اقتصادی

معافیت مالیاتی مناطق آزاد موجب تداوم فساد و قاچاق می‌شود

شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۰۹:۲۴ معافیت مالیاتی مناطق آزاد موجب تداوم فساد و قاچاق می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده گفت: ایجاد معافیت‌های متعدد مالیاتی یکی از عوامل اصلی نبود شفافیت در اقتصاد کشور است که این امر منجر به تداوم فساد و قاچاق شده است

معافیت مالیاتی مناطق آزاد موجب تداوم فساد و قاچاق می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس درباره لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده، معافیت مناطق آزاد تجاری از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. این شورا این مصوبه مجلس دهم را مصداق تبعیض ناروا دانسته و خواستار اصلاح آن شده است.

در همین رابطه، روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ضمن انتقاد از معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده گفت: باید فعالیت‌های صورت گرفته در منطقه آزاد شفاف شود در غیر این صورت اگر صرف حضور در منطقه آزاد موجب معافیت مالیاتی شود قطعاً فساد انگیز است و رانت ایجاد می‌کند.

وی در ادامه داد: ایجاد معافیت‌های متعدد مالیاتی یکی از عوامل اصلی نبود شفافیت در اقتصاد کشور است که این امر منجر به تداوم فساد و قاچاق شده است.

*باید فعالیت‌های مولد از غیر مولد در مناطق آزاد تفکیک شود

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: اگر قرار است معافیتی به فعالیت های اقتصادی مناطق آزاد داده شود باید ابتدا فعالیت مولد تعریف شود در غیر این صورت فروش محصولات خارجی در پاساژها و واردات برنج هم شامل معافیت مالیاتی می شوند که کاری غلظ است.

ایزدخواه ادامه داد: ایجاد پاساژهای لوکس و فروش کالاهای خارجی جزء فعالیت‌های سالم اقتصادی نیست، بر این اساس نباید مناطق آزاد، آزاد از هر قیدی باشند بلکه باید بین فعالیت مولد و غیر مولد اقتصادی در مناطق آزاد فرق گذاشت.

وی با اشاره به تجربه ناموفق معافیت مناطق آزاد و بی تاثیری آن در رشد اقتصادی آن مناطق گفت: قبلا هم معافیتی 20 ساله برای شرکت‌های مناطق آزاد در نظر گرفته شده که با وجود این امر اما رشدی در مناطق آزاد به وقوع نپیوسته است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن