اجتماعی

آمار بروز سرطان در ایران از میانگین جهانی کمتر است

يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ – ۱۲:۱۴ آمار بروز سرطان در ایران از میانگین جهانی کمتر است

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: آمار بروز سرطان در ایران از میانگین جهانی کمتر است اما این آمار طی دو دهه آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

آمار بروز سرطان در ایران از میانگین جهانی کمتر است

علی مطلق، رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره آمار سرطان در کشورمان گفت: آمار بروز سرطان به طور کلی بر اساس تعداد، در صد نفر بررسی می شود و این تعداد در حال حاضر نسبت به متوسط جهانی کمتر است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت ایران در طی دو دهه آینده رو به سالمندی خواهد رفت اظهار داشت: امید به زندگی در ایران از سن ۵۸ سال به ۷۶ سال رسیده است و این سن دوره ای است که افراد مستعد سرطان هستند. ایران نیز نسبت به میانگین جهانی با روند افزایشی سرطان پیش خواهد رفت و به دلیل عوامل ذکر شده این آمار بسیار افزایش خواهد داشت.

مطلق درباره سرطان‌های شایع در کشورمان اظهار داشت: سرطان پستان حدود یک چهارم مبتلایان به سرطان در بانوان را به خود اختصاص داده است. در مورد مردان سرطان معده تا دو سال گذشته بیشترین مبتلا را داشته اما طی دو سال اخیر آمار ابتلا به سرطان پروستات در آقایان بسیار افزایش داشته است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مبتلایان به سرطان های پستان، پروستات، معده و روده طی چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته اند گفت: یکی از علل اصلی ابتلا به این دسته از سرطان‌ها مصرف بیش از حد غذاهای چرب، چاقی، کم تحرکی و کاهش مصرف میوه و سبزیجات است.

وی درباره برنامه های اداره سرطان وزارت بهداشت در راستای کاهش ابتلا به سرطان اظهار داشت: برنامه ای با عنوان برنامه ملی مدیریت سرطان از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۴ با هدف کاهش شیب افزایش حجم ابتلا به سرطان و کاهش آمار مرگ و میر و تلفات ناشی از آن طراحی شده و یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه پس از آگاهی رسانی گسترده، تشخیص زودهنگام و پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

وی عنوان کرد: به طوری که در صورت مشاهده علائم مشکوک توسط بهورز، ماما و پزشک شبکه بهداشتی در مراجعه کنندگان، این افراد به بیمارستان‌های خاص جهت دریافت خدمات ویژه ارجاع داده می شوند. بنابراین مهمترین راهبرد ما برای کنترل سرطان؛ تشخیص زود به هنگام علائم سرطان است چون هرچقدر این بیماری زودتر تشخیص داده شود قابلیت درمان بالاتری هم دارد.

مطلق با اشاره به شعار امسال وزارت بهداشت و درمان مبنی بر سرطان قابل پیشگیری و قابل درمان است با خودمراقبتی و امید گفت: به طور میانگین ۵۰ درصد سرطان ها قابل درمان هستند؛ اما در کشورهایی که در این زمینه سرمایه گذاری کردند این آمار به ۷۰ درصد نیز رسیده است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت درباره رتبه ایران در بروز سرطان خاطرنشان کرد: اگر کشورها را در 5 رتبه دسته بندی کنیم ایران دررتبه میانی قرار می‌گیرد. در حال حاضر میانگین ابتلاء به سرطان در کشور ما از آمار جهانی پایین تر است اما همانطور که گفتم در دو دهه آینده این آمار افزایش چشمگیری پیدا می کند به همین دلیل است که باید در حوزه های پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیشتر تلاش کنیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن