اقتصادی

لغو اجرای قانون تمرکز توسط دولت ضربه سختی به تنظیم بازار محصولات کشاورزی وارد کرد

شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ – ۰۴:۵۴ لغو اجرای قانون تمرکز توسط دولت ضربه سختی به تنظیم بازار محصولات کشاورزی وارد کرد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به لغو اجرای قانون تمرکز در تابستان 1398 توسط شورای سران قوا و با پیشنهاد دولت، گفت: این تصمیم ضربه سختی به امنیت غذایی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی وارد کرد که اثرات آن در حال حاضر در وضعیت نابسامان بازار قابل مشاهده است.

لغو اجرای قانون تمرکز توسط دولت ضربه سختی به تنظیم بازار محصولات کشاورزی وارد کرد

سمیه رفیعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره نقش قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی، گفت: قانون تمرکز ازجمله قوانین راهبردی و با اهمیت بخش غذا و کشاورزی کشور محسوب می‌شود. هدف از قانون مذکور، مدیریت زنجیره تامین محصولات کشاورزی توسط یک دستگاه از حلقه اول ( نهاده‌های کشاورزی) تا محصول نهایی ( محصولات مصرفی مردم) است.

وی در ادامه افزود: تجربه کشورهای پیشرو در زمینه امنیت غذایی هم نشان می‌دهد، زنجیره تامین محصولات کشاورزی آن‌ها دارای مدیریتی واحد و یکپارچه است. در کشور ما وزارت جهاد کشاورزی از سال ۱۳۹۲ بر اساس قانون تمرکز وظایف و اخیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، مسئول مدیریت زنجیره تامین و تنظیم بازار محصولات کشاورزی بود. این موضوع، خروجی و نتیجه مطالعات مراکز پژوهشی دولتی و خصوصی کشور هم بوده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه قانون تمرکز نقش مهمی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی دارد، گفت: علی رغم اهمیت این موضوع، در جلسه سران قوا در تیرماه ۱۳۹۸، قانون تمرکز با پیشنهاد دولت لغو شد و مسئولیت تنظیم بازار محصولات و نهاده های کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی سلب و به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شد. این تصمیم ضربه سختی به امنیت غذایی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی وارد کرد که اثرات آن در حال حاضر در وضعیت نابسامان بازار قابل مشاهده است.

وی در پایان تصریح کرد: استدلال دولت در حذف قانون تمرکز غیر منطقی است. معتقد هستیم دستگاهی که وظیفه تولید محصولات کشاورزی بر عهده آن است، باید مسئولیت تنظیم بازار و بازرگانی محصول تولیدی خود را هم عهده‌دار باشد. باتوجه به اهمیت موضوع، امیدواریم مجددا جلسه سران قوا تشکیل شود و روئسای قوه مقننه و قضائیه درخواست احیاء قانون تمرکز را داشته باشند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe هفت گردون زمزم فراگستر رسپینا لاستیک بارز سفر می ایران فان بیمه البرز هفت گردون زمزم فراگستر رسپینا لاستیک بارز سفر می ایران فان بیمه البرز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن