اقتصادی

کار ساخت فاز نخست قطعه چهارم خط‌آهن خواف-هرات آغاز شد

پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ – ۲۰:۰۳ کار ساخت فاز نخست قطعه چهارم خط‌آهن خواف-هرات آغاز شد

رئیس راه آهن افغانستان گفت: به دنبال افتتاح قطعه سوم خط آهن خواف-هرات، کار ساخت فاز نخست قطعه چهارم این پروژه از ایستگاه روزنک آغاز شد و پس از 9 ماه این فاز آماده بهره‌برداری خواهد بود.

کار ساخت فاز نخست قطعه چهارم خط‌آهن خواف-هرات آغاز شد

به گزارش خبرنگارسایت افغانستان خبرگزاری فارس، خط آهن خواف- هرات پس از نزدیک به 3 سال در قطعه سوم در ایستگاه روزنک شهرستان غوریان از سوی روسای جمهور ایران و افغانستان طی مراسمی افتتاح شد و قطارهای حامل کالاهای دو کشور عازم مقصد خود شدند.

به دنبال افتتاح قطعه سوم خط آهن خواف – هرات که با کمک‌ جمهوری اسلامی ایران برای افغانستان ساخته شده، کار ساخت فاز نخست قطعه چهارم این خط آهن از سوی مسوولان اره‌آهن افغانستان آغاز شد.

محمد یما شمس رئیس راه آهن جمهوری اسلامی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: قطعه سوم خط آهن خواف-هرات از منطقه شمتیغ در خاک جمهوری اسلامی ایران تا ایستگاه روزنک در شهرستان غوریان هرات به طول 62 کیلومتر و با هزینه بیش از 75 هزار دلار با کمک‌های جمهوری اسلامی ایران ساخته شده که پس از آن کار ساخت فاز نخست قطعه چهارم به طول 43 کیلومتر در ولایت هرات آغاز شد و قرار است نزدیک به 9 ماه دیگر این فاز به اتمام برسد که با هزینه 55 میلیون دلار از بودجه دولت افغانستان ساخته خواهد شد.

وی افزود: در کنار آغاز به کار فاز نخست خط آهن خواف- هرات، کارهای طرح و تدارکاتی ساخت فاز دوم قطعه چهارم در آغاز سال جدید با هزینه 65 میلیون یورو با کمک‌های کشور ایتالیا آغاز خواهد شد.

وی همچنین گفت: با افتتاح قطعه سوم خط آهن در هرات اولین محموله صادراتی افغانستان که 570 تن مواد کشاورزی ، مس است به کشورهای ترکیه، اروپا و برخی از کشورهای عربی انتقال یافت که با تکمیل قطعه چهارم میزان صادرات و واردات از این پروژه عظیم به 6 میلیون تن خواهد رسید.

وی ادامه داد: به زودی کار انتقال مسافران از هرات به مشهد و دیگر نقاط ایران از این خط آهن در ایستگاه روزنک شهرستان غوریان فراهم خواهد شد.

از سوی دیگر سید وحید زاهد قتالی والی هرات در این مورد گفت: با افتتاح قطعه سوم این خط آهن در هرات اداره محلی و شهروندان این ولایت از این پروژه عظیم حراست خواهند کرد و امیدواریم تا به زودی کار قطعه چهارم این خط آهن به پایان برسد تا شاهد شکوفایی عظیمی در روند اقتصادی افغانستان باشیم.

وی تاکید کرد: با این پروژه چالش‌های اقتصادی رفع خواهد شد میزان صادرات و واردات آن هم با قیمت ارزان و در اسرع وقت موثر خواهد شد و مهم‌تر از همه زمینه کار را برای 600 هزار جوان بیکار در هرات فراهم می‌شود.

یونس قاضی زاده رئیس اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری هرات گفت که با تکمیل خط آهن خواف-هرات تا به شهرک صنعتی این ولایت حجم مبادلات تجاری در افغانستان افزایش خواهد یافت، واردات و صادرات افغانستان را به ایران و دیگر کشورهای منطقه متوازن می‌کند و مهم‌تر از همه هزینه‌های انتقال کالاها را به حداقل خواهد رساند و دریچه‌ای بزرگ و تازه در روابط میان دو کشور ایران و افغانستان گشوده خواهد شد.

گفتنی است به باور کارشناسان اقتصادی با تکمیل این راه آهن تغییرات اساسی در کار تجارت میان دو کشور ایران و افغانستان ایجاد خواهد شد و این پروژه عظیم می‌تواند بازار تجارت ایران و افغانستان را متحول سازد.

پس از افتتاح خط آهن خواف- هرات برای اولین بار محموله‌ای از اقلام کشاورزی و مس با هزینه یک میلیون دلار از ایستگاه روزنک عازم جمهوری اسلامی ایران و پس از آن به ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی شد.

انتهای پیام/ ر

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe هفت گردون زمزم فراگستر رسپینا لاستیک بارز سفر می ایران فان بیمه البرز هفت گردون زمزم فراگستر رسپینا لاستیک بارز سفر می ایران فان بیمه البرز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن