سیاسی

امیر حاتمی: سه فروند جنگنده کوثر تا پایان سال تحویل می‌شود

سه‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ – ۲۲:۴۴ امیر حاتمی: سه فروند جنگنده کوثر تا پایان سال تحویل می‌شود

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، گفت: تیرباری در حال آماده سازی است که می‌تواند روی شناورها قرار بگیرد و بعنوان سلاح ضد کروز استفاده شود.

امیر حاتمی: سه فروند جنگنده کوثر تا پایان سال تحویل می‌شود

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شامگاه سه‌شنبه با حضور در برنامه تیتر امشب در تشریح برنامه‌های وزارت دفاع برای روز صنعت دفاعی، اظهار داشت: رسیدن به توان ساخت هواپیما به معنای داشتن بلوغ صنعتی است و بحمدالله در سالیان گذشته در صنعت دفاعی روی این موضوع کارهای زیادی انجام شده که دو دستاورد قابل توجه یعنی هواپیمای جنگنده و آموزشی کوثر و دیگری جت آموزشی یاسین داشتیم. چندی پیش سه فروند از جنگنده کوثر تحویل نیروی هوایی ارتش داده شد که امیدواریم سه فروند دیگر را هم تا پایان سال تحویل دهیم.

وی افزود: جت آموزشی یاسین نیز در حال طی مسیر خود است؛ قبل از جت یاسین یک هواپیمای دیگر را تحت عنوان A-90 بومی‌سازی کرده بودیم و در واقع جت یاسین برای مرحله آخر آموزش ما بود که تکمیل شد. در آینده نزدیک هم خط تولید موتور بومی اوج را راه‌اندازی می‌کنیم.

امیر حاتمی در خصوص دستاوردهای وزارت دفاع در حوزه رزم زمینی نیز عنوان کرد: حوزه رزم زمینی شامل تسلیحات و تجهیزات بسیار متنوعی است که اتفاقا همین دیروز که نمایندگان مجلس در حال بازدید از دستاوردهای وزارت دفاع بودند، رئیس سازمان صنایع دفاع گفت ما ۱۷۰۰ محصول در حوزه رزم زمینی در همه رسته‌ها داریم. در این حوزه نزدیک ۱۰۰ درصد نیازهایمان را تامین می‌کنیم.

وزیر دفاع گفت: در حوزه ضد زره‌ها طی سال‌های گذشته دستاوردهای بسیار خوبی مانند دهلاویه داشتیم؛ تانک کرار دستاورد بسیار مهمی بود که اخیرا خط ارتقاء تانک‌های موجود با فناوری‌های کرار افتتاح شد. تیرباری هم در حال آماده سازی است که می‌تواند روی شناورها قرار بگیرد و بعنوان سلاح ضد کروز استفاده شود.

وی تاکید کرد: امروز کمتر محصولی در رژه‌های ما خارجی است؛ مگر آن چیزهایی که از قبل داشتیم که حتی همان‌ها هم توسط خودمان ارتقاء یافته است.

امیر حاتمی با تاکید بر اینکه صنعت دفاعی به یک بلوغ واقعی رسیده است، گفت: محصولی که ساخته می‌شود وقتی یگان بهره‌بردار درخواست تغییر بر روی آن می‌دهد، این تغییر سریع اتفاق می‌افتد چراکه این فناوری در دست ماست و کاملا بر آن چیزی که انجام می‌شود مسلط هستیم.

وزیر دفاع در خصوص ارتقاء توان موشکی با تاکید بر اینکه مجموعه موشکی مولفه‌ای بسیار مهم در دفاع راهبردی ما برای جلوگیری از جنگ و بازدارندگی فعال است، تصریح کرد: این قدرت متعلق به مردم ایران است و تا زمانی که نیاز به دفاع داریم باید این قدرت به روز بشود و این حساسیتی هم که دشمن نسبت به قدرت موشکی دارد به این دلیل است تا این قدرت را از دست ما خارج کند تا توان پاسخگویی به او را نداشته باشیم. به دقت دشمن را رصد می‌کنیم که او چگونه می‌خواهد قدرت موشکی ما را کم‌اثر یا بی‌اثر کند؛ هر کاری را که انجام دهند، حتما کاری می‌کنیم که اثری نداشته باشد.

وی گفت: با قاطعیت می‌گوییم که موشک‌های ما از سامانه‌های پدافندی دشمن عبور می‌کند.

امیر حاتمی در خصوص تلاش آمریکایی ها برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها از حدود یک سال پیش با دریوزگی راه افتادند و جاهای مختلفی رفتند و صحبت کردند تا با فشار حداکثری به نتیجه برسند، تحریم تسلیحاتی مرحله پایانی برای آنها بود تا بتوانند با کار تبلیغاتی بگویند توانستیم تحریم تسلیحاتی را تمدید کنیم که البته افتضاحی برای آنها رقم خورد.

وزیر دفاع ادامه داد: آنها حرف‌هایی را علیه قدرت دفاعی ما زده بودند که اینها فتوشاپ است، اما جهان چهره دیگری از قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران طی مدت‌های گذشته دید و این سوال ایجاد شد که این قدرت دفاعی چگونه در شرایط تحریم به وجود آمد؟ ما به کشورهایی که نیازمند هستند گفته‌ایم که توانایی تامین سلاح و تجهیزات آنها را با کیفیت و قیمت مناسب داریم.

وی در خصوص موضوع صادرات محصولات دفاعی، عنوان کرد: ما در تعدادی از اقلام عمده محدودیت‌هایی در قطعنامه ۲۲۳۱ داشتیم؛ خیلی از تولیدات ما این محدودیت صادراتی را ندارد و الان هم این صادرات انجام می‌شود، اما ظرفیت ما خیلی بیشتر از این است و می‌تواند تعداد زیادی از اقلام ما تولید شود و مجموعه خوبی برای کشور باشد. در کشورهای دیگر هم بخشی از درآمد کشورها از طریق صادرات محصولات دفاعی است. الان هم تعاملات خوبی را با دنیا داریم که بازاری را در اختیار داریم.

امیر حاتمی درباره هزینه‌های دفاعی کشور، گفت: بودجه‌های دفاعی ما کاملا روشن است و عموما منتشر می‌شود. ما در قانون داریم که بنیه دفاعی ما ۵ درصد بودجه کشور است. ما می‌توانیم الگوی نیروهای مسلح ارزان را ارائه کنیم که علت آن هم صنعت دفاعی است چراکه به دنبال درآمد در آنجا نیستیم و محصول را با قیمت تمام شده در اختیار نیروهای مسلح قرار می‌دهیم.

این خبر تکمیل می‌شود …

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن