اجتماعی

خدمات دوراپزشکی در 23 نقطه محروم کشور ارائه می‌شود

سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۸:۰۲ خدمات دوراپزشکی در 23 نقطه محروم کشور ارائه می‌شود

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از حدود یکسال پیش، راه اندازی خدمات دوراپزشکی با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با تاکید بر تقویت دسترسی مردم در مناطق کمتر برخوردار به خدمات حوزه سلامت، در دستور کار قرار گرفت و اگر این طرح زودتر آماده می شد می توانست در شرایط کرونا، بار مراجعات مردم به مراکز بهداشتی و درمانی را کاهش داده و دسترسی آنها را تسهیل کند.

خدمات دوراپزشکی در 23 نقطه محروم کشور ارائه می‌شود

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، قاسم جان بابایی در مراسم افتتاح فاز نخست برنامه دوراپزشکی(پزشکی از راه دور) که با حضور وزیر بهداشت و به صورت ویدیوکنفرانس با یادواره شهدای مدافع سلامت برگزار شد، اظهار داشت: خدمات دوراپزشکی برای تشخیص، درمان، پایش و گاها آموزش به بیمار مورد استفاده قرار می گیرد در حالیکه بین بیمار و ارائه دهنده خدمات سلامت، فاصله جغرافیایی وجود داشته باشد و این خدمات شامل ویزیت، مشاوره، مراقبت های درمان، گزارش های رادیولوژی و پاتولوژی از راه دور است.

وی افزود: خدمات پزشکی از راه دور اهدافی از جمله تسعیل و تسریع دسترسی به متخصصین جهت ارائه خدمات مشاوره ای، کاهش بار مراجعین مراکز درمانی و تسهیل در مدیریت بحران کرونا، بهبود دسترسی عادلانه مردم به خدمات و مراقبت به ویژه در مناطق محروم و صعب العبور و همچنین کمک به تکمیل چرخه پرونده الکترونیک سلامت است.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه با شیوع اپیدمی کرونا، تسریع در راه اندازی خدمات دوراپزشکی در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت، یادآور شد: مطالعات اولیه برای شناسایی تخصص هایی که احتمال انجام و موفقیت آنها بیشتر است، یکی از پیش نیازهای این خدمات بود. تاکید ما بر تخصص هایی که به صورت غیراورژانس(غیر همزمان) مانند پوست، روانپزشکی، آسیب شناسی، رادیولوژی، چشم و گوش و حلق و بینی قابل انجام است و یکی از نکات مورد نظر ما در ارائه خدماتی است که بار مراجعین بیمارستانی را در بحران کرونا کاهش می دهد.

جان بابایی خاطرنشان کرد: چرخه ویزیت یا مشاوره الکترونیک در خدمات پزشکی از راه دور شامل انجام ویزیت، اعمال دستورات مانند نسخه دارو، آژمایش، تصویربرداری و درخواست ارجاع، ثبت اقدامات، انتقال مستندات الکترونیک، محاسبه خدمات و پرداخت برخط و رسیدگی الکترونیک است.

وی با بیان اینکه برای راه اندازی خدمات دوراپزشکی ابتدا کارگروه تدوین مرحله پایلوت شیوه نامه اجرایی دوراپزشکی با حضور نمایندگانی از معاونت های بهداشت، درمان، سازمان اورژانس و مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تشکیل شد و جلسات متعددی با انجمن های علمی پزشکی و نمایندگان بورد تخصصی برای تدوین استانداردهای علمی خدمات قابل ارائه برگزار شد افزود: چون ۵۶۰۰ خدمت در حوزه پزشکی وجود دارد اما همه خدمات، امکان دوراپزشکی را ندارند. همچنین به منظور اجرای بهتر این طرح، جلسات هم اندیشی زیادی با سازمان های بیمه گر و نظام پزشیکی به منظور پوشش بیمه ای خدمات و تدوین دستورالعمل های نظارت برگزار شد.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: برای اجرای خدمات دوراپزشکی در کشور از ظرفیت های موجود ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای پوشش 23 منطقه محروم کشور در فاز اول و همچنین شرکت توسعه و بهداشت سلامت مپنا برای پوشش خدمات تله رادیولوژی در 83 مرکز در کشور استفاده شده است.

جان بابایی اضافه کرد: پس از عقد تفاهم نامه با بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) جهت اجرایی شدن دوراپزشکی، شیوه نامه اجرایی پایلوت سیستم دوراپزشکی به صورت پایلوت تدوین و ابلاغ شد و مقدمات پیاده سازی دوراپزشکی در مناطق محروم منتخب با اولویت ویزیت و مشاوره از راه دور فراهم شد و به دلیل بحران کرونا، مراحل اجرایی این پروژه به تعویق افتاد اما تا پایان مرداد ماه در برخی مناطق مبدا و مقصد در دانشگاه های علوم پزشکی زابل، یاسوج، ایرانشهر، البرز، لرستان و هرمزگان تجهیز و آماده بهره برداری قرار گرفت.

وی گفت: خوشبختانه ویزیت کلینیک در دوران کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویزیت کلینیک روان و غدد در دروان کرونا در دانشگاه علوم پزشکی ایران، نرم افزار و بستر ویزیت از راه دور در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، نقاط قابل اتصال و ایجاد دستورالعمل نحوه اتصال و تجهیز مناطق مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تله رادیولوژی در سطح استان فارس توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شده است و هماهنگی های لازم با سازمان نظام پزشکی جهت برقراری امضای الکرونیک و همکاری با بخش خصوصی انجام شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: محورهای تدوین شده در ضوابط اجرایی ارائه خدمات سلامت و پزشکی از راه دور شامل بخش های مختلف است اما در این بخش هم برای کلینیک و هم برای ارائه دهنده خدمت مجوز صادر و از دریافت کننده خدمت، راستی آزمایی می شود و مباحثی مانند تعرفه گذاری، پوشش بیمه، تعریف استاندارد خدمت، امنیت و حریم خصوصی و پایش و نظارت مورد توجه جدی قرار گرفته است.

جان بابایی با بیان اینکه تلاش وزیر بهداشت و اخذ مصوبه پوشش بیمه ای خدمات دوراپزشکی در ستاد ملی کرونا، خیلی کارگشا بود تاکید کرد: سیاست ما این است که کلینیک مجازی در کلینیک های ویژه دانشگاهی مستقر، خدمات دوراپزشکی شامل ویزیت و مشاوره از راه دور با استفاده از ظرفیت های بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به طور کامل پیاده سازی و گایدلاین ها و استانداردهای ارائه خدمات از طریق دوراپزشکی با استفاده از ظرفیت های انجمن های علمی پزشکی و بوردهای تخصصی تدوین شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن