سیاسی

انجام کار علمی درباره اربعین ضرورت‌ است/ لزوم استفاده از رسانه برای رساندن پیام اربعین

سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ – ۱۵:۱۳ انجام کار علمی درباره اربعین ضرورت‌ است/ لزوم استفاده از رسانه برای رساندن پیام اربعین

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه ما در بحث اربعین باید بتوانیم به دنبال الگوسازی و هویت سازی باشیم، گفت: ظرفیت اربعین ظرفیت تولید و هم افزایی و ارتقاء الگوی هویتی قالب مورد توجه ارزش‌های دینی را دارد.

انجام کار علمی درباره اربعین ضرورت‌ است/ لزوم استفاده از رسانه برای رساندن پیام اربعین

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پیام تصویری به همایش ملی اربعین که در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، گفت: قطعاً موضوع اربعین موضوعی است که باید از ابعاد مختلف به آن پرداخته شود کار علمی که در این همایش ملی در دانشگاه محقق اردبیلی انجام شده است موضوع مهمی است و توجه جدی به اربعین یکی از ضرورت‌ها است.

وی افزود: در دنیایی که حوادث کوچک اجتماعی با تلاش فراوانی مورد توجه قرار می‌گیرد و از ابعاد مختلفی مورد مطالعه قرار می‌گیرد حادثه‌ای به عظمت حادثه اربعین هم از نظر قدمت تاریخی و هم در حوزه جغرافیا و وسعتی که در این حماسه ما شاهد آن هستیم و هم از نظر میزان و مشارکت عمومی و هم از نظر مجموعه تحولات اجتماعی سیاسی اقتصادی و فرهنگی، یک اتفاق و یک حادثه ممتاز است.

رستمی گفت: قطعاً به اندازه شان حادثه ممتاز اربعین به آن پرداخته نشده است و جا دارد که شبیه به کاری که در این همایش انجام داده‌اند کارهای متعدد در ابعاد مختلف انجام شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه افزود: بحث اربعین یک آرمان یک خط یک مکتب و یک مسیر روشن است. نباید به اربعین به عنوان یک مراسمی که در کنار مراسم های دیگر رخ می دهد نگاه کرد.

وی تصریح کرد: اربعین از دل عاشورا و از دل عاشورا ساز بزرگ حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) به عنوان آن انسان متعالی، انسانی که برای این که بندگان را از جهالت و حیرت و تحیر و گمراهی نجات بدهد جانفشانی کرد و به عنوان عالی ترین و ارزشمندترین انسانی که در مسیر نجات انسانها و به خدا رساندن انسان‌ها و به کمال رساندن انسان‌ها و نجات بخشی برای انسان‌ها فداکاری کرد اربعین تعلق به این شخصیت دارد و عظمت آن به اندازه عظمت عاشورا و عظمت کربلا و عظمت هوا الله الحسین علیه السلام است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در توجه به حادثه اربعین اقتضائات امروز دنیا و اتفاقا نیاز امروز دنیا باید مورد توجه قرار بگیرد.

رستمی اضافه کرد: امروزه در بشر سرگشتگی و حیرت ناشی از قانع نشدن دستاوردهای امروز اجتماعی فرهنگی سیاسی و سایر ابعاد زندگی انسانی را در تمدن غربی شاهد هستیم انسانها به دنبال مدینه فاضله‌ای هستند که تمام آرزوها و آرمان‌های ایشان را در آن مدینه فاضله محقق شده ببینند و تمدن لیبرال دموکراسی و تمدن امروز غرب مدعی چنین آرمانشهر و چنین مدینه فاضله ای بود.

وی گفت: اما امروزه صحبت از ناکارآمدی نظام لیبرال دموکراسی است، سرسخت ترین مدافعان نظام لیبرال دموکراسی در دل جامعه غرب متفکران بزرگ جامعه غربی امروزه حرف از تغییر در حرکت مسیر و انتخاب های نظام غرب می‌زنند انتخاب های دیگری غیر از نظام لیبرال دموکراسی را به رخ می کشند؛ مرگ رویای آمریکایی افول تمدن غرب امروزه دیگر کلیدواژه مرسوم و متداول در ادبیات متفکران غربی است.

وی در ادامه عنوان کرد: نظام غرب با چند صد سال غارت منابع بشریت و به استثمار درآوردن در قالب های بردگی کهنه، بردگی نو و بردگی فرانو نتوانست سعادت مورد ادعای خودش را به بشر نشان بدهند و اتفاقاً هرچه در این مسیر حرکت بیشتر اتفاق افتاد عوارض و تخریب هایی که نسبت به انسان و زیست انسانی رخ داد در حاصل تمدن غربی بیشتر دیده شد.

رستمی یادآور شد: نگاه ها و آسیب‌های زیست محیطی، سلاح های کشتار جمعی، فروپاشی‌های خانوادگی، حیرت و سرگشتگی معنوی انسان اینها نمونه هایی از دستاوردهای تمدن امروز بشر است که حاصل چند صد سال پرچم داری نظام غرب در اداره زندگی بشر بوده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: بشر امروز بیش از هر زمانی احساس نیاز به آن مدینه فاضله و احساس عدم اقناع نسبت به داشته های موجود خودش را دارد و اربعین ظرفیت معرفی مدینه فاضله مهدوی است که وعده انبیا و وعده پیامبران و وعده قرآن و وعده اهل بیت(علیهم السلام) است.

وی در ادامه به سخنان رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم گفت: خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی سه گامی است که بشر باید برای رسیدن به آن جامعه آرمانی بردارد. همه انسانهای صالح باید این گام‌ها را بردارند. قطعا نمونه اربعین نمونه عالی ممزوج شدن و به هم آمیختن این سه گام در ابعاد فردی اجتماعی است.

رستمی گفت: حرکت اربعین حرکتی است همراه با خودسازی همراه با شکل دهی به یک جامعه و همراه با حرکت به سمت یک مقصد حرکت جمعی به سمت یک تمدن و یک آرمان مورد آرزو و مورد حسرت و غبطه انسان‌هاست.

وی با اشاره به یکی از ظرفیت اربعین اظهار کرد: طبیعتاً هویتی که در اربعین ما شاهد آن هستیم برخلاف هویت های جعلی که در قالب های مختلفی در نظام های مختلف دنبال ایجاد هویت برای جوامع هستند در اربعین رنگ می‌بازد و کسی در این جامعه متعالی اربعین مورد اقبال بیشتری است که خادم تر و نسبت به آن هدف عالی اباعبدالله الحسین(علیه السلام) نزدیک تر باشد و کسی در این جمع نیز مدعی دیده نمی‌شود بلکه همه به نوعی خاکسار در حرکت به این سمت و این مسیر هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به بحث تمدنی اربعین خاطرنشان کرد: از نظر تمدنی اربعین رقیب جدی تمدن حاکم و مسلط امروز دنیا است. نظام لیبرال دموکراسی به بن بست‌های جدی خورده و امروزه آن فرهنگی که بتواند تمدن ساز باشد و آن فرهنگی که بتواند الگوی جدیدی از قالب‌های مختلف جامعه را ارائه بدهد می‌تواند تعیین کننده حوادث آینده فکری و اجتماعی و تمدنی بشر باشد.

وی تصریح کرد: امروزه نهضت مقاومت نهضت اربعین است و اربعین یعنی مقاومت، یعنی تسلیم نشدن، یعنی خسته نشدن، یعنی حرکت مداوم به سمت یک هدف متعالی.

وی با تاکید بر بعد اقتصادی اربعین و تفاوت های آن افزود: از نظر اقتصادی هم شکل دیگری از روابط اقتصادی میان انسانها را ما در بحث اربعین شاهد هستیم. برخلاف قواعد اقتصاد امروز دنیا که اصالت سود در آن محوریت دارد آن چیزی که ما در اربعین می‌بینیم شکل دیگری است که با تحلیل های مادی قابل محاسبه نیست.

رستمی ادامه داد: ‌در مراودات اقتصادی که بین زوار و میزبانان آن انجام می‌شود موضوعی به نام سود مطرح نیست و طبقه اجتماعی و قالب های دیگری که در فضاهای اقتصادی مورد اقبال و مورد تحلیل قرار می‌گیرد در نظام عالی و متعالی اربعین جایی ندارد و خدمت رسانی به عنوان یک اولویت و یک محور اصلی مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر موضوع مهم رسانه و ابعاد آن در فضای اربعین افزود: بحث رسانه و بحث پیام رسانی محتوای اربعین یکی از تکالیف ماست. همانطور که اربعین یعنی جریان رسانه‌ای ابا عبدالله الحسین(علیه السلام).

رستمی گفت: علی رغم محدودیت ها و فشارها و سختی ها و مسلط بودن جریان رقیب بر تمام ابزارهای رسانه‌ای، گروه کوچک بازمانده از کربلا به ظاهر که در شمار عدد کمی بودند توانستند هنرمندانه با زبان قوی رسانه‌ای پیام اباعبدالله الحسین(علیه السلام) را به نقاط مختلف جهان اسلام برسانند.

وی اضافه کرد: یکی از این اقدامات مشروعیت زدایی از چهره خبیث جریانی که مدعی جانشینی پیامبر و به دنبال ریشه‌کن کردن اسلام و تحریف اسلام بود، است و در نتیجه کاروانیان کربلا به آن مقصدی که مد نظرشان بود رسیدند. همه اینها در قالب رسانه و در قالب ابزارهای رسانه‌ای که امام زین العابدین و حضرت زینب(علیهم السلام) به درستی از آن استفاده کرد برای پیام رسانی اتفاق افتاد.

وی در ادامه گفت: جریان متوجه اربعین و جریان عاشق امام حسین علیه السلام باید به رسانه به عنوان ابزار مهم انتقال این مفاهیم عالی به مخاطبان و فراگیران توجه جدی کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: امروزه ما باید به ابزارهای رسانه های دنیا مسلط بشویم. ترجمه مفهوم اربعین و مفاهیم عالی کربلا و عاشورا به زبان‌های مختلف به خصوص زبان های متداول و مرجع در دنیا جزو ضرورت هاست و ما در این بخش ضعف داریم، پیام های غیرفارسی و غیرعربی اربعین عمدتاً توسط کسانی در حال انتشار است که نسبتشان با اربعین نسبت مناسبی نیست و چه بسا به دنبال تحریف هستند این توجه به ابزار هنر و رسانه برای ابلاغ پیام اربعین امری ضروری است.

وی در ادامه گفت: ما در اربعین و پدیده اربعین باید بتوانیم به دنبال الگوسازی و هویت سازی باشیم. ظرفیت اربعین ظرفیت تولید و هم افزایی و ارتقاء الگوی هویتی قالب مورد توجه ارزش های دینی را دارد. در نظام ارزشی قرآن و نظام ارزشی پیامبر و اهل بیت و انبیا (ع) نظامی را شاهد هستیم که در این نظام معیار ارزشمندی به تقوا و ارزشمند بودن هویت و فطرت انسانی است.

رستمی افزود: در این نظام طبقات لایه ها و ممیزات غیرالهی رنگ می‌بازند و اربعین این ظرفیت را دارد که انسان ها را متوجه این نظام ارزشی متعالی مورد غفلت بکند و بدون تردید بدون کار علمی و کار هنری و استفاده از قالب های مختلف و ابزارهای مختلف که برای انتقال یک پیام وجود دارد ما نمی توانیم این پیام عالی اربعین را به عنوان انسان‌های دیگر برسانیم و فطرت های در غبار دنیا و آسیب‌های دنیای مدفون شده را به دنبال احیای آن باشیم و از چهره‌ ارزشمند دین و معنویت غبارزدایی کنیم که اگر این اتفاق بیفتد انسان ها طالب این نهضت خواهند بود.

انتهای پیام/

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن