اخبار سیاسی | ایرنا | کد خبر: 235907 4 هفته پیش

فهرست نهایی کابینه الکاظمی به پارلمان عراق ارایه شد

بغداد - ایرنا - در ساعات باقی‌مانده برای برگزاری جلسه فوق‌العاده رای اعتماد به کابینه «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر جدید عراق، فهرست نهایی کابینه وی تحویل هیات رییسه پارلمان این کشور شد.

«بشیر حداد» نایب دوم رییس پارلمان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که اسامی کابینه الکاظمی بدون ذکر وزیران پیشنهادی نفت و امور خارجه، تحویل پارلمان شده است.

اسامی کابینه که در اختیار رسانه‌ها نیز گذاشته شده، شامل 20 وزیر، بدون احتساب وزیران نفت و امور خارجه عراق  است.

آخرین فهرست وزیران پیشنهادی با تغییراتی همراه شده که مهمترین تغییر در خصوص وزیر کشور است که قبلا «عدنان الزرفی» نخست‌وزیر مکلف قبلی برای این پست به عنوان گزینه اول مطرح شده بود، اما در فهرست نهایی سپهبد ستاد «عثمان الغانمی» رییس ستاد کل ارتش عراق نامزد اول این پست معرفی شده است.

در این فهرست سپهبد ستاد «جمعه عناد سعدون خطاب» نامزد وزارت دفاع، «نازنین محمد وسو» نامزد وزارت مسکن و سازندگی، «حسن محمد عباس» نامزد وزارت بهداشت و محیط زیست، «نبیل کاظم عبدالصاحب» نامزد وزارت آموزش عالی و «ارکان شهاب احمد» نامزد وزارت ارتباطات عراق معرفی شده‌اند.

«عدنان درجان» مهاجم معروف اسبق تیم ملی فوتبال عراق برای وزارت ورزش و جوانان همچنان گزینه اول این وزارتخانه در کابینه عراق معرفی شده است.

«ناصر حسین بندر» برای وزارت حمل و نقل، «عبدالرحمن مصطفی فتاح» برای وزارت دادگستری، «نوار نصیف جاسم» وزارت بازرگانی و «علی حمید مخلف محسن» برای وزارت آموزش و پرورش از سوی الکاظمی برای حضور در کابینه عراق پیشنهاد شده‌اند.

الکاظمی تحت فشار فراکسیون‌های شیعه و برخی از گروه‌های اهل سنت، با تغییر وزیر دارایی مورد حمایت فراکسیون «حزب دمکرات کردستان عراق" (مسعود بارزانی) موافقت کرده و «علی حیدر عبدالامیر عباس» را برای تصدی این وزارتخانه مهم، پیشنهاد کرده است.

«منهل عزیز محمد عبدالرحمن» برای وزارت صنایع و معادن، «ماجد مهدی حنتوش» برای وزارت برق، «هشام صالح داوود سلمان» برای وزارت فرهنگ، «خالد بتال نجم عبدالله» برای وزارت برنامه‌ریزی، «ثناء حکمت جرجیس» وزارت مهاجرین و رانده‌شدگان، «محمد کریم جاسم» وزارت کشاورزی، «عبیر مهدی محسن» وزارت کار و «مهدی رشید مهدی» برای وزارت منابع آبی نیز معرفی شده‌اند.

«عبدالهادی السعداوی» از فراکسیون «ائتلاف دولت قانون» (نوری المالکی) در این خصوص به خبرگزاری دولتی عراق «اینا» گفته که ساعات باقی‌مانده تا تشکیل جلسه رای اعتماد پارلمان عراق، در موافقت با کابینه حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد که برخی از فراکسیون‌ها با اعطای رای اعتماد به کابینه الکاظمی به توافق رسیده‌اند، اما ائتلاف دولت قانون همچنان نسبت به برخی از نامزدها که متهم به فساد هستند، اعتراض دارد و اگر این افراد در کابینه تغییر نکنند، این فراکسیون مخالف رای اعتماد است.

تاکنون فراکسیون‌های دولت قانون (نوری المالکی)، «الوطنیه» (ایاد علاوی)، «جبهه نجات و توسعه» (اسامه النجیفی)، «حزب الحل» (جمال الکربولی) و فراکسیون «ترکمنان» (جاسم محمد جعفر) با مشارکت در کابینه الکاظمی مخالفت کرده‌اند.

این فراکسیون‌های معترض بیش از 80 کرسی از مجموع 329 کرسی پارلمان را در اختیار دارند.

کابینه الکاظمی برای گرفتن رای اعتماد در پارلمان به رای مثبت نصف به علاوه یک حاضران در جلسه نیاز دارد.

هیات رییسه پارلمان پیشتر اعلام کرده بود که جلسه رای اعتماد ساعت 9 امشب به وقت محلی بغداد برگزار می‌شود.

۴۸ نفر
این خبر را به اشتراک گذاشته‌اند
   نظرات

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد
پیام‌های که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

... اخبار و مقاله خود را در اول خبر منتشر کنید ...
دیگران چه میخوانند
*

آغاز به کار آرایشگاه های مردانه و زنانه

*

شناسایی مبتلای 1680 جدید به ویروس کرونا

*

فهرست نهایی کابینه الکاظمی به پارلمان عراق ارایه شد

*

پزشکیان: دهک‌های پایین فاقد سهام عدالت شناسایی شوند

*

زمان اوج گیری دوباره کروناویروس اعلام شد

*

ما نخواستیم والدین را برای ورود به شبکه شاد به دردسر بیاندازیم

*

ایران ادعای مسئول امور ونزوئلا در دولت آمریکا را رد کرد

*

استخدام گرافیست خانم و آقا در شرکت معتبر استارتاپ

*

70 میلیارد برای اداره کشتی در سال 99

*

چراغ سبز هری کین به جدایی از تاتنهام