اقتصادی

سقوط از چاله کسری بودجه به چاه بحران بدهی با اجرای طرح گشایش اقتصادی + اینفوگرافی

سه‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۴:۰۴ سقوط از چاله کسری بودجه به چاه بحران بدهی با اجرای طرح گشایش اقتصادی + اینفوگرافی

با توجه به هزینه 4 برابری انتشار اوراق سلف موازی نفتی در مقایسه با اوراق ریالی، به نظر می‌رسد در صورت اجرایی شدن طرح دولت برای انتشار اوراق سلف موازی نفتی، به جای «گشایش اقتصادی» باید منتظر «ورشکستگی اقتصادی» باشیم.

سقوط از چاله کسری بودجه به چاه بحران بدهی با اجرای طرح گشایش اقتصادی + اینفوگرافی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دولت قصد دارد در قالب طرح «گشایش اقتصادی» اقدام به پیش‌فروش نفت به مردم از طریق انتشار اوراق سلف موازی نفتی با هدف جبران کسری بودجه نماید و این طرح در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در حال بررسی است.

موضوع تعهد دولت برای بازخرید این اوراق هم در این طرح مطرح شده است که بدین معناست که اگر خریدار اوراق سلف موازی نفتی تمایلی به تحویل گرفتن نفت در موعد مقرر نداشته باشد، دولت باید در سررسید اوراق (2 سال بعد)، این اوراق را به قیمت روز نفت و دلار، از مردم بازخرید نماید.

این در حالی است که با توجه به شرایط شدید تورمی و افزایش قیمت دلار در ماه های اخیر و همچنین احتمال افزایش قیمت نفت در پساکرونا، پیش بینی می شود این موضوع هزینه زیادی به دولت بعدی تحمیل نماید، هزینه ای که به صورت میانگین 4 برابر اوراق ریالی است که در پنج ماه ابتدایی امسال منتشر شده است. در واقع، این اقدام دولت روحانی ضمن تحمیل هزینه های بسیار زیاد به دولت بعدی، منجر به تضعیف پول ملی و دلاریزه شدن اقتصاد نیز خواهد شد.

با توجه به همین موضوع، به نظر می‌رسد در صورت اجرایی شدن طرح دولت برای انتشار اوراق سلف موازی نفتی، کشور از چاله «کسری بودجه» به چاه «بحران بدهی» خواهد افتاد و به جای «گشایش اقتصادی» باید منتظر «ورشکستگی اقتصادی» باشیم.

اینفوگرافی درباره این موضوع در ادامه آمده است:

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن