اجتماعی

فرایند واگذاری مدارس به بخش غیردولتی متوقف شد/ سند تحول به گفتمان اجتماعی تبدیل نشده است

سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۶:۴۱ فرایند واگذاری مدارس به بخش غیردولتی متوقف شد/ سند تحول به گفتمان اجتماعی تبدیل نشده است

وزیر آموزش و پرورش گفت: نمی توانیم مدعی شویم که سند تحول و اهداف بلند آن به گفتمان اجتماعی لااقل در میان عناصر اصلی و تعیین کننده تبدیل شده است.

فرایند واگذاری مدارس به بخش غیردولتی متوقف شد/ سند تحول به گفتمان اجتماعی تبدیل نشده است

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در سی‌ و چهارمین اجلاس دو روزه رؤسا و مدیران آموزش ‌و پرورش در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن تسلیت ایام شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش، اظهار کرد: در این شرایط هم، ملت فهیم، دیندار و خلاق ایران احترام و ادب خود به ساحت امام حسین ع و محرم را با رعایت ملاحظات بهداشتی و سلامت به خوبی نشان دادند.

وی ادامه داد: خداوند بزرگ را شاکرم که توفیق داد تا در محضر حضرتعالی باشیم و از رهنمودهای ارزشمندتان استفاده کنیم؛ در این نشست، اعضای شورای عالی آموزش و پرورش، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش، استانداران و مدیران کل و رؤسای آموزش و پرورش تمام مناطق کشور بالغ بر حدود 1000 نفر حضور دارند؛ تشکر و سپاس از وقتی که برای این مهم منظور فرمودید، مجموعه فهمیم و فرهیخته معلمان، ارزش و اهمیت این توجه را می دانند و سپاسگزار و قدرشناس محبت حضرتعالی بوده و خواهند بود.

حاجی‌میرزایی افزود: در فرمایشاتی که در سال‌های پیش بیان فرمودید به وجه آینده سازی، تمدن سازی و هویت بخشی آموزش و پرورش تصریح فرمودید. می‌توان گفت که کشور، آینده و خانواده‌ها جگرگوشه‌های خود را به امانت به نظام تعلیم و تربیت سپرده‌اند تا در بهترین دوران یادگیری و شکل گیری شخصیت و هویت این مسؤولیت بزرگ را به انجام برساند؛ عظمت و بزرگی این مسؤولیت می‌تواند و باید که خواب را از چشم‌ها برباید و همه ظرفیت‌ها و توان ملی را به کار گیرد و تحقق این رسالت بزرگ را مدیریت و مراقبت کند.

وی اضافه کرد: خداوند متعال در قرآن می فرمایند که «والله اخرجکم من بطون امهاتکم لاتعلمون شیئاو جعل لکم السمع و الابصار و الافئده»؛ این وصف، لحظه آغاز زندگی این جهانی است. چشم و گوش و قلب، ابزارهای کلیدی برای شناخت و یادگیری و شکل بخشیدن به زندگی بشر هستند. اینجا نقطه آغاز شکل‌گیری فرهنگ و تمدن است و به اعتبار ولقد مکناهم فیما ان مکناکم فیه و جعلنا لهم سمعا و ابصار و افئده، بزرگترین توانایی از میان همه توانمندی‌ها و نرم ترین عرصه شکل‌گیری اقتدار از این طریق است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کارایی حکومت‌ها را کارایی نهادها، کارایی نهادها را کارایی انسان‌ها و کارایی انسان‌ها را کارایی نظام یادگیری، می‌سازد، گفت: جوامع آنگونه عمل می‌کنند که آموخته‌اند؛ جمعی که افتخار حضور در محضر رهبر معظم انقلاب را پیدا کرده‌اند، عالی‌ترین سطح تصمیم سازی، تصمیم‌گیری، اجرا و پایش این رسالت بزرگ هستند و اولین و مهمترین سوالی که در این محضر شریف باید به آن پاسخ دهیم ارزیابی صادقانه، دقیق و منصفانه از اجرای این مأموریت بزرگ است.

وی اضافه کرد: بدون تردید در طی چهار دهه حیات مبارک انقلاب اسلامی، گام‌های بلندی در توسعه دسترسی به آموزش و توزیع عادلانه‌تر فرصت‌های آموزشی در میان همه اقشار و کاستن از فاصله‌های قومیتی، جنسیتی و منطقه‌ای در دسترسی به این فرصت‌ها، رشد میزان باسوادی، انتقال ارزش‌ها و باورهای دینی و انقلابی به نسل نو، توجه و تکریم مناسک و شعائر اسلامی و کسب رتبه‌های بالا در مدارج علمی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی، آشنایی بیشتر با قرآن کریم، عترت و اهتمام به فریضه نماز، حضور مسؤولانه و همدلانه در همه صحنه‌های مهم و تاریخ ساز انقلاب اسلامی، بهبود سلامت جسمی و مراقبت از سلامت روانی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، شناسایی استعدادها و پرورش نخبگان برداشته شده و افتخارات بزرگی حاصل شده است که حضرتعالی بیش از هر کسی به آنها اشراف دارید.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: این دستاوردها افتخار آمیز و امیدوار کننده است؛ آنگاه که به وضعیتی می‌اندیشیم که در ابتدای انقلاب شاهد آن بودیم ولی آنگاه که به افق‌های دور دست چشم می دوزیم و در اندیشه تمدن‌سازی نوین اسلامی هستیم و می‌خواهیم سرآمد باشیم و تاریخ ساز، الهام بخش و تحول‌آفرین و می‌خواهیم تشعشع تابناک انوار انقلاب اسلامی کاهنده آلام مردمان باشد و دستگیر محرومان و مستضعفان و سدی استوار در برابر مستکبران و فزونی طلبان. حکایت دیگر است و لااقل این جمع مأموریت دارد که اینگونه بیندیشد و این رسالت بزرگ را تدبیر کند.

وی افزود: روح کلی تحول آنچنان که از رهنمودهای حضرتعالی مستفاد می‌شود و بر پایه محتوای سند تحول بر پنج تحول اساسی شامل «تحول در برنامه‌های درسی و محتوای یادگیری و نوسازی روش‌ها»، «تحول در دانش، نگرش و مهارت‌های معلم به عنوان رکن اصلی پیشبرنده تحول و جانشین همه نداشتن‌ها و جبران کننده همه کاستی‌ها»، «تحول در دانش‌آموزان به عنوان هدف تحول و پرورش آنان به دانش‌آموزانی خلاق، نوآور، مسؤولیت پذیر، شجاع، دیندار، فعال، امیدوار، توانمند در حل مسائل و مقاوم در برابر دشمنی‌ها، استوار در مسیر هدف، علاقمند به ایران و کارآمد در مسیر تعالی و پیشرفت کشور»، «تحول در مدرسه به عنوان جایگاه تحول و ارائه مدرسه‌ای ایمن، زیبا و با نشاط، سرزنده و فعال، مسؤول و دارای پیوندهای قوی با خانواده و جامعه و زمینه ساز رشد دانش آموزان» و «تحول در نظام سنجش و ارزشیابی آموزشی به گونه‌ای که توانایی سنجش و پایش اهداف بلند سند تحول را دارا باشد» استوار است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: علی‌رغم همه اقدامات اشاره شده هنوز نمی‌توانیم جذابیت‌ها و ویژگی‌های شوق انگیز و برانگیزاننده سند را در میدان واقعی نشان دهیم. نمی‌توانیم مدعی شویم که سند تحول و اهداف بلند آن به گفتمان اجتماعی لااقل در میان عناصر اصلی و تعیین کننده تبدیل شده است.

وی افزود: چالش‌های مهمی که نظام تعلیم و تربیت را تهدید می‌کند و انتظار است که در آینده نظام تعلیم و تربیت چاره شود و سند باید بتواند پاسخ درخور و شایسته‌ای به آن بدهد شامل «جبهه اول، هجومی همه جانبه از سوی دشمن است. آنها با ساختن برنامه های جذاب و گنجاندن عناصر فرهنگی غرب قصد دارند و ذهن و دل کودکان ما را بربایند»، «جبهه دوم، عرصه تکنولوژی است. رشد و توسعه روزافزون تکنولوژی سبب شده امکانات جدید آموزشی در کنار نظام رسمی آموزش و پرورش ایجاد شود» و «جبهه سوم، تغییرات سریع بین نسلی است. به طوری که با تغییرات سریع در همه ابعاد زندگی شکاف بین نسل‌ها روزبه‌روز سریعتر عمیق شده و افزایش می‌یابد»، است.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: طی قریب به 10 سال گذشته اقدامات متنوعی انجام شده است که در جای خود هرچند لازم و ضروری ارزیابی می شود اما کافی نبوده است. این اقدامات شامل «6 زیر نظام سند تحول تدوین و تصویب و ابلاغ شده است و در حال اجراست»، «برنامه‌های سالانه و پنج ساله بر اساس برنامه‌های زیر نظام‌ها و اهداف سند تدوین، تصویب و ابلاغ شده است و در حال پیگیری و اجراست»، «اهداف دوره تحصیلی تدوین و تصویب شده است، و محتوای کتب درسی و فعالیت‌های تربیتی و آموزشی، تمام پایه‌ها با اهداف سند همسو شده است»، «عناوین درسی جدیدی به مجموعه کتاب‌های درسی با موضوعات مرتبط با برخی اهداف سند افزوده شده و در چرخه آموزشی قرار گرفته است» و «برای آشنایی دست اندرکاران و گفتمان سازی پیرامون محتوای سند دوره های آموزشی متنوعی در همه سطوح ستاد و صف برگزار شده»، است

وی افزود: علی‌رغم همه اقدامات اشاره شده هنوز نمی‌توانیم جذابیت‌ها و ویژگی‌های شوق انگیز و برانگیزاننده سند را در میدان واقعی نشان دهیم و نمی‌توانیم مدعی شویم که سند تحول و اهداف بلند آن به گفتمان اجتماعی لااقل در میان عناصر اصلی و تعیین کننده تبدیل شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: رویکرد ما در یکسال اخیر پس از گفت‌وگوهای عمیق، طولانی و بسیار صریح با یکدیگر و مرور تجربیات و دستاوردها و پس از ارزیابی از اقدامات جاری داشتیم؛ تولید بسته‌های یادگیری با رویکرد انطباق کامل با اسناد تحولی، مهمترین گامی است که در دستور قرار گرفت . به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، ماموریت داده شد که تا پایان سال جاری راهنمای تولید این بسته‌ها را تدوین و به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برساند.

وی ادامه داد: فرایند جذب، تربیت و به کار گماری و آموزش مستمر معلم به عنوان اصلی ترین رکن تحول، سیاست‌گذاری شود. بدین منظور گزارشی را تقدیم حضور حضرتعالی کردیم و لایحه ای را نیز برای تقدیم به شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده کرده ایم. ما بر این باوریم اگر نتوانیم ساماندهی کمی و کیفی مناسبتری را ترتیب بدهیم دستیابی به اهداف با چالش های بزرگی روبرو خواهد بود.

حاجی‌میرزایی افزود: در اجرای زیر نظام‌های مصوب ، به نظر با ضعف توجه به واقعیت‌های جاری و ریشه‌های شکل‌گیری وضعیت فعلی، مواجه هستیم . در جلسات منظمی که به طور مستمر برگزار می کنیم پیشران ها را شناسایی و با تمرکز بر اولویت‌ها بر نتایج عمل تأکید کرده‌ایم.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم جلوه‌های قابل لمس تری از اجرای سند تحول در اختیار مردم و مسؤولان قرار دهیم، تعدادی بسته تحولی از محتوای زیر نظام‌ها استخراج کرده و در صدد خلق نتایج امید بخش تری هستیم تا بتوانیم پیرامون آن گفتمان اجتماعی ایجاد کنیم. تلاش شده این بسته‌ها، شوق انگیز، تحقق پذیر، مشارکت پذیر، فراگیر، و برخوردار از تقاضای اجتماعی با امکان جلب مشارکت اجتماعی باشد.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: به عنوان نمونه عناوین برخی از این بسته‌ها که عموما مبتنی بر راهبردهای مصوب سند تحول است، شامل «هر دانش آموز یک مهارت» است این هدف هم برای خانواده، دانش آموز و مسؤولان بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جذاب و شوق آفرین است و از ظرفیت بالایی برای جلب همکاری سایر دستگاه ‌ا برخوردار است.

وی به طرح خوانا اشاره کرد و افزود: مهارت‌های اساسی خواندن، نوشتن، شنیدن و سخن گفتن و آشنایی با مهارت‌های پایه زندگی از مهم‌ترین اهداف سند تحول در مقطع ابتدایی است؛ امسال دستیابی به این هدف را در سطح 10 درصد از مدارس ابتدایی هدفگذاری کرده‌ایم.

حاجی‌میرزایی به «طرح آجر به آجر» اشاره کرد و ادامه داد: آموزش و پرورش همواره از مشارکت خیرین برخوردار بوده است و این مشارکت در سال‌های اخیر با رشد خوبی نیز همراه شده و در این طرح در صدد هستیم چتر خیرین را گسترش دهیم و همه مردم بتوانند حتی با مبالغ بسیار خرد حتی با یک آجر نیز در این امر مهم مشارکت کنند.

وی تصریح کرد: در رهنمودهایی که سال گذشته درباره آموزش و پرورش داشته‌اید موضوعاتی را مورد تأکید قرار دادید که به اجمال توضیحاتی تقدیم می‌شود؛ در بحث حمایت از معلمان در فاصله سال‌های 92 تا 99 حقوق معلمان قریب به 5 برابر و از مهر 98 تا خرداد 99 ، میانگین حقوق معلمان با بیش از 60 درصد افزایش از 37 میلیون ریال به 60 میلیون ریال رسیده است. بعلاوه تفاهم‌نامه‌ای هم برای احداث 170 هزار واحد مسکونی برای معلمان بدون مسکن با وزارت راه و شهر سازی به امضا رسیده است که عملیات احداث حدود 44 هزار واحد در 18 استان آغاز شده است.

وزیر آموزش و پرورش به اعمال حداقل حقوق و برقرار عیدی برای دانشجومعلمان برای اولین بار اشاره کرد و گفت: پرداخت مطالبات معوق فرهنگیان به‌گونه‌ای که سال را با کمترین میزان بدهی در مقایسه با 15 سال اخیر پشت سر گذاشتیم از نمونه اقدامات است؛ همچنین با اعمال مدیریت صحیح در فرایندها و دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان سود خالص قابل توزیع با افزایش حدود 100 درصدی به 1100 میلیارد تومان رسیده است که بین معلمان عضو صندوق توزیع خواهد شد؛ تصمیمات لازم به منظور شفاف سازی عملیات مالی و سهیم کردن معلمان عضو در ارزش افزوده ناشی از فعالیت های اقتصادی(علاوه بر سهم الشرکه) و وصول مطالبات از دولت نیز اتخاذ شده است.

وی اضافه کرد: فرایند واگذاری مدارس به بخش غیر دولتی را متوقف کردیم و با ابلاغ دو بخشنامه تعارض منافع و نحوه خرید خدمت آموزشی از بخش غیردولتی، در فرایند مشارکت بخش غیردولتی دارای صلاحیت و شایستگی در آموزش و پرورش، نظم و نسق و شفافیت بیشتری ایجاد کردیم.

حاجی‌میرزایی اظهار کرد: در جهت حمایت از فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی، در سال 1399 مجوز جذب 8 هزار نیروی پرورشی جدید ابلاغ شد و دو رشته مستقل برنامه‌ریزی امور تربیتی و مشاوره را در دانشگاه فرهنگیان برای تربیت نیروهای مورد نیاز ایجاد کردیم؛ همچنین با هدف توانمندسازی مربیان شاغل 177 عنوان جدید آموزش ضمن خدمت در سه سطح مقدماتی، تکمیلی و پیشرفته ایجاد کردیم؛ ضمن اینکه اجرای طرح نماد را در 6500 مدرسه پیگیری کرده و در پیشگیری از اعتیاد گام‌های بلندی برداشتیم که به کنترل و توقف روند اعتیاد منجر شد.

وی افزود: در حمایت از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی نیز ظرفیت دانشگاه شهید رجایی که مأموریت تربیت دبیران فنی‌وحرفه‌ای را به عهده دارد در فاصله سال‌های 92 تا کنون به بیش از 5 برابر افزایش داده شده است؛ در دانشگاه فرهنگیان نیز در سال جاری با جذب 20 هزار دانشجو معلم پیوسته و 57 هزار مهارت آموز گام بلندی در جهت تأمین کسری نیروی انسانی برداشتیم؛ این میزان جذب در سال 99 این سال را به درخشان‌ترین سال‌ها در جذب معلم تبدیل کرده است و همچنین 200 ردیف نیز برای جذب هیات علمی به این دانشگاه اختصاص یافته است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در حمایت از توسعه آموزش‌های مهارتی، با 940 هزار هنرجو در سال 1398 به میزان 300 هزار نفر در مقایسه با سال 1392 افزایش هنرجو داشته‌ایم و سالانه 300 هزار فارغ التحصیل آموزش دیده مهارتی داریم؛ پژوهش‌سرای‌های دانش‌آموزی را از 298 در سال 1392 به 665 در سال 1398 افزایش دادیم.

وی ادامه داد: هر ساله چهار و نیم میلیون نفر رشته در جشنواره‌های دانش‌آموزی نوجوان خوارزمی شرکت می‌کنند؛ 6 میلیون نفر رشته در مسابقات و جشنواره المپیاد فنی و حرفه ای شرکت می‌کنند و دو مرکز رشد کار آفرینی در استان‌های خراسان رضوی و گلستان دایر کردیم؛ همچنین 84 آزمایشگاه تجهیزات فناوری نانو، 5 آزمایشگاه سلول‌های بنیادی پزشکی و بازساختی و 17 آزمایشگاه زیست فناوری دایر کردیم.

حاجی‌میرزایی گفت: در حمایت از نخبگان و استعداد های برتر، اساسنامه تشکیل هیأت امنا و تشکیل سازمان و تعیین رئیس آن انجام شد و گسترش سمپاد مهارتی از سه استان به هفت استان صورت گرفت؛ در خصوص المپیاد ها به دلیل کرونا از هفت المپیاد تنها دو مورد برگزار شده که مدال آوری ایران دقیقا همانند سال قبل است.

وی تصریح کرد: اما کرونا و روزها و ماه‌هایی که پشت سر گذاشتیم در تاریخ و تقویم آموزش و پرورش کشور، منحصر به فرد است؛ سرعت، کیفیت، تنوع و گستره پاسخ ها به تبعات این ویروس منحوس بیانی افتخار آمیز از میزان تاب آوری جامعه ماست که اجازه نداد که تعطیلی مدرسه منجر به تعطیلی آموزش شود؛ معلمان با موقعیت‌شناسی و درک اهمیت شرایط با استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود، و خلق حماسه‌های بزرگ ، موجب تداوم آموزش و یادگیری شدند و خانواده‌ها، علی رغم همه محدودیت‌ها و مشکلات، به عنوان همکار و همیار معلم، مداخله موثرتری در جریان آ‌موزش کردند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: مدرسه تلویزیونی ایران، با تلاش معلمان و کارشناسان آموزشی و مشارکت و همکاری مسؤولانه صدا و سیما، یک هفته پس از تعطیلات، بی‌وقفه به ارائه برنامه‌های آموزشی پرداخت.
جوانان خلاق و متعهد به کشور و مردم، با طراحی و ارائه سامانه‌‌ای بومی، فراگیر، اختصاصی، نظارت‌پذیر، قابل توسعه، امن و ارزان با عنوان شبکه آموزشی دانش‌آموزی یا همان شاد اولاً زمینه دسترسی بیش از 65 درصد دانش‌آموزان را به آموزش مجازی فراهم کردند، ثانیاً براساس گزارش‌ها، مصرف ترافیک داخلی که همواره مورد توصیه جنابعالی بوده را در مقابل ترافیک خارجی افزایش داد.

وی اضافه کرد: البته نواقص و نارسایی‌های داشت که در طول چند ماه اخیر و با تلاش کارشناسان و متخصین در‌شرف بر طرف شدن است؛ شبکه آموزشی دانش‌آموز ( شاد ) در سال تحصیلی جدید با خدمات متفاوت و ظاهری متمایز عرضه خواهد شد.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه مسال تحصیلی جاری را با تصویب ستاد ملی کرونا، از 15 شهریورماه شروع خواهیم کرد، گفت: به عنوان یک اصل کلی مدرسه باید باز باشد ولی اصل مهم‌تر این است که مدرسه باید ایمن باشد و سلامت دانش‌آموزان را هم از حیث شیوع بیماری هم از حیث استاندارد بودن فضای فیزیکی به خطر نیفتد؛
هدف اصلی ما در سال تحصیلی پیش‌رو، تضمین دسترسی همه دانش‌آموزان به فرصت‌ برابر آموزش و برخوردار از کیفیت و تلاش برای تداوم آن در طول سال صرف نظر از موقعیت و دسترسی های هریک به ابزارها، در هر کدام از وضعیت های سفید ، زرد و قرمز و از طریق آموزش حضوری و مجازی، در چهار چوب اسناد تحولی و برنامه درسی ملی است و برای تحقق این هدف مهم نقش مدرسه، معلمان، دانش آموزان و خانواده تغییرمی کند و هماهنگی در اجرای نقش ها بسیار مهم است.

وی افزود: مدرسه نسبت به همه دانش‌آموزان مسؤول است و باید با همکاری معلمان و اولیای دانش آموزان و به طور مستمر وضعیت همه دانش‌آموزان را رصد کند و از دسترسی آنان به آموزش اطمینان حاصل کند؛ معلم مسؤول اصلی ارائه آموزش و هدایت جریان یادگیری دانش‌آموزان در تمام طول سال تحصیلی است؛ رابطه معلم و دانش‌آموز نباید قطع شود و نباید محدود به فضای مجازی و محیط‌های غیرتعاملی باشد. هر دانش‌آموزی، با هر شرایطی، باید تحت پوشش و حمایت یک معلم قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: خانواده، همکار و همیار معلم و نظام آموزشی است. نقش و مسؤولیت تربیتی او بیش از هر زمان دیگری باید مورد توجه قرار گیرد؛ دانش‌آموز در شرایط جدید باید نقش فعال‌تری در فرایند یادگیری به عهده بگیرند و نظام برنامه ریزی درسی و آموزشی باید متناسب با شرایط و اقتضائات از انعطاف پذیری لازم برخوردار باشد؛ نظارت و ارزشیابی بالینی و هدایت مستمر جریان یادگیری با استفاده از هر فرصتی، یک اصل مهم است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن