اجتماعی

هیچ‌گونه الزامی برای خرید لباس فرم دانش‌آموزی نیست

شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۱:۴۷ هیچ‌گونه الزامی برای خرید لباس فرم دانش‌آموزی نیست

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: طبق آیین نامه اجرایی مدرسه، تصمیم گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است اما با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست.

هیچ‌گونه الزامی برای خرید لباس فرم دانش‌آموزی نیست

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، نورعلی عباسپور مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع «آموزش، خانواده و مدرسه مجازی» با بیان اینکه خانواده و انجمن های اولیا و مربیان باید متناسب با شرایط موجود نقش آفرینی کنند، اظهار کرد: اکنون عملاً مدیریت آموزش در درون خانواده اتفاق می‌افتد و مدرسه پشتیبان است؛ انجمن های اولیا و مربیان حلقه واسطی میان مدرسه و خانواده هستند و تلاش کردیم برنامه‌ها را از طریق انجمن‌ها به خانواده‌ها منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه تعاملات انجمن‌های اولیا و مربیان با خانواده‌ها بیشتر است، افزود: اغلب مدارس گروه‌هایی را با حضور انجمن‌ها تشکیل دادند و سعی می‌کنند که خانواده‌ها را بیشتر وارد فعالیت‌های آموزشی کنند؛ قبلا شرایط اینگونه نبود که خانواده‌ها بخواهند تا این حد ورود کنند اما اکنون الزامی برای مشارکت خانواده‌ها به وجود آمده است.

عباسپور در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان این برنامه مبنی بر اینکه «مدرسه 2 میلیون تومان هزینه سرویس برای سال تحصیلی گذشته که چند ماه آن تعطیل بود، گرفته است که مابقی آن را برنمی‌گرداند؟»، گفت: هم از سوی حوزه ارزیابی عملکرد و هم حوزه انجمن اولیا و مربیان، دو مرتبه بخشنامه مربوط به مدارس ابلاغ شده است؛ حتی اگر شرایط عادی باشد روزی که دانش‌آموز از سرویس استفاده می‌کند باید هزینه‌اش را پرداخت کند و منظور روزهایی است که فعالیت آموزشی در جریان است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه «چرا به شکایات اولیا بابت هزینه سرویس مدارس اهمیتی داده نمی‌شود؟»، ادامه داد: در هر منطقه‌ای، مرکز رسیدگی به شکایات مستقر هستند و اگر تخطی شود باید رسیدگی کنند؛ اگر مدیر مدرسه پول سرویس را برنگرداند، تخلف است چرا که گفتیم روزهایی که دانش‌آموز از سرویس استفاده کرده، کسر شود و مابقی عودت داده شود.

* بازنگرداندن مابقی پول سرویس مدارس تخلف است

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورشافزود: پول‌های مربوط به سرویس و هزینه حمل و نقل در حساب مدرسه است یعنی خانواده مبلغ را به حساب مدرسه واریز می‌کند و مدرسه باید مبالغ اضافی را عودت دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که «اگر مدرسه‌ای پول را بر نگرداند خانواده باید چه کند؟»، گفـت: مراکز رسیدگی به شکایات در هرمنطقه به موضوع رسیدگی می‌کند؛ شکایات از طریق پرتال آموزش و پرورش هم قابل رسیدگی است و ظرف یک هفته پاسخ داده می شود.

عباسپور ادامه داد: ما رسما ابلاغ و بخشنامه کردیم که همه مدیران موظف هستند این مبلغ را برگردانند که این بخشنامه به نوعی سند و ضمانت رسمی است؛ به همه مدیران مدارس تأکید می کنیم بازنگرداندن این پول تخلف است؛ بنابراین هیچ مدرسه ای حق ندارد این چنین اقدام کند و اگر چنانچه با اولیای دانش‌آموز حساب و کتاب مالی دارد، می‌تواند با جلب رضایت خانواده در موارد دیگری مانند فوق برنامه لحاظ کند و اگر توافقی صورت نگرفت باید این مبلغ را عودت دهد.

* با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره لباس فرم مدارس جدید، گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست؛ با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم. وزیر نیز چندبار دستور داده که اگر خلاف این موضوع اتفاق افتاد حتما پیگیری شود.

وی اضافه کرد: طبق آیین‌نامه اجرایی مدرسه، تصمیم‌گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است؛ شورای مدرسه صلاحیت تصمیم‌گیری در این باره را دارد؛ با این حال سیاست وزارتخانه این است که اگر جایی وضعیت سفید است هم دانش آموز از لباس فرم سال گذشته استفاده کند. لباس فرم باید مغایر فرهنگ ملی مذهبی ما نباشد و لباس متعارفی باشد که در آیین‌نامه اجرایی مدرسه، چارچوب آن تعریف شده است. هیچ گونه الزامی برای خرید لباس فرم جدید نیست.

عباسپور درباره توقعات مالی مدارس از اولیا نیز گفت: در ابتدا باید تأکید کنم که مطالبه‌گری اولیا بسیار مهم است یعنی این مطالبه‌گری می‌تواند مسیری را تغییر دهد؛ انتظار این است که خانواده در مسأله تعلیم و تربیت که یک موضوع اساسی است، مطالبه‌گر باشد و سطح حضور انجمن و خانواده نباید در حد مسائل مالی تقلیل یابد.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: در تلاشیم در بازنگری آیین‌نامه اجرایی مدارس، نقش حاشیه‌ای انجمن‌ها در همکاری و مشارکت را به تصمیم‌گیری تبدیل کنیم و انجمن‌ها مطالبات خانواده‌ها را اجرایی کنند.

وی درباره استفاده از لباس رسمی در کلاس درس مجازی، گفت: هر رفتاری جا و مکانی دارد. باید متناسب با نقش‌هایی که داریم، رفتار کنیم؛ به نفع پدر و مادر هم هست که دانش‌آموز با لباس رسمی سرکلاس بنشیند و از سوی دیگر حریم دانش‌آموز و معلم در ارتباط های تصویری حفظ شود. منظور لباس فرم نیست، بلکه لباس عرفی رسمی است.

عباسپور اضافه کرد: باید دانش‌آموز احساس کند در کلاس رسمی حضور دارد؛ گاهی اوقات ممکن است مدرسه‌ای کج سلیقگی کند و نتواند خانواده را اقناع کند؛ نوع لباس پوشیدن هم جنبه تربیتی دارد و هم شادی بخش باشد و هم نظم را گوشزد می‌کند.

وی با بیان اینکه در دنیا هم مرسوم است که لباس یکدست در مدرسه پوشیده که پشتوانه نظری دارد، گفت: لباس فرم هویتی هم به دانش‌آموز می دهد و همه می‌دانند وی دانش‌آموز است؛ برخوردهای تند نتیجه منفی دارد و مدارس باید بتوانند خانواده را اقناع کنند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: بچه در مدرسه الزامات رفتاری دارد که در منزل نیست. رابطه اولیا با بچه‌ها رسمی نیست و اینکه چه ساعتی سرکلاس بنشینند و …. مشکلاتی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده است.

عباسپور درباره موانع فعالیت انجمن اولیا و مربیان گفت: مهره کلیدی مدیر مدرسه است و نگرش وی مهم است و مبنای انتخاب و انتصاب مدیر و یکی از شاخص های آن هم باید همین باشد که مدیر نگاه مشارکت پذیر و مشارکت جو داشته باشد.

وی افزود: اصلاح موارد قانونی و ساختاری مهم است. اخیرا آیین‌نامه اجرایی مدارس در حال بازنگری است و تلاش کردیم حضور پررنگی داشته باشیم؛ در وظایف و اختیارات انجمن ها بر نقش همکاری تأکید شده است که در فوق برنامه ها و مباحث مالی و … کمک کنند؛ تلاش کردیم نقش تصمیم‌گیری نیز برای اولیا قائل شویم و در این صورت انجمن ضمانت اجرایی بالایی خواهد داشت که می تواند درباره موارد مختلف تصمیم بگیرد.

* انجمن اولیا باید استقلال داشته باشد

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: انجمن اولیا باید استقلال داشته باشد. اگر استقلال عمل را داشته باشد می تواند موثر واقع شود. در این بازنگری که باید به صحن شورای عالی برود، پیشنهادات خود را ارائه کردیم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه دو هفته گذشته وزیر خواست مواردی که طی یک سال آتی قابل حل است را مطرح و دنبال کنیم، گفت: یکی از مواردی که مطرح کردیم این بود که انجمن اولیا در انتخاب مدیر مدرسه یک امتیاز و رأی داشته باشد؛ نمی توانیم اولیا را نادیده بگیریم. اصل کار، خانواده است. اگر یک مدیر واجد شرایطی باشد که همه عوامل را ببیند و ساماندهی و راهبری کند بسیار مهم است و در سند تحول آمده است که خانواده‌ها باید در تمام مراحل سیاست گذاری تا اجرا نقش داشته باشند.

*در حال تهیه منشور حقوق خانواده هستیم

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در حال تهیه منشور حقوق خانواده هستیم. مهم است که خانواده ها هم مطالبه گر باشند و مسئولان به دنبال آن باشند که متناسب با مطالبه ها سیاست گذاری کنند.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا نقطه نظرات اولیا را دریافت کردیم و به تصمیم گیرندگان منتقل کردیم، گفت: انتقاداتی درباره شبکه شاد مطرح شد در حالی که کسی که بر مسند تصمیم‌گیری نشسته است باید همه جوانب را ببیند؛ باید آسیب‌های یک تصمیم را هم ببینید.

عباسپور تصریح کرد: مکان امنی برای خانواده ها می‌خواهیم؛ اکنون بسیاری مشکلات شبکه شاد رفع شده و آمادگی بیشتری برای استقبال از مهر به وجود آمده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن