اجتماعی

ستاد کرونا با قاطعیت تصمیم بگیرد/ بیمارستان‌های شهرهای شمالی مملو از بیماران است

چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ – ۱۰:۴۵ ستاد کرونا با قاطعیت تصمیم بگیرد/ بیمارستان‌های شهرهای شمالی مملو از بیماران است

کرونا،‌مرزها را بست‌ و‌ حسرت زیارت اربعین در بین الحرمین را بر دل مشتاقان گذاشت؛‌‌عاشقان تمکین کردند. اما یک سوال؛ تمام‌‌ استان‌ها ‌در وضعیت قرمز و هشدارند؛ آیا تصمیمی‌ برای محدودیت سفرهای بین شهری ‌و کنترل زنجیره شیوع کرونا اتخاذ شده یا نه؛ فقط به مرزها بسنده شده است.

ستاد کرونا با قاطعیت تصمیم بگیرد/ بیمارستان‌های شهرهای شمالی مملو از بیماران است

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس_مریم عرب انصاری: کرونا که آمد جامعه را تحت تأثیر خود قرار داد. مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرد. کسب و کارها را کساد کرد و رفت و آمدها را کنسل. ابتدا فکر می‌کردیم کرونا که آمده، به زودی هم می‌رود، اما این گونه نشد و انگار هم قرار نیست به زودی زود برود.

حالا روزها، هفته‌ها و ماه‌هاست که کرونا با ماست. زندگی‌مان را تحت تأثیر قرار داده، خوشی و ناخوشی‌هایمان را تغییر داده و کلا سبک زندگی را عوض کرده است؛ تا آنجا پیش رفته که حتی حرم‌ها و زیارت اماکن متبرکه را با محدودیت همراه کرده است.

همه محدودیت‌هایی که کرونا برایمان ایجاد کرد به کنار؛ اما موانع‌‌ کرونا در راه عزاداری شهادت سید و سالار شهیدان‌‌، داغ را بر دل هر عاشق و دلباخته از عشق و شور حسینی برجای گذاشت.

چند سالی بود که عادت کرده بودیم به پیاده‌روی در اربعین حسینی. آنها که توفیق داشته و طلبیده شده بودند، پر پرواز می‌گرفتند و برای زیارت اربعین خود را به حرم آقا‌حسین(ع) می‌رساندند و آنهایی که جا می‌ماندند در فراغ و حسرت، لبریز از حزن و اندوه‌‌ راهی‌‌ اماکن مذهبی شده‌‌ و روز اربعین بقاع متبرک ‌‌میزبان‌‌ جاماندگانی می‌شد که حسرت در آغوش گرفتن ضریح امام حسین(ع) را داشتند.

اما‌‌ اینک امسال در آستانه اربعین‌‌ حسینی دیگر هیچ فرقی وجود‌‌ ندارد؛ چراکه‌‌ همه‌‌ لبریز از عشق و شور حسینی در آتش فراغ پابوسی آقا اباعبدالله الحسین پروانه‌‌وار می سوزند.

کرونا باعث شد مرزها بسته بماند؛ هیچ رفت و آمدی نشود و دلباختگان از دور زیارت اربعین را به جای بیاورند.

بستن مرزها بنا بر مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بود. اگرچه‌‌ عنوان شد که کشور عراق‌‌ هم پذیرای زائران نیست و آمادگی پذیرش آنها را ندارد.

اظهارات‌‌ رئیس جمهور مبنی بر اینکه «هیچ رفت و آمدی برای راهپیمایی اربعین در عراق وجود ندارد؛ مرزها بسته است. هیچ کس به سمت مرز حرکت نکند؛ این حرکت قانونی نیست، ما امسال در داخل کشور هم راهپیمایی نمادین اربعین مانند سال‌های گذشته که برگزار می‌شد نخواهیم داشت» حجت را تمام کرد؛ چراکه تصمیمات اتخاذ شد و به مرحله اجرا درآمد.

رهبر معظم انقلاب نیز اعلام کردند که باید تابع تصمیمات ستاد کرونا بود و عزاداری‌ها را از منزل انجام داد؛‌‌ پس مرزها بسته ماند و هیچ زائری به آن طرف مرز نرفت.

خیلی از مردم تمکین کردند‌‌ اما در این بین تعدادی ‌‌با‌‌ آنکه مقید‌‌ به اجرای‌‌ مصوبات ستاد کرونا هستند نگران بوده و می‌گویند همان گونه که مرزها بسته شد بهتر است برای مدیریت سفرهای استانی نیز تصمیمی‌ اتخاذ شود، اگر قرار است کرونا را کنترل کنیم، در داخل نیز باید این کار را انجام دهیم؛ نه این که فقط مرزها را ببندیم و سفرها به خصوص سفرهای شمالی آزاد باشد.

***نامه نمایندگان مازندران: مانع سفر مردم به استان‌های شمالی شوید

این حرف و حدیث‌ها در فضای مجازی ادامه داشت و توئیت‌هایی با این مضمون منتشر می‌شد تا این که اعضای مجمع نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان خواستار جلوگیری از ورود مسافران به مازندران در تعطیلات پایانی هفته جاری‌‌ شدند.‌‌

اعضای مجمع نمایندگان مردم‌‌مازندران ‌‌اعلام کردند: باعنایت به اهمیت شرایط موجود در اثر شیوع ویروس کرونا و در پیش بودن موج سوم این ویروس مرگبار که به اعتقاد متخصصان و مدافعان عرصه سلامت در فصل پاییز نگرانی‌ها را تشدید کرده تقاضا داریم با توجه به تعطیلات پیش رو در اربعین حسینی که تقاضای سفر به مازندران افزایش و به‌علت فقدان زیرساخت‌های لازم مشکلات بهداشتی درمانی ناشی از انتشار ویروس کرونا در سطح این استان شدت می‌یابد، دستور فرمایید با هماهنگی وزارت کشور و ستاد ملی مبارزه با کرونا نسبت به جلوگیری از ورود مسافران در تعطیلات پایانی هفته جاری اقدام مقتضی به‌عمل آید

***شهرهای‌‌ شمالی« قرمز»‌‌ اند/بیمارستان‌ها بیش از ظرفیت، متقاضی دارند

رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با فارس، در خصوص شرایط خاص استان‌های شمالی با توجه به شیوع کرونا و مسافرپذیر بودن شهرستان های مازندران، اظهار داشت: برنامه ریزی، بودجه و خدماتی که برای استان مازندران در نظر گرفته شده، برای جمعیت حدود 3 میلیون و 300 هزار نفری آن است اما ما به طور هفتگی باید خدمات را به بیش از 6 تا 7 میلیون نفر ارائه دهیم؛ چراکه هر هفته از استان‌های دیگر مسافر وارد مازندران می‌شود.

وی افزود:‌‌ باید گفت تعداد مسافران در ایام خاص مانند اعیاد، محرم و تعطیلات چند روزه حتی تا 15 و 16 میلیون نفر هم می‌رسد.

نماینده مردم آمل گفت: با توجه به شیوع کرونا و افزایش مسافران در استان همواره شاهد تجمعات و حضور بی‌شمار افراد در مغازه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و اماکن‌‌ مختلف بوده که این تجمعات می‌تواند ویروس کرونا را بیش از پیش‌‌ منتقل‌‌کند.

وی با ابراز نگرانی از زنجیره انتقال کرونا و جان باختن تعدادی از شهروندان در شهر آمل گفت: ظرفیت‌های بیمارستانی هر شهرستان با توجه به ظرفیت ساکنین تعیین شده و متأسفانه در حال حاضر بیش از ظرفیت موجود متقاضی دارد.

حاجی پور اضافه کرد: در مرحله اول شیوع کرونا با توجه به تصمیمات ستاد کرونا و طرح فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مردم وضعیت ‌‌خوب‌‌ سپری شد اما در مرحله دوم با برگزاری تجمعات، دورهمی‌ها، جشن‌ها و بازگشایی سالن‌های اجتماعات متأسفانه با شیوع بیشتری از کرونا مواجه بوده و بیمارستان‌ها مملو از بیماران شد تا جایی که در خود شهر آمل رئیس بیمارستان به شهادت رسید و مواردی داشتیم که پرستار عزیزمان یا مادری و دختری همزمان ‌‌جان خود را از دست دادند.

نماینده مردم آمل با بیان این مطلب که باید طبق فرموده رهبر تابع تصمیمات ستاد کرونا باشیم، اظهار داشت: در هر صورت استان‌های شمالی نیز در وضعیت قرمز هستند و ما از مردم می‌خواهیم تابع تصمیمات ستاد کرونا بوده و خودشان موارد را رعایت کنند.

وی افزود: باید خود مردم پای کار بیایند و این تصمیم را بگیرند تا بتوان بیماری را کنترل و مدیریت کرد و تجمع نکرده و در فضاهای جمعی شرکت نکنند؛ چراکه این ویروس به سرعت در اجتماعات تکثیر پیدا کرده و منتقل می‌شود.

حاجی پور اضافه کرد: نامه‌ای که مجمع نمایندگان استان مازندران برای رئیس جمهور نوشتند مبنی بر این نبود که جاده‌ها را ببندیم، بلکه ما کمک خواستیم تا در این اوضاع بتوان کاری کرد و از مردم خواست که از حجم ترددها بکاهند تا از انتقال زنجیره کاسته شود.

نماینده مردم آمل تأکید کرد: ما خود مردم باید شرایط را رعایت کنیم و با توجه به شرایط قرمز کرونایی از سفرهای غیرضرور خودداری کرده و در خانه بمانیم تا از ایجاد تجمعات کاسته و به تعداد مبتلایان و فوتی هااضافه نشود.

***ستاد کرونا با قاطعیت تصمیم بگیرد

اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم و عضو کمیسیون عمران در گفت و گو با فارس از عشق و ارادت مردم به آقا اباعبدالله(ع) و عشق و شور حسینی سخن گفت و اظهار داشت: در طول این سال‌ها با حضور گسترده شیعیان مسیر راهپیمایی اربعین حسینی به جلوه‌ای از نهضت حسینی تبدیل شده بود و با گسترش این موضوع و پیاده روی به عتبات این نهضت تبدیل به جریان خروشانی در دنیا شده بود که از جای جای دنیا برای شرکت در این راهپیمایی به سمت عتبات می‌رفتند.

نماینده مردم تهران گفت: امسال به علت بیماری فراگیر جهانی و شیوع ویروس کرونا این مسیر برای سلامتی خود مردم و زائران محدود شد و ستاد کرونا در ایران و عراق چنین تصمیمی را گرفت؛ مقام معظم رهبری نیز در این راستا فرمودند که باید به دستور ستاد کرونا عمل کنیم و زیارت و عزاداری خود را در منزل سپری کنیم که خوشبختانه اکثر مردم پذیرفتند و فردا زیارت اربعین را به انحاء مختلف در خانه و یا مکان‌های باز انجام می‌دهند.

شاکری با بیان این مطلب که مداحان حسینیه‌دارها و هیئات در ماه محرم با تبعیت از مصوبات ستاد ملی کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسمی نو و ابتکاراتی در عزاداری آقا اباعبدالله(ع) رقم زدند، اظهار داشت: انصافا خیلی از مردم این موارد را رعایت کرده و به اجرای پروتکل‌ها پایبندند اما عده‌ای هم توجه نکرده و سلامتی خود و خانواده‌شان را به خطر می‌اندازند؛ این حق‌الناس است. این افراد رعایت نمی‌کنند و جان خود و فرزندان و اقوامشان را به خطر می‌اندازند.

وی با تأکید بر این مطلب که هر فرد باید ابتدا خودش موارد بهداشتی و پروتکل ها را رعایت کرده تا دامن گیر مردم نشود، با طرح سوالی گفت‌‌ که آیا پلیس راهور می‌تواند مقررات منع رفت و آمد را در استان‌های مسافرپذیر برگزار کند؟ کار بسیار دشواری است؛ چراکه تفکیک افرادی که منزلشان آنجاست یا خدمات انجام می‌دهند و یا بار می‌برند، کار بسیار دشوار است.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: شاید در آینده بتوان با ظرفیت علمی و فناورانه رفت و آمدها را با یک مدل پلاک خوانی تفکیک کرد، اما آیا باید به این سمت برویم یا باید فرهنگ‌سازی کنیم؟

شاکری تصریح کرد: مردم باید بدانند اگر ضرورتی برای تردد نیست آن را انجام ندهند؛ البته برپایی پویش‌ها و کمپین‌ها تاکنون مؤثر بوده است.

وی افزود: پلیس راهور با تجربه طولانی در این زمینه شاید راه‌هایی پیش رو داشته باشد و راه‌هایی پیدا کند اما به نظر من اصل قضیه خود مردم‌اند که باید این سفرها را انجام ندهند.

نماینده مردم تهران با تأکید بر این مطلب که همه تصمیمات بستگی به ستاد کرونا دارد اعلام کرد: ستاد کرونا باید در هر موضع، تصمیم قاطع بگیرد و بگوید این تنها راه است؛ نه تنها در مورد سفر بلکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ چراکه ستاد کرونا تنها مرجع است و من توصیه می‌کنم در هر مورد به صورت واضح و شفاف بدون ابهام، دستوراتش را اعلام کند؛ مثل فرمانده میدان. گاهی مواقع می‌بینیم این کار به خوبی انجام نمی‌شود و علاوه بر ابلاغ توضیح هم داده نمی‌شود، نحوه رعایت گفته می‌شود. به نظرم اینها لازم است.

***تصمیم درباره اعمال و اجرای‌محدودیتها به استانداری‌ها واگذار شده است‌

یکی از مسئولان وزارت بهداشت در گفت و گو با فارس در خصوص چرایی اجرای ممنوعیت تردد به کشور عراق گفت: این تصمیم جزو مصوبات ستاد ملی کروناست و با توجه به آنکه هر ساله تعدادی از زائران در بازگشت از عراق دچار بیماری‌هایی همچون آنفلوآنزا و… می‌شدند با توجه به شیوع ویروس کرونا در شرایط کنونی؛ ابتلا به سایر بیماری‌ها می‌تواند بسیار ‌‌خطرناک باشد.

وی گفت: این تصمیم در راستای حفظ سلامت مردم و جلوگیری از شیوع و چرخه بیماری‌های دیگری همچون آنفلوآنزاست که می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند.

این منبع آگاه به نامه نمایندگان مازندران به رئیس جمهور اشاره و بیان داشت: هر استان اختیاراتی دارد و استاندار می‌تواند تصمیم بگیرد؛ چراکه ستاد خود استان می‌تواند در شورای استان‌ها شرایط را سنجیده و بر اساس آن و اختیاراتی که به آن محول شده، تصمیماتی را گرفته و مصوب کند و در نهایت نیز رأی مثبت را از ستاد بگیرد.

وی افزود:‌‌ محدودکردن فعالیت هتل‌ها، کافه‌ها،‌ رستوران‌ها و حتی انسداد راه‌ها می‌تواند با تصویب استانی و گرفتن رأی مثبت از ستاد کرونا به مرحله اجرا گذاشته شود؛ چراکه به هر استان اختیارات داده شده است.

***پلیس راهور: جاده‌های شمالی را در تعطیلات اربعین حسینی یکطرفه نمی‌کنیم

سردار سید تیمور حسینی جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت و گو با فارس به تصمیم نهایی مبنی بر عدم انجام راهپیمایی اربعین اشاره و اظهار داشت: طبق تأکید حضرت آقا و لزوم رعایت شرایط بهداشتی طبق مصوبات ستاد کرونا اجازه راهپیمایی داده نشد و حجت تمام شد.

وی گفت: در این راستا مأموران پلیس راه در استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام حضور یافته و مراقبت‌های لازم را انجام دادند تا از تردد بی‌مورد به مرزهای چهارگانه کاسته شود؛ خوشبختانه با همکاری خوب مردم با مسأله جدی مواجه نبودیم؛ اگرچه خیلی پراکنده در خوزستان و مهران مراجعاتی داشتیم که با تذکر مأموران و توجیه موضوع حل و فصل شد.

جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان این مطلب که در حال حاضر وضعیت مرزها بسیار مناسب است در مورد محورهای شمالی اعلام کرد: مقرر شد با توجه به وضعیت کرونا و قرمز بودن استان‌های شمالی، پلیس هیچ گونه محدودیت ترافیکی به شکل یکطرفه کردن اعمال نکند. محورها دوطرفه هستند چه در مرحله رفت و چه در مرحله بازگشت و مردم این نکته را بدانند که پلیس هیچ گونه محدودیتی را به صورت یکطرفه اجرا نمی‌کند.

سردار حسینی با تأکید بر این مطلب که مردم باید با توجه به شرایط کرونا از سفرهای غیرضرور خودداری کنند گفت:‌محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترددی در محورهای چالوس و هراز اعمال نمی‌شود و پلیس قاطعانه با تخلفاتی ‌‌همچون حرکت ‌‌در‌‌ شانه خاکی و انحراف به چپ برخورد می‌کند.

وی گفت: کرونا مراسم بزرگ و عظیمی همچون اربعین را تحت الشعاع خود قرارداده؛ سفرهای غیرضروری به هیچ عنوان قابل قیاس با آن نیست.

این مقام ارشد پلیس راهور در خصوص اعمال محدودیت‌هایی که در فروردین ماه اجرا شد گفت: اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی یک کاری نو بود و نشان داد که اگر در یک مسأله‌ای تصمیم قاطع گرفته شود، همه تکلیف خود را دانسته و عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و با این که به صرف درخواست و خواهش باشد، بسیار متفاوت است؛ چراکه اینها نه تکلیف متولی و مجری را مشخص می‌کند و نه جامعه و افراد را.

وی با تأکید بر این مطلب که پلیس راهور مجری تصمیمات مراکز ذی صلاح در کشور است اعلام کرد: پلیس هر تصمیمی را که به آن ابلاغ شود بدون چون و چرا می‌پذیرد. چه اجرای محدودیت باشد چه ممنوعیت، اما در حال حاضر با توجه به شرایط، پلیس محدودیت‌های ترافیکی را که به شکل یکطرفه شدن اعمال می‌کرد و مشکلات زیادی برای بومی‌ها و ساکنین محدوده‌های آبعلی، دماوند، آمل، مرزن‌آباد، گچسر و روستاهای مسیر چالوس و ساکنین کرج و بخشی از ساکنین تهران ایجاد می‌کرد اجرا نخواهد کرد.

جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با تأکید بر این مطلب که پلیس راهور در مجموع با یکطرفه کردن محورها مخالف است، گفت: اجرای این موارد از سر ناچاری بود، اما در حال حاضر به خاطر جامعه کوچکی، جامعه بزرگی را به خطر و مشکل نمی‌اندازیم، اگرچه مأموران پلیس راه در جاده‌ها حضور فعال دارند.

***

پنجشنبه اربعین است؛ زیارت اربعین را به نیت قربه الی الله با حسرت و آه و ناله از خانه‌های خود به بارگاه ملکوتی آقا اباعبدالله الحسین(ع) و ابوالفضل العباس(ع) نثار می‌کنیم؛ باشد تا این ویروس کرونا هرچه زودتربرود و پابوسی حرم نصیب‌مان شود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن