اقتصادی

سفارش ساخت 83 فروند شناور داخلی برای سازمان بنادر/ ارائه وام ارزان قیمت خرید شناور به 2 شرط

چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۰:۳۰ سفارش ساخت 83 فروند شناور داخلی برای سازمان بنادر/ ارائه وام ارزان قیمت خرید شناور به 2 شرط

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تولیدکننده داخلی 83 فروند شناور برای کاربری های مختلف سازمان بنادر می سازد، گفت: از محل وجوه اداره شده تسهیلات ارزان قیمت خرید شناور ارائه می شود منوط به آنکه شناور مورد تقاضا، تولید داخل باشد.

سفارش ساخت 83 فروند شناور داخلی برای سازمان بنادر/ ارائه وام ارزان قیمت خرید شناور به 2 شرط

محمد راستاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بیان کرد: مهمترین پروژه‌ای که برای استفاده از صنایع دریایی داخلی در پیش داریم، ساخت 83 فروند شناور در داخل کشور برای ناوگان سازمان بنادر و دریانوردی است.

وی ادامه داد: این پروژه 240 میلیون یورو ارز‌بری دارد و 55 هزار و 75 میلیارد ریال منابع ریالی دارد که صرف آن می‌شود؛ در ساخت شناورها بالاخره برخی قطعات و تجهیزات، وارداتی است که همان طور که گفته شد سهم ارزی آن 240 میلیون یورو و سهم ریالی آن 55 هزار و 75 میلیارد ریال است.

* بکارگیری شناورها در بخش‌هایی نظیر نجات دریایی و بازرسی فنی و ایمنی کشتی‌ها

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره بکارگیری این شناورها اظهار کرد: بخشی از این شناورها شامل شناورهایی است که برای جست‌وجو و نجات دریایی استفاده خواهد شد، بخشی شناورهایی است که در بازرسی فنی و ایمنی کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعدادی شامل شناورهایی است که برای بردن راهنما روی کشتی استفاده می‌‌شود (شناور پایلوت) و بخشی هم شناورهای استقرار علائم کمک ناوبری در دریا، است.

راستاد ادامه داد: همچنین شناور یدک‌کش برای پهلودهی و جداسازی کشتی‌ها به اسکله‌ها، شناورهای اطفاء حریق (آتش‌خوار) که در بنادر به کار گرفته می‌شوند و شناورهای یگان حفاظت، بخشی دیگر از این شناورهای در حال ساخت است و در مجموع 83 فروند شناور در این قرارداد توسط تولیدکننده داخل تولید می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: از این 83 فروند شناور در این قرارداد تعدادی در حال ساخت است، تعدادی در حال طی کردن پروسه مناقصه است و بخش دیگری در مرحله ترک تشریفات مناقصه است و قراردادهای این موارد در سال جاری انجام خواهد شد و بخش زیادی از آنها به مرحله تولید خواهد رسید و به مرور این ناوگان عظیم مورد نیاز سازمان در بنادر با توان داخلی تولید خواهد شد و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* ارائه تسهیلات ارزان قیمت خرید شناور به 2 شرط

وی درباره ارائه تسهیلات خرید شناور از سوی به بخش خصوصی گفت: در زمینه حمایت از بخش‌ خصوصی برای ساخت شناورهای مورد نیاز آنها، با استفاده از صنایع دریایی داخلی، تسهیلات وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی به همراه مشوق‌هایی که داریم، برای بخش خصوصی قابل استفاده است.

راستاد ادامه داد: پرداخت بخشی از سود تسهیلات توسط سازمان بنادر و دریانوردی انجام می شود منوط به آنکه اولا «متقاضیان خرید شناورهای تولید داخل را در دستور کار قرار دهند» ضمن آنکه «این شناورها مورد نیاز کشور باشد».

وی گفت: ‌وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یک مکانیزم حمایتی از این بخش حمل و نقل و تجارت دریایی حمایت می‌کند، همچنین بدین ترتیب از گردشگری و سفرهای دریایی حمایت می‌شود، ضمن آنکه به واسطه این تسهیلات سازمان بنادر و دریانوردی صنایع دریایی هم رونق بیشتری بیابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: این از جمله اقدامات مهمی است که سازمان بنادر و دریانوردی در راستای جهش تولید در کشور دنبال می کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن