اجتماعی

رقابت برای صندلی سبز بهشت/ محسن هاشمی رئیس می‌ماند؟

شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۶:۴۱ رقابت برای صندلی سبز بهشت/ محسن هاشمی رئیس می‌ماند؟

ترکیب هیأت رئیسه سال چهارم شورای پنجم فردا مشخص می‌شود. عده‌ای معتقدند هاشمی دیگر رئیس نباشد و عده‌ای هم می‌گویند بهتر است در سال آخر تغییرات کم‌تر باشد.

رقابت برای صندلی سبز بهشت/ محسن هاشمی رئیس می‌ماند؟

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، چهارمین دوره انتخابات هیأت رئیسه شورای پنجم شهر تهران فردا برگزار می‌شود. در سه دوره گذشته هیأت رئیسه بدون تغییر به فعالیت خود ادامه داد، اما در این دوره، بهاره آروین منشی هیأت رئیسه شورای شهر از حضور در دور بعدی انتخابات هیأت رئیسه انصراف داد.

کناره گیری اروین/پاسخگویی به مطالبات جامعه زنان

بهاره آروین گفت: سه سال حضور در هیأت رئیسه صرف اولویت‌بخشی و پیگیری تحقق شفافیت در شورای شهر شد. زمان آن رسیده است که با توجه به تحقق این هدف و اولویت، پاسخ دادن به یکی از مطالبات بحق جامعه زنان ایرانی در دستورکار شورا قرار گیرد، به گونه‌ای که فقط زنان نه تنها به عنوان منشی و همکار رئیس جلسه بلکه به عنوان اداره‌کننده اصلی جلسه قرار گیرند.

وی در ادامه گفت:‌ از شما همکاران عزیز تقاضا می‌کنم فرصت تغییر در هیأت رئیسه را که با کناره‌گیری بنده در سال چهارم فراهم می‌شود برای پاسخگویی به مطالبات جامعه زنان مغتنم شمرده و با انتخاب یکی دیگر از زنان شورا در جایگاه نائب‌رئیس شورا هم به کلیشه‌های جنسیتی حضور زنان در جایگاه منشی پایان داده و هم با ارتقاء جایگاه زنان در هیأت رئیسه، بخشی از مطالبات به حق زنان را در جامعه محقق سازیم.

وی ابراز امیدواری کرد که با تغییر ترکیب هیأت رئیسه، امکان حضور یکی دیگر از زنان عضو شورا در جایگاه نائب رئیسی فراهم شود.

در جلسه فردا، از شش عضو هیأت رئیسه چهار نفر انتخاب می‌شوند و دو عضو سخنگو و خزانه‌دار دو ساله هستند و برای آنها انتخاباتی برگزار نمی‌شود و تغییرات در جایگاه رئیس شورا، نائب‌رئیس و دو منشی خواهد بود.

نوری: پیشنهاد نائب رئیسی دارم نه منشی

برخی اعلام کرده‌اند که صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورا قرار است در جایگاه منشی هیأت رئیسه و جایگزین بهاره آروین شود، البته صدر اعظم نوری در این باره گفت: خیر، دوستان پیشنهاد نائب‌رئیسی شورا را به من داده‌اند و دوم شهریور پیش از برگزاری صحن شورا، جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا درباره انتخاب هیأت رئیسه برگزار می‌شود و تصمیماتی در این زمینه مطرح و اعضا نظراتشان را اعلام می‌کنند.

هنوز ترکیب هیأت رئیسه برای دور بعد مشخص نیست. برخی حق‌شناس را رقیب محسن هاشمی در جایگاه رئیس شورا می‌دانند و برخی هم می‌گویند یک خانم جایگاه ابراهیم امینی در نائب رئیسی شورا می‌شود.

کمترین تغییر در هیات رئیسه شورا/ ترکیب تغییر نکند بیشتر به نفع است

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورا امروز در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید: فردا انتخابات هیأت رئیسه برگزار می‌شود و تلاش بیشتر شورا بر این است که ترکیب هیأت رئیسه تغییری نکند و معتقدند اگر هیأت رئیسه کمترین تغییر را کند، بیشتر به نفع است.

وی به استعفای بهاره آروین از منشی هیأت رئیسه شورا اشاره کرد و گفت: البته اصرارهایی شد که ایشان بمانند اما خانم آروین اعلام کرده است که در دور بعد در ترکیب هیأت رئیسه نیست و ممکن است تغییر کوچکی در این مورد رخ دهد. زنان عضو شورا خیلی تأکید دارند که در هیأت رئیسه، خانم‌ها حضور بیشتری داشته باشند.

حضور زنان در حوزه هیأت رئیسه و در بعد اجرایی تقویت شود

این عضو شورای شهر اضافه کرد: دو مسئله وجود دارد، یکی اینکه اعضا معتقدند ترکیب هیأت رئیسه حفظ شود و دوم این است که با توجه به خروج آروین، باید یک جایگزین ایجاد شود و همچنین حضور زنان در حوزه هیأت رئیسه و در بعد اجرایی تقویت شود.

اکثریت شورا تأکید دارند که محسن هاشمی رئیس بماند

وی در خصوص رقبای محسن هاشمی رئیس شورای شهر در دور چهارم انتخابات هیأت رئیسه گفت: در خصوص آقای حق‌شناس ممکن است که کمیسیون خودشان تمایلی به رئیس شدن آقای حق‌شناس داشته باشند اما اکثریت شورا تأکید دارند که محسن هاشمی رئیس بماند و تغییری در این زمینه نداشته باشیم. البته شاید در نائب‌رئیسی شورا هم خانمی این پست را بگیرد، اما ما کمترین میزان تغییر را در هیأت رئیسه را خواهیم داشت چرا که به نفع است.

البته اخباری مبنی بر حضور شهربانو امانی و اقای میلانی در جایگاه منشی هیأت رئیسه مطرح شده است.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: خانم آروین اعلام کرده است که داوطلب عضویت در هیأت رئیسه سال چهارم شورا نیست و اسامی آقای میلانی و خانم امانی برای حضور در جایگاه منشی هیأت رئیسه مطرح است.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته برای انتخابات سال سوم شورا اسامی آقای حجت نظری و خانم فخاری هم مطرح بود اما مشخص نیست که آیا امسال تمایلی از سوی این همکاران برای حضور در هیأت رئیسه وجود دارد یا خیر، اگر چنین باشد می‌توان گفت علاوه بر خانم نژادبهرام، حداقل چهار نام دیگر برای حضور در جایگاه دو منشی هیأت رئیسه مطرح است.

به گفته اعطا، از شش عضو هیأت رئیسه، دوره انتخابات سخنگو و خزانه‌دار دو ساله است، بنابراین در این مرحله برای جایگاه رئیس، نائب رئیس و دو منشی رأی‌گیری می‌شود.

نقش رئیس شورا صرفاً اداره شورا نیست

وی در خصوص رئیس شورای شهر گفت: توجه داشته باشیم نقش رئیس شورا صرفاً اداره شورا نیست، بلکه تجلی کلیت شوراست و از منظر بیرونی، یک وجهه نمادین نیز دارد و گمان شخصی من این است که آقای هاشمی براساس پارامترهای متنوع بهترین گزینه ریاست است.

وی در خصوص تغییرات در هیأت رئیسه شورا گفت: تمایل شخصی من مبنی بر تغییرات حداقلی در هیأت رئیسه است.

عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: حتماً در سه سال گذشته هیأت رئیسه می‌توانسته بهتر عمل کند و اکنون می‌تواند متناسب با الزامات سال آخر شورا و فضای عمومی کشور، عملکرد خود را ارتقا دهد و با دستور کار مناسبی شورا را مدیریت کند.

براساس این گزارش، انتقادات زیادی به نحوه اداره جلسه شورا از سوی محسن هاشمی وجود دارد، البته بر عملکرد بقیه هیأت رئیسه هم انتقاداتی وجود دارد. البته خود آقای رئیس هم می‌‌گوید نباید بگذاریم سال آخر شورا خطاها تکرار شود.

برخی معتقدند که باید رئیس شورا تغییر و برخی هم می‌گویند بهتر است وضعیت بر منوال گذشته بماند. اما قرار است تغییراتی در حد منشی ایجاد شود. البته رقبایی هم برای هاشمی در سمت ریاست شورا و برای امینی در سمت نائب‌رئیسی وجود دارد. حال باید دید که فردا ترکیب هیأت رئیسه سال چهارم شورای پنجم چگونه خواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن