سیاسی

نوش‌آبادی: واشنگتن هیچ حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد/ افول قدرت آمریکا نزدیک است

جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۵:۴۲ نوش‌آبادی: واشنگتن هیچ حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد/ افول قدرت آمریکا نزدیک است

رئیس فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس گفت: آمریکا‌ به دلیل خروج یک طرفه‌ از برجام هیچ حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد.

نوش‌آبادی: واشنگتن هیچ حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد/ افول قدرت آمریکا نزدیک است

گروه پارلمانی خبرگزاری فارس: چندی پیش مایک پامپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مقر سازمان ملل حضور یافت و درخواست آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی را به رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارائه کرد.

بسیاری معتقدند این مکانیسمی که پیش‌بینی شده مکانیسم بسیار بدی است و در برجام به ضرر ما دیده شده است، چرا که انتهای آن به وتوی طرف شاکی می‌رسد و کاری از دست ما برنمی‌آید، اما اینجا در موضوع استفاده آمریکا از ماشه موضوع کاملا متفاوت است، تفاوت آن هم این است که ماده 36 و 37 در موضوع مکانیسم ماشه گفته‌ است هریک از طرف‌های برجام ـ آمریکا که اکنون از طرف‌های برجام نیست ـ اگر از برجام خارج شده، اگر آمریکا بتواند از مکانیسم ماشه علیه ما استفاده کند، معنی آن این است که هر کشور دیگری هم می‌تواند استفاده کند، چون وقتی ملاک در برجام نبودن باشد آمریکا می‌تواند استفاده کند، اما آمریکا امروز در برجام نیست و نمی‌تواند از این موضوع علیه ما استفاده کند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان بین‌المللی،‌ اگر چنین اتفاقی بیفتد یعنی ما به قبل از برجام برگردیم، دیگر برجامی وجود ندارد و اروپایی‌ها به لحاظ مسائل امنیتی برجام برایشان مهم است و نمی‌خواهند برجام از دست برود.

در عین حال، مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به‌طور خاص به این موضوع ورود کرده و حتی با وجود تعطیلات دو هفته‌ای مجلس (به منظور سرکشی از حوزه‌های انتخابیه) تشکیل جلسه داده و این موضوع را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادند.

به سراغ رئیس فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی رفتیم و با وی درباره درباره ادعای دولت آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه،‌ به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن ذیلا آمده است:

*آمریکا‌ به‌دلیل خروج یکطرفه‌ از برجام هیچ حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد

حسین نوش‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دلیل خروج‌شان از برجام به صورت یکطرفه هیچ حقی را برای دنبال کردن چنین مکانیسمی را ندارند.

وی افزود:‌ مکانیسم ماشه در حقیقت تلاش برای بازگرداندن تحریم‌ها به شکل سابق و بین‌المللی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آمریکایی‌ها پس از شکست‌های پی در پی و مفتضحانه‌ای که داشتند و رفتارهای خارج از عرف بین‌الملل و حقوق بین‌المللی عصبانی هستند، چون هم‌پیمانان خود آمریکا‌ در اروپا مانند فرانسه، آلمان و انگلیس نیز حاضر نشدند که نظر مخالف خود را درباره مکانیسم ماشه عنوان کنند چرا که می‌دانند این یک افتضاح سیاسی است که بخواهند از مسیری پیش بروند که هیچ یک از موازین حقوق بین‌المللی آن را به رسمیت نمی‌شناسند و خارج از چارچوب متعارف بین‌المللی و مخارج از معاهدات بین‌المللی است.

نوش‌آبادی در همین راستا گفت: بنابراین چون آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند از این حق (مکانیسم ماشه) را ندارند که بخواهند آن را دنبال کنند و اصلا ما متهم نیستیم و اکنون خود آمریکایی‌ها باید پاسخگو باشند. چرا که اکنون خلاف یک معاهده جهانی و تعهد بین‌المللی عمل می‌کنند.

* ‌راهی که آمریکایی‌ها پیش می‌روند به سرانجام نمی‌رسد

وی همچنین گفت: ‌راهی که آمریکایی‌ها پیش می‌رود به سرانجام نمی‌رسد و ناکامی آمریکایی‌ها در این بخش بر همه محرز است اما آنها به دلیل روحیه سلطه‌گری و تمامیت خواهی که دارند و با آن قلدری‌ها که از خود نشان می‌دهند دوست دارند حرف‌هایشان را به کرسی بنشانند که با شرایط کنونی بعید می‌دانم که آنها به نتیجه برسند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه سخنانش گفت: فشار آنها روی شورای امنیت، اعضا و شورای این امنیت و حتی رئیس سازمان ملل بی‌نتیجه بوده و اینها به هر دری زدند بسته بوده و در نهایت هم با عصبانیت اعلام کردند که اگر اعضای شورای امنیت هم با آمریکا همراهی نکند، آمریکا این موضوع را یکطرفه دنبال می‌کند و حتی تهدید کردند کشورها اگر از نظر آمریکا تمکین نکنند آنها را هم تحریم می‌کنند که این نشانه اوج خباثت آمریکایی‌ها و آن دشمنی ذاتی است که دارند.

مکانیسم ماشه در حقیقت تلاش برای بازگرداندن تحریم‌ها به شکل سابق و بین‌المللی است

نوش‌آبادی ادامه داد: ‌حتی آمریکایی‌ها دوستان خودشان که هم پیمانان آنها هستند را نیز تهدید می‌کنند که شما اگر حرف ما را نپذیرید ما شما را تحقیر می‌کنیم و این اوج ذلت و خباثت آنهاست.

وی تصریح کرد: بنابراین این سیاست را در حوزه بین‌الملل و قواعد بین‌المللی سیاست شکست خورده‌ای می‌دانم، گرچه ما هنوز شاهد این بده بستان‌ها در دنیا هستیم و اینگونه نیست که همه دنیا حق طلب و عدالت خواه باشند. و همه فشارها همیشه برای دنیا مشکل ایجاد کرده است. به عنوان مثال کشوری که ادعا می‌کند اقتصاد جهانی آن و زور و قلدری آن در دنیا حرف برای گفتن دارد.

* مجلس و دولت باید با صلابت و قوت در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا بایستند

وی در بخشی از سخنانش گفت: وظیفه ما در مجلس و دولت این است که با صلابت و با قوت در مقابل این زیاده خواهی‌ها بایستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: رمز موفقیت نظام جمهوری اسلامی در برابر زیاده خواهی آمریکا در طول این 40 سال ایستادگی و مقاومت بود لذا باید این مسیر را دنبال کنیم چرا که به هرحال آمریکایی‌ها دیر یا زود افول می‌کنند.

*افول قدرت آمریکا نزدیک است

نوش‌آبادی با اشاره به اینکه افول قدرت آمریکا نزدیک است، گفت: این چیزی است که هر روز نشانه‌های آن را می‌بینیم. همین استیصالی که اکنون پیدا کردند علائمی از افول آمریکاست.

* دولت و وزارت خارجه رفتار غیرقانونی آمریکا را پیگیری حقوقی کنند

وی تصریح کرد: این حداقل کاری است که دولت و وزارت خارجه کشورمان باید انجام می‌داد که در این زمینه رفتار غیرقانونی و خلاف عرف بین‌الملل آمریکا را در کمیسیون برجام پیگیری حقوقی کند که این کار انجام شده و قطعا آنها هم باید نتیجه این دادخواستی که ما دادیم و شکایتی که داشتیم بررسی و اعلام کنند و بپذیرند کشوری که یک پیمان و معاهده بین‌المللی را امضا کرده، هم خروج غیرقانونی داشته و هم در حال حاضر فشارهای غیرقانونی را اعمال می‌کند.

رئیس فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس همچنین اظهار داشت: به هر حال در سطح وزرای خارجه باید از کمیسیون برجام پیگیری شود و این در مرحله و گام اول است.

نوش‌آبادی در همین زمینه اضافه کرد:‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز به شدت پیگیر است و این مسائل را رصد می‌کند و البته نشست‌هایی را با مسئولان ذیربط در کمیسیون امنیت داشتیم. همچنین بیانیه‌ای صادر کردیم و اعضا مصاحبه‌های مختلفی در محکومیت تصمیم آمریکا برای به‌کارگیری مکانیسم ماشه داشتند.

وی گفت:‌ اگر لازم باشد تصمیم قانونی هم در این زمینه گرفته شود قطعا این تصمیم اخذ خواهد شد.

رئیس فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس افزود: ‌فعلا رجزخوانی آمریکایی‌ها هست و چون هنوز در رجزخوانی‌هایشان به نتیجه نرسیدند ما باید پیگیری‌های حقوقی خود را دنبال کنیم و وزارت امور خارجه باید مصمم‌تر از گذشته برای دفاع از حقوق ملت و دفاع از آرمان‌های کشور و حقوق ملت پیگیر باشد و نگذارد این رفتارهای غیرقانونی آمریکایی‌ها در دنیا بیش از حد باعث زحمت ما و دیگران باشد و این تلاش دیپلماتیک باید همچنان ادامه داشته باشد.

نوش‌آبادی گفت:‌ رفتارهای قانونی در جای خود دنبال خواهد شد و مجلس و به ویژه کمیسیون امنیت ملی پارلمان نیز دارای مواضع انقلابی و ولایی است و هر کجا لازم باشد واکنش خود را نشان خواهد داد.

وزارت امور خارجه باید مصمم‌تر از گذشته برای دفاع از حقوق ملت و دفاع از آرمان‌های کشور و حقوق ملت پیگیر باشد و نگذارد این رفتارهای غیرقانونی آمریکایی‌ها در دنیا بیش از حد باعث زحمت ما و دیگران باشد و این تلاش دیپلماتیک باید همچنان ادامه داشته باشد

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سؤال که چنانچه بررسی‌ها و پیگیری کمیسیون مشترک برجام برای شکایت در این زمینه به نتیجه نرسد آیا ارجاع این موضوع به شورای امنیت انجام خواهد شد یا خیر؟ گفت: مکانیسم پیگیری در متن معاهده پیش‌بینی شده که اگر اعضا نسبت به برخی رفتارهای عضو دیگر شکایت داشته باشند باید از مجرای خودش دنبال شود. اما به هر حال اولین گام این بود که این شکایت سطح معاونین و وزرا در کمیسیون مشترک دنبال شود و قطعا در مراحل بعدی پیگیر خواهد شد.

نماینده مردم ورامین در مجلس افزود: ‌البته این موضوع در مجرا و مسیر حقوقی و قانونی خود است که باید مسئولان ذیربط به ویژه وزارت امور خارجه آن را دنبال کند و در حال حاضر معاونین وزارت خارجه به عنوان رئیس هیأت سیاسی اعزامی برجام در کمیسیون مشترک این موضوع را دنبال کردند.

* آمریکایی‌ها به دنبال رجزخوانی و تحقیر هستند

وی اضافه کرد: به هر حال شخص وزیر باید این موضوع را در شورای وزیران برجام آن را دنبال کند. در مراحل بعدی در سطح شورای امنیت این موضوع باید دنبال شود و این کار باید مسیر خود را دنبال کند. مسیر حقوقی و قانونی است اما مسیرهای دیگری که باید مجلس و سایر نهادها و جریانات سیاسی و مردمی دیگر آن را دنبال کنند باید خیلی قاطع در مقابل این مسائل بایستند و نشان دهند که ملت ایران انسجام خود را درباره این مسائل دارند و به هر حال باید پیام ما باید ایستادگی و مقاومت باشد چرا که بیشتر تحرکات آنها بر روابط بین‌الملل سیاسی است و به دنبال رجزخوانی و تحقیر هستند و چنانچه کشورها عقب نشینی کنند و خود را در مواجهه با این رجزخوانی تسلیم کنند و ببازند و مغلوب شوند طبیعتا طرف مقابل بیشتر جلو می‌آید لذا راه آن است که ملت ما هوشیارانه برخورد کند و جنگ روانی درست نشود.

نوش‌آبادی با اشاره به در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: آمریکایی‌ها در آستانه انتخابات قرار دارند و آنها بدشان نمی‌آید فضای ضد ایرانی را همچنان تشدید کند تا در انتخابات این رجزخوانی‌هایش نتیجه بگیرد پیروز انتخابات شود. و این شگردی برای آمریکایی‌هاست که طی این یکی دو ماه آینده بخواهند دنبال کنند.

* ترامپ از همان ابتدا نشان داد یک خباثت ذاتی دارد

وی افزود: رئیس‌جمهور آمریکا از همان ابتدا که رئیس جمهور شد نشان داد که یک خباثت ذاتی دارد که از این خباثت هم نتیجه نگرفته چرا که 4 سال در تلاش است و حتی برجام را پاره کرده و بی‌اعتبار دانستند و آن را مردود اعلام کردند. هر چند فشارهایشان اضافه شد اما نتیجه چشمگیری نگرفتند لذا من فکر می‌‌کنم همان طور که در این 4 سال نتوانست هیچ غلطی بکند در ادامه نیز همین طور خواهد بود.

رئیس فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس در خاتمه سخنانش گفت: رمز پیروزی ما استقامت، مقاومت ملت ایران، هوشیاری و پیوستگی و اتحاد کلمه در شرایط فعلی است و فعالیت‌هایی که باید در سطح بین‌الملل مسئولان حوزه سیاست خارجی دنبال کنند و مواضعی که مجلس اتخاذ کند و صلابت و اقتدار خود را نشان دهد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن