سیاسی

وزیر راه: برای اولین بار هویت فرد و مالکیت یکدست شد

چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۲:۴۳ وزیر راه: برای اولین بار هویت فرد و مالکیت یکدست شد

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای اولین بار از هویت فرد تا هویت مالکیت با استفاده از اتصال پایگاه‌های اطلاعاتی کشور یکدست شد.

وزیر راه: برای اولین بار هویت فرد و مالکیت یکدست شد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی امروز (چهارشنبه 12 شهریور 99) در حاشیه جلسه هیأت دولت در گفت‌وگوی تلویزیونی، درباره بورس املاک و مسکن اظهار داشت: ما یک سال پیگیری کردیم و الحمدالله موفق شدیم بورس املاک و مستغلات را راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: اولین زمین در بورس از سوی وزارت راه عرضه شد و در نهایت هم معامله شد؛ بقیه دستگاه‌ها هم از این اقدام داوطلبانه ما یاد گرفتند و هم اکنون یکی از بانک‌ها املاک و مستغلات خود را بنا دارد در این بورس ارائه کند و قرار است این اقدام شتاب بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت:‌این اقدام کمک می‌کندتا در یک محیط کارشناسی شده، شفاف و کاملا روشن هر کسی بداند که املاکی که معامله می‌شود از لحاظ ارزیابی قیمت و مقبولیت و مدارک آن و اصالت و شرایط برای معامله چگونه است و وقتی از این فیلتر عبور می‌کند به طور طبیعی یک اعتماد سازی در جامعه صورت می‌گیرد.

اسلامی خاطرنشان کرد: این اقدام منجر به خروج از وضعیت لجام گسیخته فعلی خواهد شد.

وی گفت: این اقدام درستی است که انتخاب کرده‌ایم و نتیجه آن را هم مردم خواهند دید.

وزیر راه و شهرسازی در باره قیمت گذاری در بورس املاک و مستغلات گفت: برای اندازه گیری هر کاری یک متر و یا خط کش باید وجود داشته باشد که مردم می‌توانند به این موضوع استناد کنند و حتی می‌توانند به آن به عنوان نمونه و شاهد استناد کنند.

اسلامی افزود: هدف ما آن است که سرمایه در بخش مسکن برای تولید و عرضه مسکن باقی بماند و اگر کسی بنا دارد از زمین وساختمان به عنوان کالای سرمایه‌ای از آن استفاده کند شرایط را به او سخت گرفته و تا او نتواند در بازار مسکن تلاطم ایجاد کرده و زندگی مردم را با مخاطره مواجه کند.

وی گفت: سامانه جامع املاک و اسکان که راه‌اندازی شده و موفق هم بوده خیلی خوب توانسته افرادی که بیش از یک واحد دارند شناسایی کند؛ داشتن بیش از یک واحد خانه را ضد ارزش نمی‌دانیم ولی داشتن برنامه و مولد شدن سرمایه را دنبال می‌کنیم تا بتواند آن خانه مورد بهره‌برداری قرار گیرد و آن سرمایه حبس نشود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: این گام تکمیلی که در جهت سامان دادن به معاملات ملکی و مستغلات است را دنبال کرده و به دنبال آن هستیم به کمک وزارت صمت و اتحادیه‌ها یک روال و نظام نامه را برای آن تعریف کنیم که طبق آن واجدین شرایط بتوانند اقدام لازم را انجام دهند.

اسلامی گفت: این کار هم اکنون در حال بررسی‌های اولیه است و به محض اینکه بتوانیم آن را نهایی کنیم رسانه‌ای خواهیم کرد.

وی درباره تعداد خانه‌‌های خالی برای دریافت مالیات گفت: ما توانستیم یک و نیم میلیون مالک را شناسایی کنیم که بیش از یک واحد دارند. ولی آمار خانه‌های خالی بیش از دو میلیون واحد است.

وزیر راه و شهرسازی درباره جزئیات این خانه‌‌های خالی گفت: ‌افرادی شناسایی شدند که بیش از 600 واحد مسکونی به نامشان است و فعلا در حال رفت و برگشت اطلاعات و اعتبار سنجی داده‌ها هستیم که البته بعد از این کارمان تمام خواهد شد و اقدام بعدی در اختیار سازمان امور مالیاتی است.

اسلامی گفت: برای اولین بار است که از هویت فرد تا هویت مالکیت را با استفاده از اتصال پایگاه‌های اطلاعاتی یکدست کرده و این اقدام برای اولین بار است که در کشور رخ می‌دهد و به نظرم ساماندهی خوبی در این بخش در سال 99 رخ خواهد داد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن