سیاسی

واردات گندم 7 هزار تومان؛ خرید داخلی شاید 3500 تومان/ دولت و شورای اقتصاد نرخ‌ها را واقعی کنند

چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۴:۵۵ واردات گندم 7 هزار تومان؛ خرید داخلی شاید 3500 تومان/ دولت و شورای اقتصاد نرخ‌ها را واقعی کنند

عضوکمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه نرخ واردات گندم با احتساب همه هزینه‌ها 7 هزار تومان است ولی دولت آن را از کشاورز داخلی شاید 3500 تومان بخرد گفت:‌ شورای اقتصاد باید قیمت محصول استراتژیک گندم را با سرعت واقعی کند.

واردات گندم 7 هزار تومان؛ خرید داخلی شاید 3500 تومان/ دولت و شورای اقتصاد نرخ‌ها را واقعی کنند

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اقدام دولت مبنی بر افزایش 500 تا 700 درصدی قیمت کود شیمیایی اظهار داشت: دولت بنا دارد تا قیمت کود شیمیای شامل فسفاته، نیترات و سوپرفسفات را چندصد درصد افزایش دهد؛ این در حالی است که هم اکنون قیمت جهانی هر تن گندم 275 دلار است و اگر متوسط قیمت دلار را 20 هزار تومان محاسبه کنیم قیمت نهایی آن معادل 5 هزار و 500 تومان در هر کیلو خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اگر ما هزینه‌های حمل و سایر هزینه‌های جانبی را هم به این قیمت اضافه کنیم قیمت تمام شده هر کیلو گندم در داخل کشور به 7 هزار تومان خواهد رسید ولی این سؤال باقی است چرا دولت حاضر است شرایط تولید گندم را در سال جهش تولید به سمتی ببرد که ما ناچار شویم با همه محدودیت‌های منابع ارزی گندم مورد نیاز و این محصول استراتژیک را با قیمت هر کیلو 7 هزار تومان از خارج تامین کنیم اما برای قیمت گذاری و تصویب در شورای اقتصاد پیشنهاد افزایش قیمت متناسب با وضعیت بازار جهانی را نمی‌پذیرد.

نظری گفت: گویا به رغم پیشنهاد قیمت به شورای اقتصاد برای افزایش نرخ خرید گندم به هر کیلو 4500 تومان، دولت به دنبال قبول قیمت 3500 تومان است.

وی تصریح کرد: من نمی‌گویم همان قیمت جهانی 7 هزار تومان گندم تعیین شود ولی حداقل باید همان قیمت 5 هزار تومان تا 5500 تومان تصویب شود و چرا حاضریم این شرایط سخت را در موضوع تامین منابع ارزی و واردات این محصول استراتژیک به خارجی‌ها بدهیم و کشور را در شرایط سخت نگه داریم اما حاضر نیستیم از تولید کننده داخلی حمایت کنیم؟

نماینده مردم خمین در مجلس گفت: اگر قیمت گندم همان 5 هزار تومان در هر کیلو برای سال زراعی آتی از طرف شورای اقتصاد تصویب شود به قطع و یقین کشاورزان در سراسر کشور به قدری گندم تولید خواهند کرد که نه تنها نیازی به واردات گندم و تامین منابع ارزی و بعد از عبور موانع سخت انجام مبادلات تجاری و چرخه واردات مواجه نخواهیم شد بلکه ما به عنوان صادر کننده این محصول استراتژیک به دیگر کشورها هم باشیم.

نظری افزود: اعلام قیمت‌های کود شیمیایی برای کشاورزان به نرخ 4 تا 5 برابر بیش از سال گذشته شوک بزرگی را به کشاورزان در شرایط کاشت وارد خواهد کرد و اگر بنای متناسب سازی با قیمت تمام شده گندم باشد قطعا کشاورزان این افزایش چند برابری قیمت کود شیمیایی را می‌پذیرند و با آرامش خاطر به تولید محصول استراتژیک گندم اقدام خواهند کرد.

وی گفت: اگر دولت از زمان توزیع کود شیمیایی قیمت متناسب و واقعی را برای خرید تضمینی گندم از کشاورز اعلام نکند می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای کشور ایجاد کند.

عضوکمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: شورای اقتصاد باید نسبت به واقعی سازی قیمت محصول استراتژیک گندم با سرعت اقدام کرده و از طریق رسانه‌های گروهی به نحو مقتضی اطلاع رسانی‌های لازم انجام شود.

نظری گفت: دولت و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی باید از تجربه تلخ 25 آبان ماه سال گذشته عبرت بگیرند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن