اقتصادی

لایحه قانون جامع سالمندی تهیه می‌شود

سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ – ۱۴:۲۲ لایحه قانون جامع سالمندی تهیه می‌شود

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: لایحه قانون جامع سالمندی ظرف سه ماه تهیه می‌شود.

لایحه قانون جامع سالمندی تهیه می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در حاشیه دهمین جلسه شورای ملی سالمندان گفت: لایحه قانون جامع سالمندان ظرف سه ماه توسط دبیرخانه شورای عالی سالمندان تهیه و برای تصویب به هیأت دولت ارائه می‌شود که پس از تصویب در دولت در قالب لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود.

وی گفت:‌با توجه به اینکه در آستانه تهیه لایحه بودجه 1400 کل کشور و همچنین تهیه لایحه سند برنامه هفتم توسعه قرار داریم موضوع مهم سالمندان در دستور کار شورای عالی سالمندان قرار گرفته که در حال حاضر 10 درصد از جمعیت کشور به عنوان عصاره ملت به شمار می‌روند و در طبقه جوان کنونی چهره سالمندان کشور در آینده را تشکیل می‌دهند و باید یک الزام قانونی برای سالمندان و ضرورت تشکیل جلسات شورای ملی سالمندان انجام شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به الزام قانونی شورای عالی سالمندان اشاره کرد که از 10 سال قبل در قانون دیده شده و ضرورت تشکیل جلسات شورای عالی سالمندان و تهیه سند ملی سالمندان مدنظر قرار گرفته و هم اکنون با کمک صاحب نظران و نهادهای عمومی غیردولتی و دریافت نظر دستگاه‌های مرتبط سند ملی سالمندان به عنوان نقشه راه تهیه شده است.

شریعتمداری این را هم گفت: زندگی سالمندان همراه با مسئولیت اجتماعی باید مدنظر لایحه جامع سالمندان قرار بگیرد و تهیه این سند با امضای وزیرتعاون کار و رفاه اجتماعی ورئیس سازمان برنامه بودجه ابلاغ شد و در جلسه امروز به دبیرخانه شورای عالی سالمندان تکلیف شد که ظرف سه ماه لایحه جامع قانون سالمندی تهیه شود و برای تصویب در دولت پیشنهاد شود که بعد از آن از سوی دولت به عنوان لایحه‌ای به مجلس ارائه شود.

وی عنوان کرد: ‌آئین‌نامه داخلی شورای سالمندان در جلسه امروز به تصویب رسید و کمیته‌های استانی شورای سالمندان تشکیل می‌شود و ظرف یک ماه گذشته دبیرخانه شورا در زمینه احکام در بودجه 1400 کشور و نیز سند برنامه هفتم توسعه جمع‌آوری و به سازمان برنامه بودجه ارائه می‌شود.

* ظرف 20 سال آینده جمعیت سالمند کشور دو برابر می‌شود

در این جلسه همچنین وحید قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد در حالی که در کشورهای دیگر ظرف صد سال جمعیت سالمندان دو برابر می‌شود اما در ایران در 20 سال آینده جمعیت سالمند کشور دو برابر می‌شود که برای نگهداری سالمندان در درون خانواده باید فکری شود.

وی گفت: ظرف سال‌های 1400 تا 1425 دو سوم جمعیت کشور در سن 16 تا 60 سال خواهد بود که در واقع جمعیت کار تلقی شده و جهش تولید باید توسط آنها صورت بگیرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe رسپینا لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن