اقتصادی

خسارت کرونا به اقتصاد جهانی دو برابر یک «جنگ جهانی» خواهد بود

سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۳:۲۳ خسارت کرونا به اقتصاد جهانی دو برابر یک «جنگ جهانی» خواهد بود

تحقیقات موسسه مکنزی گلوبال نشان می‌دهد که اختلال پیش آمده در تولید در جهان می‌تواند دو برابر یک جنگ جهانی خسارت روی دست اقتصاد جهانی بگذارد.

خسارت کرونا به اقتصاد جهانی دو برابر یک «جنگ جهانی» خواهد بود

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، تحقیقات موسسه مکنزی گلوبال نشان می‌دهد کاهش شدید تولید در سطح جهان ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونا دو برابر یک جنگ تمام عیار جهانی به اقتصاد جهان خسارت وارد می‌کند.

این موسسه طی گزارشی با عنوان «خطر، مقاومت و تعادل در چرخه ارزش جهان» ریسک‌های مختلف مربوط به تعطیلی فعالیت‌های تولیدی به مدت 100 روز را مورد ارزیابی قرار داده است.

به نظر این گزارش در نتیجه اتفاقات مختلف از حملات سایبری گرفته تا اختلافات تجاری و درگیری نظامی به همراه شیوع ویروس کرونا هستند و از نظر فراوانی، زمان و طبیعت اثرگذاری با یکدیگر تفاوت دارند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد: یک جنگ جهانی فرضی می‌تواند 19 هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کند و این در حالی است که پیش بینی‌ها نشان می‌دهد خسارت وارد شده از محل شیوع ویروس کرونا به اقتصاد جهانی دو برابر جنگ جهانی بوده و حدود 30 هزار میلیارد دلار خواهد بود. این رقم سه برابر خسارتی است که در زمان رکود بزرگ اقتصادی که معادل 10 هزار میلیارد دلار بود، به بار آمد و 30 برابر خسارت یک جنگ سایبری تمام عیار است.

کارشناسان موسسه مکنزی بر این باورند که مدل‌سازی‌های انجام شده بر اساس صورت‌های مالی 325 شرکت بزرگ در 13 صنعت مختلف نشان می‌دهد اختلال ایجاد شده در چرخه ارزش آنها می‌تواند به سادگی 40 درصد سود متوسط 10 ساله آنها را به باد دهد.

این بررسی‌ها همچنین حاکی از آن است که اختلال جدی در روند تولید برای یک دوره 100 روزه می‌تواند برخی صنایع را از سود کامل یک ساله محروم کند.

گزارش این موسسه می‌گوید: چرخه ارزش صنایعی که بیشتر به حضور کارگران وابسته هستند بیش از دیگر صنایع در معرض تهدید قرار دارد. در میان صنایع مختلف بیشترین تاثیر کرونا بر صنعت پوشاک خواهد بود که حداقل 25 میلیون فرصت شغلی در جهان ایجاد کرده است. صنعت هوافضا، تولید مبلمان و فرآورده‌های پتروشیمی از دیگر صنایعی هستند که از محل شیوع کرونا به شدت آسیب دیده‌ و خواهند دید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن