فرهنگ و هنر

داستان زندگی تعزیه‌خوانی که پیتربروک را شگفت‌زده کرد

داستان زندگی تعزیه‌خوانی که پیتربروک را شگفت‌زده کرد در سنگلج

داود فتحعلی‌بیگی پس از ۶ سال با نمایش «عمو هاشم» که به بخش‌هایی از زندگی «هاشم فیاض» تعزیه‌خوان پیشکسوت می‌پردازد، به تماشاخانه سنگلج می‌آید.

به گزارش مشرق، نمایش مستند «عموهاشم» به کارگردانی داود فتحعلی‌بیگی از اواسط شهریورماه در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می‌رود.

داود فتحعلی بیگی که آخرین‌بار شش سال پیش نمایش «انسانم آرزوست» را در سنگلج به صحنه برده بود با تئاتر مستند «عمو هاشم» به این تماشاخانه باز می‌گردد.

نمایش «عموهاشم» که متن آن نیز توسط فتحعلی‌بیگی نوشته شده است به بخش‌هایی از زندگی هاشم فیاض تعزیه‌خوان پیشکسوت و آخرین بازمانده نسل تعزیه خوانان تکیه دولت می‌پردازد که در سال ۱۳۸۳ در تهران درگذشت. هاشم فیاض که بیشتر در قامت اشقیاءخوان و خصوصاً اجرای نقش شمر شهره بود، در عرصه بین‌المللی برای تعزیه شناسان و پژوهشگران اروپایی نمایش ایرانی چهره‌ای معتبر و شناخته شده است و در موزه واتیکان چند نسخه تعزیه از او و ممهور به مهر «هاشم شمر تهرانی» نگه‌داری و برای علاقه‌مندان نمایش داده می‌شود.

فیاض اجراهای متعددی در کشورهای مختلف و جشنواره‌های معتبر دنیا داشته است. در حاشیه یکی از این اجراها در جشنواره اوینیون در سال ۱۳۷۰، پیتر بروک پس از تماشای تعزیه حر بن ریاحی، او را علی‌بابای نمایش شرق و یکی از بهترین اجراگران نمایش‌های آئینی جهان خوانده است.

نمایش «عموهاشم» از اواسط شهریورماه و با بازی منیژه داوری، حمید معدن کن و امیر آزادروستا در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می‌رود. عوامل دیگر نمایش و اطلاعات تکمیلی در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

  • شهر خبر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن