فرهنگ و هنر

مجید مجیدی:عشق بودایی‌ها را در تبت به ساحت مقدس آقا امام حسین(ع) را دیدم/جشنواره فیلم امام حسین(ع) باید بین‌المللی شود

مجید مجیدی

مجید مجیدی: من در کشورهایی مثل هند در ادیان مختلف دیدم که نسبت به ساحت مقدس آقا اباعبدالله چطور ارادت دارند.

به گزارش مشرق، نشست مطبوعاتی رویداد فیلم کوتاه «سوگ در خانه» با حضور مجید مجیدی مدیر این رویداد در محل موسسه خیریه فرهنگی راه ایمان برگزار شد.مجید مجیدی در ابتدای این نشست ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) درباره ضرورت برگزاری رویداد «سوگ در خانه» گفت: «در شرایط شیوع کرونا و در این ایام که هر سال با شور و شعف خاصی برگزار می‌شد، به فکر افتادیم که به طور طبیعی نمی‌توانیم این روزها را مثل سال‌های قبل در حسینیه‌ها و تکایا و دسته‌های عزاداری بگذرانیم. از سوی دیگر همیشه فکر می‌کردم به قدری این ایام ظرفیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌های نمایشی و فرهنگی دارد که جای کار بیشتری دارد و همیشه افسوس می‌خوردم که چرا از این ظرفیت‌ها در حوزه‌های مختلف هنر استفاده نکردیم. در حوزه‌های تجسمی و نمایشی آثاری داشتیم اما کمتر مثل کارهای استاد فرشچیان در حوزه مینیاتور که «عصر عاشورا» معروفترین آنها است ماندگار شدند و حق مطلب آن‌طور که باید به دلیل گستردگی این حوزه، هنوز ادا نشده است.»

موضوع محرم و عاشورا مرز نمی‌شناسد و حتی از ادیان هم عبور می‌کند. من در کشورهایی مثل هند در ادیان مختلف دیدم که نسبت به ساحت مقدس آقا اباعبدالله چطور ارادت دارند. این نشات گرفته از وجوه مختلف ایشان است که مصداق یک انسان کامل و مطلق است.

وی در ادامه گفت: «موضوع محرم و عاشورا مرز نمی‌شناسد و حتی از ادیان هم عبور می‌کند. من در کشورهایی مثل هند در ادیان مختلف دیدم که نسبت به ساحت مقدس آقا اباعبدالله چطور ارادت دارند. این نشات گرفته از وجوه مختلف ایشان است که مصداق یک انسان کامل و مطلق است. این ابعاد و وجوه اخلاقی و انسانی به قدری گسترده است که همه مرزها را درمی‌نوردد. ما فکر کردیم این ایام شیوع کرونایی فرصت خوبی است که به این ابعاد مختلف بپردازیم و این روزها را تبدیل به لحظات و تصاویر به یادماندنی کنیم تا در تاریخ ماندگار شود.»

مدیر رویداد «سوگ در خانه» با بیان این نکته که به هر حال کرونا آمده و خواهد رفت ولی این ایام در تاریخ ملی و محرمی ما ثبت شود گفت: «از آنجایی که در ستاد کرونا و خود مراجع و کسانی توصیه کردند که این امر عزاداری فراموش نشود و عزاداری‌ها در خانه برگزار شود. ما احساس کردیم فرصت مناسبی برای بروز خلاقیت‌های فیلمسازان است.»

مجیدی سپس با دعوت از همه فیلمسازان خصوصا جوان‌ها گفت: «ساخت فیلم در شرایط محدودیت باعث بروز خلاقیت می‌شود. روایت یک قصه کوتاه در یک لوکیشن کوچک با شخصیت‌های محدود و یک روایت جذاب. ما به اثری توجه خواهیم کرد که دارای دیدگاه و نظر و خلاقیت باشد. این بحث خلاقیت خیلی مهم است.»

وی در ادامه گفت: «برای مثال ما همه این تجربه را در این ایام کرونایی داشته‌ایم که پدربزرگ‌ها مادربزرگ‌ها را نتوانسته‌ایم ببینیم و بیشتر به صورت تصویری با آن‌ها ارتباط گرفتیم. چند نفر از بچه‌های فامیل تصمیم می‌گیرند پرچمی را بر در خانه آن‌ها نصب کنند و یک عزاداری راه بیندازند. یا می‌گفتند درخت توتی مقابل پنجره منزلی بوده که هر سال در فصل زمستان آن را هرس می‌کردند تا نقطه دید را نگیرد، امسال به دلیل شیوع کرونا نشده و نقطه دید را گرفته است، خود پدربزرگ و مادربزرگ شکایت می‌کردند که امسال چگونه عزاداری را به تماشا بنشینیم. بچه‌هایشان تصمیم گرفتند این شاخه‌ها را کنار بزنند تا آن‌ها بتوانند عزاداری را نگاه کنند، آن‌ها بیشتر در خانه بودند و این موضوعات دستمایه خوبی برای کار ما بود. اینکه ما گفتیم امکانات تخصصی لازم نیست به این معنا نیست که نوع نگاه ابتدایی باشد ما می‌خواستیم فقط سهولت در ساخت باشد.»

کارگردان «خورشید» بیان کرد: «سطح توقع ما بالاست چون این موضوع برای ما مهم است امیدوارم آثاری که به ما می‌رسد درخور باشد و این حرکتی که توسط این موسسه آغاز کرده‌ایم در سال‌های آینده بتوانیم ادامه بدهیم.»

در ادامه این نشست محمد رهبر دبیر رویداد «سوگ در خانه» با بیان اینکه موسسه خیریه راه ایمان هم فرهنگی است و هم خیریه گفت: ۴۰ فیلم تا اربعین انتخاب می‌شود و با شرکت نماوا این فیلم‌ها را به نمایش خواهیم گذاشت و از فیلمی که بیشترین بازخورد را بگیرد به عنوان انتخاب مردمی تقدیر خواهیم کرد. محدودیتی در نوع دوربین نداریم و کیفیت آثار برایمان مهم است.»

محمد رهبر دوازدهم آبان شب ولادت حضرت رسول اکرم(ص) را زمان اختتامیه این رویداد عنوان کرد و گفت: «با توجه به وضعیت کرونا در آن تاریخ نوع برگزاری اختتامیه را اعلام خواهیم کرد.»

مجید مجیدی در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه با اینکه این رویداد به صورت عام برگزار می‌شود فکر می‌کنید فیلمسازان مطرح هم بیایند گفت: «ما برای هیات داوران از خانم نرگس آبیار و رضا میرکریمی دعوت کردیم. رایزنی‌هایی را در این مسیر داشتیم مثلا با انجمن سینمای جوان که مدیر این انجمن استقبال کردند و امیدواریم این ظرفیت بزرگ در این امر مهم شرکت کنند و شاهد آثار خوبی از سوی آنها باشیم. در روزهای آینده این اطلاع رسانی به خصوص برای کسانی که حرفه‌ای تر به این مساله نگاه می‌کنند بیشتر خواهیم داشت.»

بیشتر بخوانید:

«سوگ در خانه» به همت مجیدی، آبیار و میرکریمی

مجیدی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری با بیان این نکته که اینکه درباره امام حسین فیلم بسازم جز آرزوهای من است، گفت: «یکی از دغدغه‌های من همیشه این بوده که فیلمی در مورد ساحت مقدس امام رضا(ع) بسازم. ولی واقعیت این است که پرداختن به این مقوله‌ها کار خیلی سختی است و احتیاط‌های زیادی برای آن وجود دارد. مثل فیلم آقای درویش که زحمات زیادی برایش کشیدند و البته قطعا اجرشان محفوظ خواهد بود اما واقعیت این است که به دلیل اهمیت این موضوع و حساسیت‌هایی که هست برای فیلمسازها ورود به این عرصه سخت می‌شود. همین فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» حمایت‌هایی داشتیم اما کار بسیار سختی بود.»

مجید مجیدی: جشنواره فیلم امام حسین (ع) باید به یک جشنواره بین‌المللی تبدیل شود

مجید مجیدی در ادامه گفت: «این حوزه و این ایام آنقدر ظرفیت‌های بزرگی در کل دنیا دارد که می‌طلبد چنین جشنواره‌هایی به جشنواره‌های بین‌المللی تبدیل شود. درحقیقت تنها جشنواره‌هایی که می‌شود عنوان جهانی به آنها داد همین مسائل مربوط به آقا امام حسین(ع) است. هر جای دنیا که بروی نام امام حسین(ع) برایشان آشنا است. مثلا شخصیت مهمی مثل گاندی از امام حسین(ع) به عنوان شخصیت برجسته‌ای نام می‌برند.»

خودم در تبت دیدم که در ایام ماه محرم بودایی‌ها چه عشق و علاقه‌ای به خود ایام محرم و به خصوص ساحت مقدس آقا امام حسین(ع) دارند.

کارگردان «بچه‌های آسمان» در ادامه گفت: «خودم در تبت دیدم که در ایام ماه محرم بودایی‌ها چه عشق و علاقه‌ای به خود ایام محرم و به خصوص ساحت مقدس آقا امام حسین(ع) دارند. در شهر در این ایام با پرچم‌هایی که در میان آنها نام حضرت ابالفضل وجود داشت سقایی می‌کردند. وجوه مقدس آقا امام حسین و یارانش تنها به حوزه دین خلاصه نمی‌شود. فراتر از این حرف‌ها است. به واسطه این منش و رفتار ایام محرم می‌شود زیبایی‌های این ایام را به دنیا نشان داد و امیدوارم که بتوانیم در سال‌های آینده این رویداد را به یک رویداد بین‌المللی تبدیل کنیم.»

مجیدی سپس درباره پذیرش گونه‌های مختلف فیلم مثل مستند و انیمیشن در این رویداد گفت: «از آثار مستند هم در این رویداد استقبال می‌کنیم، ولی آثار باید نگاه تازه و حرفی داشته باشند. خاصیت تلویزیون، نگاه ژورنالیستی است و به همه چیز مثل مطبوعات نگاه می‌کند، برای همین نگران این شدم که نکند مخاطبان ما هم این تربیت را از تلویزیون یاد گرفته باشند. به این صورت که رو به روی تلویزیون نشسته باشند و این رسانه یک عزاداری نشان بدهد و دوستان ضبط کنند و بفرستند. در حوزه انیمیشن شاید زمان بیشتری نیاز داشته باشیم اگر قرار باشد دوره‌های بعدی وجود داشته باشد از چند ماه جلوتر اعلام می‌کنیم تا این افراد هم آثاری بفرستند.»

وی در ادامه درباره چشم‌انداز سالیان بعد این رویداد که امسال با موضوع روضه‌های خانگی برگزار می‌شود هم گفت: «هنوز چشم‌انداز گسترده‌ای وجود ندارد. یک استارتی بود که در این موسسه تصمیم گرفتند و از آنجایی که سابق هم با این موسسه تعاملاتی داشتم، این رویکرد را پسندیدم و گفتم کمکتان می‌کنم و برای خودم هم اسباب خیر و برکت بود. اینکه در سال‌های آینده چه اتفاقی می‌افتد به شرایط روز برمی‌گردد. بخشی هم به فیلم‌ها و آثاری برمی‌گردد که امسال به این رویداد می‌رسد.»

مجید مجیدی درباره همکاری با یک موسسه خیریه در این رویداد هم گفت: «این موسسه، مرکزی خودجوش است. سال‌هاست با آن آشنایی دارم. شاید گاهی با دیگر موسسه‌ها راحت نباشم ولی همواره شاهد خلوص و تلاش دوستانم در اینجا بوده‌ام. شاید بد نباشد بگویم که این موسسه بحث آموزش و کارهای فرهنگی هم دارد برای مثال مدرسه‌سازی کرده است، مساجدی ساخته‌اند، حسینیه ساخته‌اند. حرکت‌های خودجوشی داشته‌اند. به همین دلیل این همکاری را پذیرفتم.»

وی درباره ارزش ریالی بالای جوایز این رویداد هم گفت: «کلیه جوایز را اسپانسر رویداد می‌دهد و این جوایز پیشنهاد من بود. چون می‌خواستیم بگوییم که ما به این موضوع اهمیت می‌دهیم. دوستانی که تلاش می‌کنند اثر خوبی بسازند، ممکن است متحمل هزینه‌هایی هم بشوند، ما فکر کردیم حداقل هزینه برای ساخت یک فیلم کوتاه یک تا سه دقیقه، هفت هشت میلیون تومان است. گفتیم با این جوایز کمکی به فیلمساز بشود. این جایزه هم باعث می‌شود به مسیر آینده این فیلمسازان کمک شود.»

مجیدی ادامه داد: «یادم است سال‌ها پیش جشنواره‌ای برگزار کردم. در آن هم جوایز بسیار ارزنده دادیم که از فجر هم بیشتر بود، سه دوره آن را برگزار کردیم و باعث شد فیلمسازان خوبی از آب در بیایند و مسیرشان را ادامه بدهند. فکر کردیم جدا از بحث تشویق، این جوایز باعث ادامه مسیر او می‌شود. موسسه «راه ایمان» هیچ هزینه‌ای برای این موضوع خرج نمی‌کند. چند جای شخصی هم آمده‌اند که کمک کنند ولی اسپانسر رویداد خودش همه چیز را بر عهده دارد.»

  • شهر خبر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن