اجتماعی

یک سوم مدارس سمپاد در مناطق محروم هستند

شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۰۹:۴۶ یک سوم مدارس سمپاد در مناطق محروم هستند

رئیس سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه یک سوم مدارس سمپاد در مناطق محروم هستند گفت: کارهای بزرگی چون گسترش المپیادها و تسری آن به حوزه علوم انسانی و … انجام شده است.

یک سوم مدارس سمپاد در مناطق محروم هستند

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، فاطمه مهاجرانی، رئیس سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در برنامه پرسشگر با بیان اینکه خانم دکتر یاوری از نیروهایی هستند که تحویل دادن کار به ایشان لذت بخش بود و سمپاد را با طیب خاطر به ایشان تحویل دادم، درباره اقداماتی که از این پس باید برای سمپاد انجام شود گفت: چند آسیب در رویکرد تفکیک وجود دارد و چاره ای هم نیست . وقتی از تفکیک استفاده میکنیم آسیب هایی در درون آن نهفته است از جمله اینکه چون بچه ها با خودشان در ارتباط هستند کمتر همزیستی با بقیه را تمرین میکنند.

وی افزود: یکسری برنامه ها و مهارت های نرم باید دراین حیطه تعریف شود. در حوزه مهارت های سخت هم سمپاد مهارتی راه افتاده بود اگر کارهایی از این دست ادامه یابد خوب است. خداوند را شاکرم که این کارها با دست و پای بسته انجام شد.

مهاجرانی تاکید کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به آن توجه کرد شناسایی آسیب های تفکیک و طراحی برنامه هایی برای کاهش این آسیب هاست.

رئیس سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه یک سوم مدارس سمپاد در مناطق محروم هستند گفت: کارهای بزرگی چون گسترش المپیادها و تسری آن به حوزه علوم انسانی و … انجام شده است.

وی در واکنش به نمایش یک نمودار آماری درباره آمار ثبت نامی المپیادهای دانش آموزی که حاکی از نرخ ثبت نام بسیار پایین در استان های محروم مانند سیستان و بلوچستان و ایلام بود (ایلام یک نفر، هرمزگان یک نفر و سیستان و بولچستان سه نفر) گفت: این امار مربوط به ثبت نام اولیه نیست بلکه احتمالا آمار ارائه شده شما مربوط به قبولی های مرحله دوم است. هرچند به جهت تمرکز قبولی المپیادها در مراکز استان ها بخصوص تهران یک بازتولید ناعدالتی آموزشی در مناطق محروم داریم اما به معنای این هم نیست یک نفر در ایلام ثبت نام کند.

وی ادامه داد: نکته این است که اگر نگاه ما بهبود فرایندها نباشد نمیتوانیم این وضع را درست کنیم. زمانی که سمپاد تضعیف شد قبولی شهرستان ها دچار یاس شدند و این یاس بازتولید شد و باعث شد استان های برخوردار هم قبولی شان پایین بیاید. با این حال در المپیاد جغرافیا که تازه شروع شده هر چهار نفر تیم ملی، از شهرستان ها بودند.

مهاجرانی با بیان اینکه امروز داشتن مدرسه سمپاد انتخاب نیست بلکه یک الزام است و راهی جز آن وجود ندارد گفت: امیدوارم به قدری اقتصاد آموزش و پرورش ما پیشرفته بشود که نیازی به تفکیک به این شکل نداشته باشیم اما باید تلاش بشود آسیب های سمپاد کم بشود و انتخاب دانش آموزان برای ورود به سمپاد صحیح باشد. انتخاب صحیح انتخاب فرایندی است نه اینکه یک ازمون برگزار شود. باید بچه هایی وارد شوند که نیازمند مدرسه تخصصی باشند و نه مدرسه خاص.

انتهای پیام/

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن