اقتصادی

پاسخ تکراری وزیری که قیمت مسکن را دو برابر کرد؛ منتقدان من پوپولیست هستند

شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۱۰:۳۶ پاسخ تکراری وزیری که قیمت مسکن را دو برابر کرد؛ منتقدان من پوپولیست هستند

عباس آخوندی رکود بخش مسکن را ناشی از شرایط موهومی به نام اقتصاد کلان می‌داند در حالیکه عملکرد وی در وزارت راه وشهرسازی یکی از اصلی‌ترین کاندیداهای شکل گیری پدیده رکود تورمی در اقتصاد ایران است.

پاسخ تکراری وزیری که قیمت مسکن را دو برابر کرد؛ منتقدان من پوپولیست هستند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اخیر گسترده شدن استفاده از یک نرم‌افزار فضای مجازی در جو کنشگری کشور زمینه تعامل میان بخش‌های مختلف جامعه را پدید آورده است. فارغ از نکات مثبت و منفی بیان شده پیرامون این نرم افزار، این بستر جدید یک نکته قوت نسبت به سایر فضاهای موسوم فضای مجازی دارد و آن هم مسئله ارتباط زنده است. در چنین فضایی تشخیص میزان تسلط هر فرد در حوزه تخصصی به جهت همین ارتباط زنده بیشتر از گذشته میسر است.

یکی از مشترکان و مشتریان همیشه برخط این فضای مجازی، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی دولت روحانی است که در اتاق‌های تشکیل شده توسط دستگاه رسانه‌ای عریض و طویل خود به اظهار نظر پیرامون مسائل متعدد اقدام می‌کند.

* تو برون در چه کردی که درون خانه آیی؟

این استفاده آخوندی از فضای مجازی مذکور یک فرصت در اختیار سایر مخاطبان وی قرارداده تا عیار ادعاهای وی بیشتر از گذشته سنجیده شود. خصوصا اینکه معمولا اظهارات و دعوی کارآمدی عباس آخوندی در همه حوزه‌های فعالیت بیشتر از کارنامه عملیاتی وی تبلیغ می‌شود.

برای مثال در یکی از اتاق‌های برگزار شده، یکی از مخاطبان که از قضا جزء فعالین اتاق بازرگانی نیز به حساب می‌آمد، عملکرد نامطلوب عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی را به وی گوشزد کرد و پرسید: شما که از اداره یک وزارت‌خانه عاجز بودید، چگونه ادعای ریاست جمهوری و مدیریت 19 وزارت‌خانه را مطرح می‌کنید؟

این عضو اتاق بازرگانی در نهایت خطاب به آخوندی اظهار داشت: شما به نظر ما فعالان اقتصادی مصداق این بیت هستید که « به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند/که برون در چه کردی که درون خانه آیی؟»

* شما همه پوپولیست هستید!

عباس آخوندی، مطابق معمول در مواجه با انتقادات، ضمن پوپولیستی خواندن اظهارات این سوال کننده که شکل‌گیری بزرگترین رکود گسترده تاریخ مسکن در دوره وزارت آخوندی و کاهش 60 درصدی عرضه واحدهای مسکونی را به عنوان شاخصی برای عملکرد نامطلوب وی مطرح کرد، گفت:« رکود بحث بخشی نیست و بحث اقتصاد کلان است، اقتصاد کلان مشخص می‌کند که شرایط به سمت رونق یا رکود حرکت کند.»

آخوندی بر شکل‌گیری تورم 58 درصدی حوزه مسکن در دولت قبل تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد:« من در بازار مسکن با شکل‌دادن صندوق پس‌انداز مسکن یکم و افزایش قدرت خریدار، زمینه رونق در بازار مسکن را مهیا کردم.»

*قیمت مسکن در دوران وزارت آخوندی 105 درصد رشد کرد

تاکید آخوندی بر افزایش 58 درصدی قیمت مسکن در دولت قبل زمانی مطرح می‌شود که همین شاخص به استناد آمار منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی رشد نجومی 105 درصدی را در دوران عبارت عباس آخوندی به ثبت رساند. به عبارت دیگر، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن از 3.95 میلیون تومان در مردادماه سال 1392 به 8.12 میلیون تومان در مهر ماه سال 1397 رسید. تاکید آخوندی بر رشد 58 درصدی به حدی است که احتمالا اعلام افزایش قیمت 105 درصدی به بیش از 10 ثانیه مکث نیاز دارد.

نکته بعدی پیرامون اظهارت آخوندی اشاره به مسئله رکود است. آخوندی رکود را به عنوان یک شاخص متاثر از اقتصاد کلان تلقی می‌کند اما به راستی زمانیکه از اقتصاد کلان صحبت می‌کنیم، دقیقا از چه مسئله‌ای حرف می‌زنیم.

*سیاست‌های آخوندی زمینه تشدید رکود در فضای اقتصاد کلان را مهیا کرد

به گزارش فارس اقتصاد کلان از 4 بخش اقتصادی کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات و بخش مسکن تشکیل می‌شود. به عبارت دیگر برآیند تحولات شاخصی در هر یک از بخش‌های در نهایت منجر به تغییر در شرایط اقتصاد کلات می‌شود. بر خلاف اظهارات غیر علمی آخوندی، شرایط اقتصاد کلان زمینه تحولات در بخش مسکن به عنوان یکی از بخش‌های اقتصادی نمی‌شود، بلکه این سیاست‌گذاری در حوزه مسکن است که می‌تواند زمینه تغییر شرایط اقتصاد کلان را مهیا سازد.

در همین راستا بررسی کارنامه آخوندی در دوره وزارت راه و شهرسازی بیانگر شکل‌گیری رکود شدید در حوزه ساخت و ساز و به دنبال آن ایجاد شرایط رکود در فضای اقتصاد کلان کشور است.

برمبنای اطلاعات، میزان تولید واحد مسکونی به عنوان یک شاخص اقتصادی می‌تواند تصویری از دوران رکود و رونق ارائه کند. بر اساس داده‌های آماری بانک مرکزی، در سال 91 تعداد 761 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شد، این در حالی است که تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در سال 94 با کاهش 284 هزار واحدی به 331 هزار واحد مسکونی رسید. سال 95 نیز تعداد 332 هزار واحد مسکونی در کشور تکمیل و ساخته شد. این یعنی میزان ساخت و ساز مسکن در دوره وزارت آخوندی به کمتر از 60 درصد دروان قبل از وزارت وی رسید.

* راهکار آخوندی مردم را در صاحب‌خانه شدن ناتوان‌تر کرد

علاوه بر اظهارات غیر واقعی آخوندی پیرامون مسئله رکود، راهکار عباس آخوندی در قالب سیاست‌های تحریک تقاضا نیز نه تنها زمینه بهبود بازار مسکن را فراهم نکرد بلکه زمینه ایجاد رکود تورمی را به وجود آورد.

به عبارت دیگر، آخوندی در شرایطی با راهکارهایی نظیر افزایش سقف تسهیلات خرید زمینه افزایش قدرت سمت تقاضا را مهیا کرد که این سیاست بدون افزایش عرضه زمینه افزایش قیمت نجومی بازار مسکن را پدید آورد و تنها سیاست اجرا شده وزیر سابق نیز به نابه‌سامانی در بازار مسکن کمک کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار تریبون بیمه رازی زمزم بیمه رازی زمزم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن