اقتصادی

رشد 10 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16.5 هزار میلیارد تومان رسید

شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۵:۱۲ رشد 10 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16.5 هزار میلیارد تومان رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 10 هزار و 96 واحد روبه‌رو شد.

رشد 10 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16.5 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران که هفته گذشته با ریزش‌های پیاپی شاخص کل روبه‌رو بود، امروز ظاهراً به مدد شروع کار سبدگردان‌ها و شرکت‌های حقوقی، این شاخص روند منطقی پیدا کرده و امروز در پایان معاملات 10 هزار و 96 واحد رشد کرد و به رقم یک‌میلیون و 642 هزار و 37 واحد رسید.

شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن، امروز 4 هزار و 110 واحد افت کرده و به رقم 445 هزار و 270 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران امروز به بیش از 6 میلیون و 151 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 10.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب یک‌ونیم میلیون نوبت معامله و به ارزش 11 هزار و 932 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس در روز جاری که به بیش از 4 هزار و 599 میلیارد تومان رسید را درنظر بگیریم، ارزش معاملات بورس و فرابورس در مجموع به حدود 16.5 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز شاخص‌های کل، شاخص قیمت، شاخص آزاد شناور و شاخص بازار اول بورس مثبت بودند و شاخص بازار اول بورس در پایان معاملات 1.3 درصد رشد کرد، هر چند رشد شاخص‌های کل و قیمت 62صدم درصد رشد کرد و شاخص آزاد شناور تنها 55صدم درصد رشد کرد.

در عین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن هرکدام 91صدم درصد کاهش یافتند و شاخص بازار دوم بورس فقط 44صدم درصد عقب‌نشینی کرد.

امروز نمادهای شاخص‌ساز شامل فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی خلیج‌فارس و معدنی گل‌گهر بوده‌اند و نمادهای شستا، کشتیرانی و مخابرات از نمادهای کاهشی در شاخص بورس بوده‌اند.

نمادهای مورد توجه معامله‌گران در بورس شامل ملی‌مس، فولاد مبارکه، ایران‌خودرو، سرمایه‌گذاری شاهد، بانک تجارت، سایپا، بانک صادرات و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بوده‌اند.

همچنین در فرابورس ایران امروز در پایان معاملات، شاخص کل 67 واحد عقب‌نشینی کرد و به رقم 17 هزار و 290 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک‌میلیون و 133 هزار میلیارد تومان شد.

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از 2.1 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 766 هزار معامله و به ارزش 4 هزار و 599 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ‌آهن گوهرزمین، پتروشیمی مارون و مدیریت انرژی امید تابان هور به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای پتروشیمی تندگویان، بانک دی، ذوب‌آهن و آریال ساسول بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل سرمایه‌گذاری پویا، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، مادیران وتوسعه و عمران استان کرمان و پلیمر آریا ساسول بوده‌اند.

به گزارش فارس، کارشناسان توصیه می‌کنند مردمی که با دانش اندک وارد سرمایه‌گذاری در بورس شده‌اند، در ابتدا بهتر است از روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یعنی سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

همچنین اگر می‌خواهند به صورت مستقیم سهام بخرند، ابتدا از سهام عرضه اولیه و نیز واحدهای ای‌تی‌اف دولتی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورس استفاده کنند تا ریسک آنها کاهش پیدا کند.

همچنین با توجه به اینکه برخی از افراد برای سودجویی که اقدام به تشکیل صف‌های غیرواقعی فروش می‌کنند، سهامداران باید از رفتارهای هیجانی و از دست دادن سهام باارزش خود خودداری کنند و این امر مستلزم این است که سرمایه‌گذاران برای حضور در بورس حتماً از پس‌اندازهای کناری و اضافی استفاده کنند و به هیچ‌وجه دارایی‌های مورد استفاده خود مانند خانه، ماشین و یا زمین و وسایل کار خود را برای حضور در بورس نفروشند، تا مجبور نباشند سهام خود را با ضرر بفروشند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن