اقتصادی

رشد 9598 واحدی شاخص بورس تهران/ معامله 29 هزار و 200 میلیارد تومان در بورس و فرابورس

سه‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۷:۱۹ رشد 9598 واحدی شاخص بورس تهران/ معامله 29 هزار و 200 میلیارد تومان در بورس و فرابورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه با افزایش 9598 واحدی روبرو شد.

رشد 9598 واحدی شاخص بورس تهران/ معامله 29 هزار و 200 میلیارد تومان در بورس و فرابورس

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران که در روز یکشنبه هفته جاری با افت شدید شاخص کل همراه شده بود، بعد از آن از روز گذشته روند رو به رشد را پی گرفته و امروز هم در پایان معاملات شاخص کل با افزایش 9598 واحد به رقم یک میلیون و 825 هزار و 353 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 3706 واحد به رقم 491 هزار واحد به قرم 458 واحد رسید.

امروز ارزش بازار به بیش از 8 میلیون و 832 هزار میلیارد تومان نرسید. معامله گران امروز در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 12.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 2 میلیون و 139 هزار فقره معامله و به ارزش 19 هزار و 350 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

همچنین معامله گران فرابورس هم امروز بیش از 9 هزار و 923 میلیارد تومان داد و ستد کردند که مجموع ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران به بیش از 29 هزار و 200 میلیارد تومان رسید.

امروز عمده شاخص‌های بورس سبزپوش بوده و رو به رشد بودند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس 53 صدم درصد، شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 53 صدم درصد، شاخص کل بورس با معیار هموزن 76 صدم درصد، شاخص قیمت با معیار هم وزن به همین میزان، شاخص آزاد شناور 4 دهم درصد، شاخص بازار اول بورس 12 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس با معاملات بلوکی 1.1 درصد رشد داشته است. بنابراین روند کاهنده شاخص بورس متوقف شده و رو به رشد قرار گرفت.

امروز همچنین عرضه اولیه شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک در فرابورس ایران انجام شد که برای هر شخص حقیقی و حقوقی حداکثر 20 سهم قابل خرید است و پیش بینی می‌شود، بیش از 5.5 میلیون نفر در این عرضه اولیه شرکت کنند.

همچنین فردا عرضه اولیه شرکت صنعت غذایی کورش به عنوان پانصد و چهل و ششمین شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود.

امروز نماد پتروشیمی خلیج فارس بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس تهران را داشته و نمادهای ملی مس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، شستا، سرمایه‌گذاری غدیر، پالایش نفت بندر عباس به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در بورس تهران امروز شامل فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، ملی مس ایران، بانک تجارت، بانک پارسیان و بانک صادرات بودند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات 304 واحد رشد کرده و به رقم 19 هزار و 427 واحد رسید.

ارزش روز بازار در فرابورس به بیش از یک میلیون و 264 هزار میلیارد تومان رسید که نشان می‌دهد، ارزش روز بازار بورس و فرابورس ایران به بیش از 8 میلیون میلیارد تومان یعنی حدود 3 برابر نقدینگی کل کشور رسیده است.

امروز معامله گران فرابورس ایران بیش از 2.8 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 776 هزار نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 923 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، سنگ آهن گهر زمین، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، ذوب‌آهن اصفهان و صبا تأمین بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد پلیمر آریا ساسول بیشتری اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل بانک دی، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، سرمایه گذاری صبا تأمین، توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه گذاری میراث فرهنگی و مادیرا بودند.

به گزارش فارس، طبق گفته قاطبه کارشناسان مردم برای حضور در بورس از پس اندازهای خود استفاده کنند و به هیچ وجه دارایی‌های مورد استفاده مانند خانه، ماشین، ملک و یا طلا را برای سرمایه گذاری در بورس نفروشند.

همچنین در خرید و فروش سهام حتماً از افراد مورد اعتماد، متخصص و امین مشورت بگیرند و از فضای مجازی و افراد سیگنال فروش و کانال‌های غیرمجازی تلگرامی پیروی نکنند و به گفته برخی کارشناسان افت اخیر شاخص بورس عمدتاً به خاطر رفتار هیجانی خریداران بوده، البته عده‌ای در کمین سهامداران خرد به ویژه سهامداران عدالت نشسته‌اند تا با رفتارهای هیجانی مردم نسبت به بازار بدبین شده و برای فروش سهام ارزنده خود هجوم بیاورند که این امر باعث افت قیمت سهام شده و در نهایت افراد سودجو سهام ارزنده مردم به ویژه سهامداران عدالت را مفت از چنگشان دربیاورند.

حضور در بازار سرمایه باید همراه با مطالعه، تحقیق و شناخت شرکت‌ها و نیز همراه با صبر و فرهنگ سهامداری باشد و از رفتارهای هیجانی پرهیز شود. از طرفی برنامه دولت حمایت از بازار سرمایه و نیز افزایش سهم بازار سرمایه در تأمین مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی است.

در این زمینه برنامه این است که بازار سرمایه یعنی بورس و فرابورس به عنوان بازار ثانویه منبعی برای تأمین مالی و تزریق آن به بازار اولیه یعنی شرکت‌های تولیدی است و شرکت‌ها با انتشار انواع اوراق مالی و افزایش شناوری سهام و نیز عرضه اولیه شرکت‌های جدید نسبت به تأمین مالی از بازار سرمایه اقدام کنند.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن