اجتماعی

کرونا قبل از «بهمن» در کشور وجود نداشت/ قوانین انتقال دانشجویان پزشکی تغییر نکرده است

سه‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۴:۴۱ کرونا قبل از «بهمن» در کشور وجود نداشت/ قوانین انتقال دانشجویان پزشکی تغییر نکرده است

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره انتقال دانشجویان به داخل کشور گفت: قوانین و مقررات وزارت بهداشت در این خصوص تغییر نکرده است و افرادی که قبل از سال ۲۰۱۹ به خارج از کشور رفته اند اگر شرایط لازم را داشته باشند طبق فرآیند به کشور بازگردانده می‌شوند.

کرونا قبل از «بهمن» در کشور وجود نداشت/ قوانین انتقال دانشجویان پزشکی تغییر نکرده است

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، علی‌اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست خبری آنلاین درباره ایمن‌سازی مراکز آموزشی وزارت بهداشت، اظهار داشت:‌ فضای آموزشی ما به سه قسمت تقسیم می‌شوند در حد توان سعی شده به حد لازم از این فضاها استفاده کنیم.

وی افزود: ایمن‌سازی خوابگاه‌ها با معاونت دانشجویی بوده، ایمن سازی مراکز درمانی با معاونت درمان و ایمن‌سازی آزمایشگاه‌ها بر عهده ماست. سعی شده امکانات اولیه لازم را در دانشگاه فراهم کنیم و البته قسمت قابل ملاحظه‌ای از ایمن‌سازی در زمانی که دانشجویان حضور پیدا می‌کنند، رعایت می‌شود و تدابیری مانند خلوت کردن و کم کردن تعداد دانشجویان در کلاس‌ها، سلف سرویس‌ها و خوابگاه ها مد نظر قرار دارد که برای این موضوع هماهنگی قابل قبولی انجام شده است و باید ظرفیت فیزیکی دانشجویان را کمتر از سال‌های گذشته قرار دهیم تا بتوانیم استانداردها را رعایت کنیم.

*قوانین انتقال دانشجویان تغییر نکرده است

حق‌دوست در پاسخ به پرسشی درباره انتقال دانشجویان به داخل کشور اظهار داشت: قوانین و مقررات وزارت بهداشت در این خصوص تغییر نکرده و افرادی که قبل از سال ۲۰۱۹ به خارج از کشور رفته اند اگر شرایط لازم را داشته باشند طبق فرآیند به کشور بازگردانده می‌شوند و ما تلاش کردیم بروکراسی مربوطه را تسریع کنیم تا به دلیل شیوع کرونا رفت و آمد در وزارت بهداشت کمتر شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: لذا همان قوانین و مقررات قبلی مد نظر قرار دارد و باید دانشگاه‌های آنها معتبر باشد، معدل دیپلم آنها و معدل درس‌هایی که در کشور مبدأ گذرانده‌اند و تعداد واحدهای درسی آنها بررسی می‌شود و بر این اساس به آنها مجوز ورود داده می‌شود.

وی ادامه داد: دانشجویانی که خارج از کشور هستند و از لحاظ اقتصادی و شرایط کرونایی شرایط سختی را پیدا کرده‌اند و پیچیدگی تحصیلی آنها افزایش یافته و به شدت تحت فشار هستیم و انتظارات بیشتری از وزارت بهداشت دارند؛ متقابلاً دانشجویانی که در کشور تحصیل می‌کنند هم نقطه نظراتی در این زمینه دارند و بحث‌های جدی در این زمینه مطرح می‌کنند. به این دلیل که حجم کلاس‌ها، بیمارستان‌ها، یونیت‌های دندانپزشکی تحت فشار هست و با کمبود فضا و امکانات مواجهیم.

حق‌دوست گفت: برآورد نیروی انسانی مبنای دیگر تصمیم‌گیری است اما در دو سمت همکاران و دانشجویانی هستند که نظرات موافق و مخالف جدی دارند ما همه را شنیده ایم و سعی می‌کنیم توضیحات مربوطه را داشته باشیم اما قوانین و مقررات همان‌هایی هست که قبلاً بوده و تغییری نکرده است.

*آغاز سال تحصیلی از 15 شهریور

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص آغاز سال تحصیلی اظهار داشت: بر اساس تصمیم ستاد کرونا، 15 شهریور آغاز فعالیت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواهد بود و با همان شیوه قبلی کلاس‌ها به صورت تلفیقی مجازی و حضوری خواهد بود و با حداقل حضور فیزیکی و با تمهیدات و رعایت پروتکل ها برگزار می شود.

وی گفت: با توجه به شرایط کنکور و اعلام نتایج ورودی‌های جدید عمده ورودی کنکوری‌ها به بهمن ماه منتقل می‌شوند و تلاش می‌کنیم دانشجویانی که در شروع فارغ‌التحصیلی هستند زودتر فارغ‌التحصیل شوند و به نوعی به خلوت تر بودن فضای فیزیکی بیمارستان‌ها و دانشکده‌ها کمک کنیم.

*تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درخصوص تعداد دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند گفت: احصا کردن دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند آسان نیست و این افراد وظیفه ندارند که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اجازه بگیرند، در برخی دانشگاه‌ها عدد و ارقامی شنیده می‌شود به خصوص دانشگاه‌هایی که در بورس هستند و برخی آمار هم از شرکت‌هایی که دانشجو به خارج از کشور اعزام می‌کنند اعلام می‌شود، بر آورد من این است که تعداد دانشجویان در سه رشته اصلی حدود نصف دانشجویانی باشند که به دانشگاه‌های کشور وارد می‌شوند که ممکن است این رقم به دلیل شیوع کرونا کاهش یافته است و روی سیاست کشور اثرگذار است.

*افزایش 60 درصدی رشته‌های پزشکی

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس در خصوص افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی گفت: منطقی کردن و مستند کردن پذیرش و ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی، بر اساس معیارها و تامین منابع و نیروی انسانی است. ممکن است متقاضی برخی رشته‌ها زیاد باشد، به دلیل اینکه جذابیت برخی رشته‌های دیگر کم شده و اگر وضعیت شغلی سایر رشته‌ها رونق بگیرد متقاضیان این رشته‌ها حتما کاهش پیدا می‌کنند، افزایش ظرفیت رشته‌ةای پزشکی حدود 60 درصد افزایش پیدا کرده است و اثرات آن طی سالهای آتی ملاحظه خواهد شد و اثرات آن از دوسال دیگر مشاهده می‌شود.

حق دوست تاکید کرد: در شهرای بزرگ و شهرهای متوسط انباشت پزشک عمومی داریم و در مناطقی هم کمبود پزشک داریم، به کار گیری و تامین منابع، برای جذب پزشکان باید مد نظر قرار گیرد، از سویی می‌بینیم که کمبود پرستار داریم و پرستار بیکار هم داریم، آموزش باید جزوی از بسته اصلاحی در زمینه تربیت پزشکان باشد.

وی تصریح کرد: بر اساس مستندات علمی برای 300 رشته محل وزارت بهداشت برآورد انجام شده و بر اساس نقشه راه و مفهوم آمایش سرزمینی درحال تربیت دانشجویان هستیم اصحاب رسانه می‌توانند منصفانه این نقشه راه را ملاحظه کنند و به نقد بکشند.

*شرایط تحصیل در دانشگاه‌های خارجی متفاوت است

وی با بیان اینکه شرایط ورود دانشجویان علوم پزشکی، دانشگاه به دانشگاه و کشور به کشور متفاوت است افزود: قوانین ما در خصوص انتقال دانشجویان کما فی سابق ادامه می یابد، اما محاسبه نمرات و شرایط دانشجویان خارج از کشور فرمول پیچیده‌ای است و بحث ساده‌ای ندارد و با تجربه‌ای که پس از یک دهه‌ که در وزارت بهداشت انباشت شده بر اساس خرد جمعی تصمیم گیری انجام شده و باز هم تاکید می کنم در این مدت تلاش شده نظام موجود حفظ شود و تغییر آیین نامه و مقررات به حداقل برسد و زمینه نگرانی و آشفتگی ذهنی را برای دانشجویان ایجاد نکنیم.

*ویروس کرونا بسیار پیچیده است

وی گفت: در این خصوص از آنجایی که برخی افراد بدون علامت مبتلا می‌شوند نمی‌توانیم عدد دقیقی بگوییم؛ برخی افراد ممکن است هیچ گونه علامتی نداشته باشند و حتی افزایش آنتی بادی نیز در خونشان اتفاق نیفتد. برخی مطالعات نشان می‌دهد شاید تا ۳۰درصد افراد حتی واکنش ایمنی اولیه نسبت به بیماری نداشته باشند که این عدد درصد قابل توجهی است. اگر سوال این باشد که تاکنون با توجه به این شرایط چند نفر در کشور به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده باشند، پاسخ این است که نمی‌دانیم. البته شاید بتوان از طریق مدل‌سازی‌های ریاضی اعداد و ارقامی را برآورد کرد، اما این اعداد از دو میلیون نفر تا ۲۵ میلیون نفر می‌تواند متفاوت باشند که مشاهده می کنید اعدادی با عدم قطعیت هستند؛ اما اگر منظور از تعداد مبتلایان براساس تعریف دنیا باشد این اعداد و ارقام روزانه توسط سخنگوی وزارت بهداشت به اطلاع می‌رسد.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر این که ویروس کرونا بسیار پیچیده است گفت: همین موضوع سبب می‌شود ویروس در یک کشور نسبت به کشور دیگر و حتی در کشورمان هم از یک استان نسبت به استان دیگر متفاوت عمل کند. همین عدم قطعیت‌ها است که سبب می‌شود پیش بینی‌ها متفاوت از آب درآید. حتی اگر به برخی سایت‌های معتبر دنیا نگاه کنید می‌بینید که پیش بینی‌ها نسبت به روزهای اول تغییر کرده است؛ این به دلیل ماهیت بیماری است. حتی حرف‌های برخی از مدیران ارشد کشورها نسبت به روزهای اول و بعد از دو ماه ۱۸۰ درجه تغییر کرده است.

حق‌دوست افزود: نمی‌دانیم در دقیقه چندم این بازی و در کدام نیمه هستیم، از نیمه اول گذشته ایم یا خیر. ایران پس از چین اولین کشوری بود که خیلی از اتفاقات جدید در مورد بیماری را تجربه می‌کرد و پس از چند مدت ماه کشورهای دیگر این موضوع را با تاخیر مشاهده می‌کردند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: شروع کرونا در ایران حرف و حدیث‌های زیادی داشت، اما بعد از آن که در کمتر از دو هفته سایر کشورها نیز درگیر ویروس شدند مشخص شد که مشکلی در مدیریت ما وجود نداشته است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که هنگام شیوع پیک دوم کرونا نیز حرف‌های زیادی مطرح شد، گفت: این نگاه به وجود آمده بود که مشکل در مدیریت بیماری است. اما امروز می‌بینیم که دیگر این گونه نیست و بسیاری از کشورهای دیگر نیز در حال تجربه پیک دوم یا سوم کرونا هستند. باید بدانیم ماهیت این ویروس بسیار پیچیده است و تغییراتی نیز داشته است و در نقاطی بیماری ضعیف و در نقاط دیگر قوی شده است. ما حتی نمی‌دانیم در آن نقاطی که ویروس به شکل ضعیف تری عمل کرده، عوارض و عواقب آن در بلند مدت چگونه خواهد بود؛ این در حالی است که نسبت به موضوعات ایمونولوژی و اپیدمیولوژی این بیماری نیز آگاهی چندانی وجود ندارد. بنابراین در این زمان شرط عقل این است که بیشترین مقابله ما با ویروس در مباحث پیشگیری باشد بدون آن که ایجاد اضطراب و استرس کنیم.

*ویروس قبل از بهمن ماه در ایران مشاهده نشده است

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر مبارزه با ویروس تصریح کرد: علاوه بر این که باید با ویروس مبارزه کنیم باید با عوارض ویروس بر اقتصاد، اجتماع و غیره نیز مقابله کنیم. پیش بینی من این است که ممکن است در آینده طیف ضعیف تر یا شدیدتر بیماری را تجربه کنیم. همه این مسائل احتمالاتی است که براساس مطالعات به آن رسیده‌ایم، اما در هر دو صورت نباید فراموش کنیم وظیفه اصلی ما زدن ماسک، خوداری از حضور در تجمعات ، عدم رفتن به مسافرت، رعایت نکات بهداشتی و غیره است.

وی با اشاره به این که در مورد شیوع اپیدمی کرونا در دنیا حرف جدیدی وجود ندارد، اظهار کرد: مستندات ملاحظه شده است و براساس این مستندات شیوع بیماری در جهان به زمان ما حدودا اوایل دی ماه بوده است. برخی از مستندات علمی نیز برآورده‌هایی داشته‌اند و گفته اند که شاید این ویروس از آبان ماه در فرانسه دیده شده است. یا حتی در کشور اسپانیا با مطالعه بر آب‌های فاضلاب اعلام کرده‌اند که این ویروس پیش از اعلام رسمی در آب‌های فاضلاب بوده اما همه این موارد مطالعاتی است که هنوز نمی‌توان قطعی در مورد آنها صحبت کرد. براساس مستندات ما نیز نمی‌توانیم اعلام کنیم که رد ویروس را قبل از بهمن ماه در ایران دیده‌ایم. البته پزشکان نیز در مواردی اعلام می‌کنند پیش از این موعد بیمارانی با علایم کاملا شبیه به کرونا معاینه کرده‌اند. نمی توانم بر این موضوع قسم بخورم اما تاکنون تمام مستندات ما نشان می دهد ویروس قبل از بهمن ماه در ایران مشاهده نشده است.

وی افزود: کشورهای مختلف با توجه به فرهنگ‌های متفاوتی که دارند رفتار متفاوتی نیز در مقابل این ویروس از خود نشان می دهند. برخی از کشورهای شرقی زیر ساخت‌ها و تجربیاتشان از کرونا ویروس های قبلی بسیار متفاوت از تجربه کشورهای اروپایی است. این موضوعات و رفتارهای فرهنگی بر مدیریت ویروس کرونا می‌تواند موثر باشد.

گفتنی است، تعدادی از دانشجویان علوم پزشکی با ثبت سوژه‌ای در سامانه فارس من خبرگزاری فارس با عنوان «اعتراض به دور زدن کنکور دانشجویان انتقالی از خارج کشور» خواستار پیگیری این موضوع شدند که توانست ظرف مدت زمان کوتاهی بیش از 18هزار حامی کسب کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن