اقتصادی

فارس من| تلاش واردکنندگان بانفوذ برای معافیت تایرهای وارداتی از شمول قیمت‌گذاری

شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۲:۴۳ فارس من| تلاش واردکنندگان بانفوذ برای معافیت تایرهای وارداتی از شمول قیمت‌گذاری

سخنگوی انجمن تایر از تلاش عده‌ای برای معاف کردن تایرهای وارداتی از شمول قیمت‌گذاری خبر داد و گفت: تایرهای وارداتی با گذشت یک سال از ورود به گمرک هنوز ترخیص نشده اند و این در حالی است که عرضه تایرهایی که بیش از یک سال از تولیدشان گذشته باشد، منطقی نیست.

فارس من| تلاش واردکنندگان بانفوذ برای معافیت تایرهای وارداتی از شمول قیمت‌گذاری

مصطفی تنها در گفت ‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه برخی واردکنندگان با نفوذ تایر به دنبال دریافت تأییدیه از وزارت صنعت برای معاف شدن از پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز تایر‌های وارداتی هستند، اظهار داشت: این واردکنندگان سال قبل این موقع، تایر به کشور وارد کرده‌اند که این محصولات در گمرک مانده و حالا می‌خواهند با همان ارز دولتی آنها را ترخیص کنند.

وی ادامه داد: بعد از تبدیل نرخ ارز پایه، مهلتی برای ترخیص این تایرها تعیین شده بود که در آن مدت این کار اتفاق نیفتاد و حالا که قیمت تایر با نرخ ارز نیما برای مصرف‌کننده همسان شده است، مشخص نیست تایرهای وارداتی با ارز دولتی به چه صورت و با چه قیمتی توزیع خواهند شد.

تنها ادامه داد: اگر بیش از یک سال از تاریخ تولید این تایرها گذشته باشد، عرضه کردن آنها منطق ندارد.

به گفته وی، عده‌ای نیز به دنبال این هستند که تایرهای وارداتی را از شمول قیمت‌گذاری معاف کنند و برای این موضوع دو دلیل می‌آورند که یکی از آنها این است که با توجه به واردات تایرها با ارز نیما و به دلیل اینکه قیمت ارز نیما با ثبات نیست، تایر وارداتی باید از قیمت‌گذاری معاف شود. این در حالی است که تولیدکنندگان داخلی نیز مواد اولیه مورد نیاز خود را با ارز نیما تأمین می‌کنند و اگر ثبات قیمتی برای این ارز وجود ندارد، تولیدکنندگان نیز با همین مشکل روبرو خواهند بود.

سخنگوی انجمن تایر تصریح کرد: دلیل دومی که واردکنندگان تایر مطرح می‌کنند این است که بررسی قیمت‌ها در سازمان حمایت، زمان طولانی نیاز دارد و ممکن است در این مدت قیمت تایرها تغییر کند. اگر این بحث مورد قبول باشد، باید بگوییم که تولیدکنندگان داخلی نیز از این موضوع مستثنی نیستند، چراکه برای بررسی مستندات مربوط به قیمت تمام شده تولید زمان طولانی صرف می‌شود و تنوع مواد اولیه تولیدکنندگان بسیار بیشتر از تایرهای وارداتی است.

وی تأکید کرد: چه دلیلی دارد که تایرهای وارداتی معاف از قیمت‌گذاری شوند و در حال حاضر مشخص نیست چه استراتژی برای بازار تایر و این صنعت ملی اتخاذ خواهد شد.

به گزارش فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه ای با عنوان «جولان گران فروشان تایر سواری و خواب مسئولان امر» خواستار پیگیری موضوع گران فروشی تایر در بازار شده یودند.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن