌آورند.
عدم رعایت حقوق شهروندی/سگ ها می توانند خطر آفرین شوند
بسیاری از شهروندان هم از حضور سگ‌ها در پارک‌ها ناراضی هستند و می‌گویند این سگ‌ها باعث وحشت آنان می‌شوند. صاحبان این سگ‌ها حقوق شهروندی سایرین را رعایت نمی‌کنند و به این فکر نمی‌کنند که هر لحظه ممکن است این حیوان برای انسانهای دیگر خطرآفرین باشد. برخی از آنان وقتی در مقابل اعتراض شهروندان قرار می‌گیرند، می‌گویند نترسید اینها آموزش دیده هستند و ما حواسمان به آنها هست.

اما سگ‌گردانی در پارک‌ها و مکان‌های عمومی مجاز نیست. سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت در این باره می‌گوید که برخی افراد با آوردن سگ به معابر عمومی باعث ایجاد ترس و دلهره برای شهروندان شده‌اند و پلیس با اخذ مجوز از دادستان تهران با افرادی که در اماکن عمومی مانند پارک‌ها سگ‌گردانی می‌کنند برخورد می‌کند.

مکان‌های عمومی جای سگ‌گردانی و رفت و آمد حیوانات نیست

وی در ادامه گفت: مکان‌های عمومی جای سگ‌گردانی و رفت و آمد حیوانات نیست. حمل سگ در درون خودروها هم ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع، برخورد جدی پلیس با حاملان سگ انجام می‌شود.

در قانون هم به موارد حیوانات پرداخته شده است که اگر حیوان یک فرد آسیبی به شخص دیگری وارد کند چگونه درباره آن تصمیم‌گیری شود. در برخی مواد قانون به عنوان مثال از سگ نام برده شده و شرایط مجازات صاحب سگ را هم مشخص کرده است.

با وجود تابلوی ورود حیوانات ممنوع همچنان حیوانات خانگی در پارک حضور دارند

با وجود اینکه ورود سگ به پارک‌ها ممنوع است و تابلوهایی در این خصوص در ورودی پارک‌ها نصب شده است، اما همچنان در بسیاری از پارک‌ها شاهد حضور سگ‌ها هستیم و بسیاری از شهروندان به دلیل اینکه در این پارک‌ها سگ وجود دارد داخل پارک نمی‌شوند. یکی از شهروندان می‌گوید پارک نزدیک خانه ما اصلاً به محلی برای سگ‌ها تبدیل شده است، هر زمان هم که شکایت می‌کنیم کسی پاسخگو نیست.

پاسخ مسوولان: مشخص است که نباید حیوانات در پارک تردد کنند

علی‌محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: در ورودی پارک‌ها تابلو زده شده و مشخص است که نباید در این پارک‌ها حیوانات تردد کنند.

مأموران تذکر می‌دهند و بعضا هم شهروندان همکاری می‌کنند

مختاری با تأکید بر این موضوع که به کسانی که سگ خود را به داخل پارک می‌آورند تذکر می‌دهیم، گفت: مأموران ما تذکر می‌دهند و بعضا هم شهروندان همکاری می‌کنند.

وی تأکید کرد: ممکن است وقتی حیوانی وارد پارک شود کودکان بترسند ما تابلو زدیم ورود سگ به پارک‌ها ممنوع است و شهروندان باید این موضوع را رعایت کنند.

در قانون آمده است که ورود حیوانات در اماکن عمومی که باعث سلب آسایش شهروندان شود ممنوع است.

محمدهادی حیدرزاده مشاور معاون خدمات شهرداری تهران در این باره می‌گوید: در قانون آمده است که ورود حیوانات در اماکن عمومی که باعث سلب آسایش می‌شود ممنوع است. عمدتاً در تمامی پارک‌ها تابلوی ورود سگ ممنوع را زده‌ایم و نگهبانان پارک هم از ورود حیوانات جلوگیری می‌کنند.

قانون مشخصی برای ورود حیوانات به پارک‌ها نداریم

وی در ادامه گفت: قانون مشخصی برای ورود حیوانات به پارک‌ها نداریم فقط گفته‌اند در اماکن ورودی ورود این حیوانات ممنوع است حتی نگفته‌اند جرم است و نگهبان این افراد را به بیرون پارک مشایعت می‌کنند.

پیاده روی سگ ها در عصر

در حال حاضر فرهنگ استفاده از سگ در مناطق شمالی پایتخت زیاد شده است و عمدتاً افراد سگ‌های خود را عصرها برای پیاده‌روی به پارک می آورند و همین امر سبب سلب آسایش برخی از شهروندان شده است.

شهروند:ما از ترسمان به پارک هم نمی‌رویم

یکی از شهروندان در این باره به خبرنگار فارس گفت: ما از ترسمان به پارک هم نمی‌رویم چرا که بیشتر محل جولان سگ‌هاست. به یکباره می‌بینید که در عصر هشت نه نفر سگ‌هایشان را می‌آورند که در پارک بازی کنند و جالب است وقتی به صاحبانشان می‌گوییم این کار را نکنید، می‌گویند از صبح تا شب در آپارتمان بوده‌اند و حوصله‌شان سر رفته است و باید آنها را بیرون بیاوریم تا حالشان خوب شود.

برای ورود سگ به داخل پارک‌ها قانون مشخصی وجود ندارد، اما مسئولین تا جایی که امکان دارد اجازه ورود به داخل پارک را نمی‌دهند.

ما قوه قهریه نیستیم و فقط می‌توانیم تذکر دهیم

علی‌اصغر عطایی مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران به خبرنگار فارس در این باره می‌گوید: ما از ورود سگ‌ها به پارک جلوگیری می‌کنیم و سازمان پارک‌ها هم اعلام کرده است. مأموران پارک وظیفه دارند اجازه ندهند سگ‌ها وارد پارک شوند. ما قوه قهریه نیستیم و فقط می‌توانیم تذکر دهیم.

ورود حیوانات به پارک از لحاظ بهداشتی هم درست نیست، چرا که فضولات آنها در داخل پارک می‌ریزد و صاحبانشان آنها را جمع‌آوری نمی‌کنند و هنگامی که کودکان در پارک بازی می‌کنند می‌تواند باعث بروز آسیب به آنها شود.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: طبق ضوابط، ورود حیوانات مانند سگ به پارک ممنوع است. شهروندان نباید حیوانات خانگی خود را به پارک بیاورند، هم از لحاظ بهداشتی این کار درست نیست و هم امکان دارد موجب وحشت سایرین شود.

وی با بیان اینکه تعدادی از شهروندان در منازل خود از حیواناتی مانند سگ و گربه نگهداری می‌کنند، گفت: به دلیل زندگی آپارتمان‌نشینی ناگزیر هستند این حیوانات را به فضای باز بیاورند به همین دلیل از پارک استفاده می‌کنند. نوع فرهنگ ما به گونه‌ای است که باید حیوانات را به فضای باز ببریم و در منطقه آپارتمان خیلی نمی‌توانیم از آنها نگهداری کنیم. در گذشته خانه‌ها بزرگ و حیاط داشت و از سگ‌ها به عنوان نگهبان استفاده می‌شد اما امروزه با زندگی شهرنشینی مشکلات زیادی به وجود آمده است.

وی با تأکید بر این موضوع که باید حقوق شهروندان را رعایت کرد گفت: توصیه می‌کنیم که شهروندان حیوانات خود را به پارک نیاورند.

تعدادی از شهروندان نسبت به تردد سگ‌ها در مکان‌های عمومی حساسیت دارند و باعث نگرانی‌شان می‌شود. شهروندان باید به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و از بردن سگ‌ها به پارک‌ها که باعث بر هم زدن امنیت و آرامش سایرین می‌شود جلوگیری کنند.

براساس این گزارش، برخی از پارک‌های تهران مخصوص سگ‌ها شده است و دیگر شهروندان نمی‌توانند از آنها استفاده کنند، هر چند که مدیران شهری معتقدند که آنها قوه قهریه نیستند و فقط می‌توانند تذکر دهند و همچنین اعلام می‌کنند که ما در ورودی پارک‌ها زده‌ایم که ورود حیوانات ممنوع است، اما همچنان شاهد ورود حیوان از جمله سگ‌های خانگی در داخل پارک‌ها هستیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن