اجتماعی

هیچ الزامی برای دسترسی تمام دانش‌آموزان به شبکه «شاد» وجود ندارد

چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۴:۳۲ هیچ الزامی برای دسترسی تمام دانش‌آموزان به شبکه «شاد» وجود ندارد

وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: هیچ الزامی برای دسترسی تمام افراد لازم‌التعلیم به بسترمجازی و شبکه شاد وجود ندارد.

هیچ الزامی برای دسترسی تمام دانش‌آموزان به شبکه «شاد» وجود ندارد

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در خصوص راهکارهای استمرار آموزش در شرایط کرونا، اظهار کرد: در شرایط بی‌ثبات امروز و با توجه به شیوع بیماری کووید 19 هیچ راه‌حل قاطعی که به‌تنهایی بتواند جوابگوی تمام نیازها در وضعیت‌های مختلف باشد، وجود ندارد و هیچ تصویر روشنی که بتواند از اتفاقات آینده اطلاع یابیم هم نداریم بنابراین برای شرایط عدم قطعیت کنونی ناگزیر به برنامه‌ریزی متنوع و منعطف هستیم ولی با قاطعیت می‌گویم تمام تلاش آموزش‌ و پرورش بر این اساس است که مشکلات احتمالی دانش‌آموزان حل شود.

وی افزود: نمی‌توانیم آموزش را تعطیل کرده و استمرار ندهیم تبعات عدم استمرار آموزش برای کشور بسیار زیاد و زیان‌آور است بنابراین باید به استمرار آن بر اساس شرایط و ضوابط خاص فکر کنیم.

حاجی میرزایی سلامت دانش‌آموز و جامعه را بسیار با اهمیت دانست و گفت: به وزارت بهداشت گفته‌ایم که در تمام مدارس کشور پروتکل‌های بهداشتی را طبق آنچه برای آن منطقه در نظر گرفته ‌شده است به‌طور حداکثری اعمال خواهیم کرد.

وی در خصوص نحوه دسترسی یا عدم دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت، ادامه داد: دانش‌آموزان در مناطق مختلف کشور وضعیت‌های متفاوتی دارند و ممکن است دسترسی یا عدم دسترسی به اینترنت داشته باشند؛ صرف نظر از وضعیت دانش‌آموز، آموزش‌ و پرورش موظف است دسترسی به آموزش را برای همه دانش‌آموزان مهیا کند.

الزامی برای دسترسی تمام افراد لازم التعلیم به بستر مجازی و شبکه شاد وجود ندارد

حاجی میرزایی با تأکید بر اینکه هیچ الزامی برای دسترسی تمام افراد لازم التعلیم به بسترمجازی و شبکه شاد وجود ندارد، تصریح کرد: آموزش‌وپرورش برای انجام رسالت خود و ارائه کامل آموزش به تمام دانش‌آموزان، گزینه‌های متفاوتی را ارائه داده است که از طریق آنها آموزش را در سراسر کشور استمرار خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه تا جایی که می‌توانیم و باکیفیتی که می‌توانیم کلاس‌ها را به‌صورت حضوری برگزار خواهیم کرد، گفت: هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد بنابراین هر جا که ستاد ملی کرونا اجازه دهد با رعایت پروتکل بهداشتی کلاس‌ها را به‌صورت حضوری برقرار خواهیم کرد.

وی افزود: ولی اگر اجازه برقراری حضوری کلاس‌های درس داده نشود، طبق پروتکل‌های اعلام‌شده از وزارت بهداشت که حضور دانش آموزان را تا 10 نفر در کلاس درس مجاز دانسته است و با در نظر گرفتن شرایط و مساحت کلاس اجازه حضوری بودن را می‌دهد، دانش آموزان را در طول هفته توزیع کرده و هرروز هفته تعدادی از دانش آموزان را به‌صورت حضوری آموزش خواهیم داد.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: 35 درصد از مدارس ما در مناطقی است که تعداد کل دانش آموزان کمتر از 50 نفر هستند که در آنجا کلاس‌ها را کاملاً حضوری برگزار می‌کنیم. سال گذشته هم در این شرایط کلاس‌ها برگزار کردیم.

زمان کلاس‌های غیرحضوری 30 تا 45 دقیقه خواهد بود

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه تفکیک کل محتوای درسی در تمام پایه‌ها توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی انجام‌شده و شرایط تدریس حضوری و غیرحضوری آن به استان اعلام‌شده است، گفت: نمی‌خواهیم هیچ معلمی بیش از ساعات موظف خودکار کند، لذا زمان کلاس‌های غیرحضوری بسیار کمتر از حضوری و در حدود حداکثر 30 دقیقه تا 45 دقیقه است.

بارگذاری محتوای آموزشی تمام پایه‌ها در شبکه شاد جهت دسترسی معلمان و دانش آموزان

وی ضبط و بارگذاری محتوای آموزشی در هر مدرسه به‌طور جداگانه را بسیار وقت‌گیر و مشکل دانست و گفت: آموزش‌وپرورش برای حل این مشکل محتوی درسی را از پایه اول تا دوازدهم و از درس اول تا درس آخر طبق آنچه در بودجه‌بندی درسی سازمان پژوهش برآن تأکید شده است، تولید و در شبکه شاد قرار داده است تا معلمان از آن استفاده کنند؛ اما تقریباً یک‌سوم دانش آموزان دسترسی به شبکه شاد ندارند بنابراین از 15 شهریور هرروز 4 کانال تلویزیون در اختیار آموزش‌وپرورش برای ارائه آموزش‌ها قرار داده‌شده است.

حاجی میرزایی ادامه داد: طبق اعلام صداوسیما پوشش شبکه‌های آموزشی تلویزیونی 97.3 درصد است. بنابراین از این شبکه‌ها می توان برای ارائه آموزش‌ها استفاده کرد اما اشکال برنامه آموزشی از طریق تلویزیون یک‌طرفه بودن آن است که برای حل این مشکل قرار شد در این مناطق در هفته یک روز معلمان در مدرسه به‌صورت حضوری حاضر شوند به رفع اشکال دانش آموزان بپردازند. همچنین به شورای مدرسه اختیار داده‌ایم که در چارچوب و اصولی که مطابق بخشنامه برای مدارس فرستاده‌ایم، با توجه به شرایط مدرسه بتوانند برای برنامه حضور دانش آموزان و معلم در مدرسه تصمیم بگیرند.

وزیر آموزش و پروش با تأکید بر اینکه موظفیم به همه دانش آموزان آموزش دهیم، تصریح کرد: باید هوشیارانه عمل و به‌طور دائم مسائل را رصد کنیم. در شبکه شاد امکانی مهیا کرده‌ایم که روسای750 منطقه آموزش‌وپرورش کشور به‌طور دائم دسترسی داریم و ارتباط ما با تمام سطوح و در تمام مناطق و 99 درصد مدیران به‌طور زنده و از طریق شبکه شاد برقرار شده است.

اتصال 96 درصد مدارس به سامانه medu.ir تا آغاز سال تحصیلی

حاجی میرزایی گفت: طبق توافق انجام‌شده با وزارت ارتباطات از ابتدای سال تحصیلی جدید 96 درصد مدارس کشور به سامانه medu.ir متصل می‌شوند و تنها 4 درصد مدارس امکان برقراری این اتصال را ندارند که آن را هم تا پایان سال انجام می‌دهیم.

وی گفت: به خانواده‌ها اطمینان می‌دهیم که مراقب سلامتی فرزندانشان هستیم ولی با این‌همه آموزش تلویزیونی و شبکه شاد را با تمام محتوای آموزشی در نظر گرفتیم و درجایی که دسترسی به شبکه شاد و یا کانال‌های تلویزیونی نباشد، از بسته‌های آموزشی و راهبران آموزشی استفاده خواهیم کرد.

حاجی میرزایی در پایان تصریح کرد: برای سال تحصیلی آینده همه باید باهم همکاری کنیم تا سال تحصیلی برگزار و تداوم یابد؛ بنابراین باید با توجه به اعلام ستاد ملی کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با توجه به دستورالعمل‌هایی که به استان‌ها رفته است سال تحصیلی جدید را با هوشیاری شروع کرده و پیش ببریم.

شایان‌ذکر است در این جلسه علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس یازدهم از واکنش سریع و به‌موقع آموزش‌وپرورش در هنگام شیوع کرونا و شروع آموزش‌های تلویزیونی و تأسیس شبکه شاد در راستای استمرار فعالیت‌های آموزشی دانش آموزان تشکر کرد.

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن