اجتماعی

750 میلیارد تومان از اوراق مشارکت به حساب شهرداری واریز شد/ چراغ سبز دولت به حمل و نقل عمومی

چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ – ۱۲:۲۷ 750 میلیارد تومان از اوراق مشارکت به حساب شهرداری واریز شد/ چراغ سبز دولت به حمل و نقل عمومی

1500 میلیارد اوراق مشارکت سال 98، تیر سال جاری منتشر شد. 200 میلیارد تومان از اوراق ماه پیش آزاد شد. به گفته معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران 750 میلیارد تومان از اوراق مشارکت(که سهم دولت بوده) هم آزاد و به حساب شهرداری واریز شد.

750 میلیارد تومان از اوراق مشارکت به حساب شهرداری واریز شد/ چراغ سبز دولت به حمل و نقل عمومی

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، اوراق مشارکت سال 98 برای توسعه حمل و نقل عمومی در روزهای پایان تیرماه انتشار یافت. قرار شد که 50 درصد از این اوراق توسط شهرداری بازپرداخت شده و 50 درصد دیگر هم توسط دولت انجام شود.

اولین واریزی در ماه گذشته/هزینه کرد در توسعه حمل ونقل عمومی

کش و قوس‌ها ادامه داشت تا اینکه در ماه گذشته حدود 200 میلیارد تومان از 1500 اوراق مشارکت سال 98 آزاد و به حساب شهرداری واریز شد. این اوراق باید حتما صرف توسعه حمل و نقل عمومی شود و در جای دیگری نمی‌توان آن را هزینه کرد. 200 میلیارد وارد مترو شد و برای افتتاح دو ایستگاه مورد استفاده قرار گرفت.

شهرداری تهران باید وثایق لازم را دراختیار بانک برای آزادسازی اوراق قرار می‌داد اما برخی از وثایق مشکل داشت، کار به سختی پیش می‌رفت. اما شنیده شد که 750 میلیارد تومان از اوراق مشارکت سال 98 که سهم دولت بوده است، آزاد و به حساب شهرداری واریز شده است.

750 میلیارد از اوراق مشارکت آزاد شد/چراغ دولت برای حمل و نقل عمومی سبز شد

سیدمناف هاشمی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: 750 میلیارد تومان سهم دولت از اوراق مشارکت سال 98 به حساب شهرداری تهران واریز شد.

وی در ادامه در خصوص آزادسازی الباقی اوراق گفت: با تکمیل وثایق، الباقی پول هم ازاد می‌شود.

هاشمی تأکید کرد که این پول صرف توسعه حمل و نقل عمومی می‌شود.

سازمان املاک شهرداری تهران باید وثایق مورد نیاز بانک رفاه را تکمیل کند. 50 درصد اصل و سود این اوراق توسط دولت تضمین و بانک رفاه آن را آزاد کرد و برای 50 درصد دیگر هم باید شهرداری وثایق لازم را دراختیار بانک قرار دهد. تاکنون بخشی از وثایق دراختیار بانک قرار گرفته و تأئید شده و حدود 200 میلیارد تومان آزاد شده است.

تعدادی املاک در اختیار بانک قرار گرفت/آزاد سازی پول تا پایان دی

محمدزاده رئیس سازمان املاک شهرداری تهران در خصوص آخرین وضعیت وثیقه‌ها رای آزاد شدن اوراق مشارکت سال 98 گفت: 200 میلیارد تومان از اوراق مشارکت که سهم شهرداری بوده آزاد شده و در حال آزادسازی الباقی هستیم.

وی تأکید کرد که تعدادی از املاک را دراختیار بانک قرار داده‌ایم و باید اقدامات کارشناسی صورت گیرد و تا پایان دی ماه سال جاری این پول آزاد می‌شود.

موضوع پارکینگ بیهقی منتفی شد

قرار بود که پارکینگ بیهقی در رهن بانک برای آزادسازی اوراق مشارکت قرار گیرد، اما این اتفاق رخ نداد و شهرداری املاک دیگری را برای این منظور به بانک معرفی کرد.

پیگیری‌های مدیران برای آزادسازی اوراق مشارکت ادامه دارد و حتی چندین بار اعضای شورای شهر تهران در این باره تذکر دادند.

هاشمی: حناچی گفته که مشکل در حال شدن است

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در این باره گفت: آقای حناچی شهردار تهران به بنده اعلام کردند که این مشکل در حال حل شدن است.

وی ادامه داد: باید روند ساخت خطوط مترو و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی تسریع شود تا شهرداری بتواند به برنامه‌های خود در افتتاح ایستگاه‌ها برسد.

شهرداری تهران وعده داده بود که تا پایان سال جاری 12 ایستگاه در تهران افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود اما تاکنون 2 ایستگاه افتتاح و آماده بهره‌برداری شده و مدیران شهری هشدار دادند که در صورتی که اوراق مشارکت به موقع به حساب شهرداری واریز نشود، امکان دارد که شهرداری نتواند به وعده‌های خود در افتتاح ایستگاه‌ها عمل کند.

موضوع مترو حاکمیتی است/هرگونه اختلال در مسیر ساخت ایستگاه ها متوجه تصمیم‌گیران بالادستی است

مصطفی کاظمی مشاور عالی و مدیرکل حوزه شهردار تهران در این با ره گفت: مترو فقط موضوع شهرداری تهران نیست، بلکه یک موضوع حاکمیتی است و مربوط به کل سیستم مدیریتی کشور می‌شود. اگر هرگونه اختلال و مشکلی در مسیر ساخت ایستگاه‌های جدید و بهره‌برداری از خطوط صورت گیرد، متوجه تصمیم‌گیران بالادستی است.

وی ادامه داد: در صورتی که پول اوراق به موقع واریز نشود، قطعا اهدافی که برای ساخت 12 ایستگاه مترو تا پایان سال اعلام کرده‌ایم و همینطور سایر امور موفق نخواهیم شد.

بانک در حال ارزیابی وثایق شهرداری است

شهرداری تهران وثایقی را در اختیار بانک قرار داده اما هنوز بخشی از آنها تأئید نشده است. یکی از مدیران شهری در این باره به خبرنگار فارس، گفت: وثایق به بانک داده شده و بانک در حال کارشناسی و ارزیابی وثایق است و در صورتی که وثایق تأئید شود، الباقی سهم شهرداری از اوراق مشارکت آزاد خواهد شد.

وی تأکید کرد که باید حتماً پول برسد تا بتوانیم ایستگاه‌های مترو را تکمیل کنیم، در غیر این صورت تکمیل برخی از ایستگاه‌ها به سال آینده موکول خواهد شد.

هشدار اعضای شورای شهر/حمل و نقل عمومی باید توسعه یابد

اعضای شورای شهر تأکید دارند که شهرداری باید هر چه سریع‌تر اوراق را آزاد کنند تا بتوانند حمل و نقل را توسعه دهند .

سید حسن رسولی عضو شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: مبلغ اوراق مشارکت سال 98، 1500 میلیارد تومان است که 50 درصد آن به دلیل تکلیف قانونی، دولت باید پرداخت و تضامین و بازپرداخت اصل و سودش برعهده دولت است و بازپرداخت 50 درصد دیگر هم برعهده خود شهرداری تهران است. مسئولیت بازپرداخت 50 درصد برعهده دولت گذاشته شده و 50 درصد دیگر هم برعهده شهرداری است.

وی ادامه داد: انتظار این است که در شرایط کنونی که شاهد گسترش شیوع بیماری کرونا هستیم و در حالی که در تهران همه امکانات به ویژه حمل ونقل عمومی ما در خدمت ستاد ملی مقابله با کرونا بوده، تمهیدات فراهم شود تا حداقل دریفات بخشی از مطالبات از دولت مورد عنایت قرار گیرد تا بتوانیم از زمین‌گیر شدن ناوگان حمل و نقل عمومی جلوگیری کنیم.

براساس این گزارش، 50 درصد از اوراق مشارکت که سهم دولت بوده آزاد و به حساب شهرداری واریز شده است. شهرداری تهران علاوه بر اوراق مشارکت سال 98 پیگیر اوراق مشارکت سال 99 است و در این زمینه رایزنی‌هایی صورت گرفته، اما گفته شده است که دولت اجازه انتشار 1950 میلیارد اوراق برای سال 99 را داده است، اما هنوز این رقم تأئید نهایی نشده است.

آلودگی و ترافیک دو مشکل اصلی کلان‌شهر تهران است و تنها راه برون‌رفت از این مشکل، توسعه حمل و نقل عمومی با رویکرد مترو است و مدیران تأکید دارند که در این زمینه باید منابع لازم تأمین شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe هفت گردون بیمه رازی زمزم بایا لاستیک بارز بیمه البرز رسپینا سفر می ایران فان هفت گردون بیمه رازی زمزم بایا لاستیک بارز بیمه البرز رسپینا سفر می ایران فان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن