فرهنگ و هنر

ایده تکیه سیار محمود کریمی از کجا آمد؟ +عکس

محمود کریمی

محرم امسال به دلیل شرایط کرونایی، مداحان و هیأت‌های مذهبی دست به نوآوری‌هایی زده‌اند. از جمله آن‌ها محمود کریمی است که با تکیه سیار در کوچه‌ها به عزاداری می‌پردازد.

به گزارش مشرق، محرم امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب تغییرات بسیاری در شیوه عزاداری هیأت‌های مذهبی کشور شده است و برخی از مداحان و هیأت‌ها نیز نوآوری‌هایی برای این کار داشته‌اند. از جمله محمود کریمی مداح اهل بیت (ع) که جلسات عزاداری خود در امامزاده علی‌اکبر (ع) را لغو کرد با تکیه ‌سیار در کوچه‌ها به روضه‌خوانی پرداخته است. اگر دنبال سابقه این نوع عزاداری هستید، این مطلب را بخوانید.

بیشتر بخوانید:

وزیر بهداشت از حاج محمود کریمی تقدیر کرد

حمایت توییتری‌ها از برگزاری هیئات سیار +عکس

بیش از نیم قرن پیش، آیت‌الله حاج سیدمحمد علی حائری طبسی در کربلا هیأت ‌سیار را برای حضور در روستاهای کربلا راه انداخت. او می‌خواست مردم روستانشین از روضه اباعبدالله علیه‌السلام محروم نمانند و از طریق هیأت ‌سیار، اهالی روستاهای اطراف کربلا، به‌ویژه سالخوردگان که کمتر می‌توانستند برای زیارت و شرکت در مجالس عزا به کربلا بیایند و در روستای آن‌ها هم روضه‌خوانی وجود نداشت از فیض این مجالس محروم نشوند.

حجت الاسلام سیدمحمود حسینی حائری، متولّی حسینیه زینبیه تهران که از دوستان آیت‌الله حائری طبسی و همراه ایشان در ایام جوانی بود، درباره هیأت‌ سیار طلاب در آن دوره نقل می‌کند: «آیت‌الله حائری طبسی به اتفاق تعدادی از دوستان طلبه خود، ماشین کهنه‌ای را که به شکل آمبولانس بود، تهیه کرده و در آن وسایلی مانند بلندگو، قوری، کتری، استکان، نعلبکی، قند، چای و… گذاشته بودند و هر هفته با شناسایی قبلی به یکی از روستاهای اطراف می‌رفتند و در منزل بزرگ آن روستا و یا هر جایی که امکان روضه خواندن ‌بود، به اتفاق طلبه‌هایی که از کربلا می‌بردند، مجلس عزا برپا می‌کردند و فقط از صاحب منزل، جای عزاداری می‌گرفتند و هیچ هزینه‌ای را به عهده صاحب خانه نمی‌گذاشتند.

حتی اگر در ایامی پول داشتند، غذا هم تهیه کرده و عزاداران حسینی را اطعام می‌‏کردند. این برنامه هر هفته ادامه داشت و تأثیر بسیار خوبی هم در روستانشینان داشت».

منبع:
کتاب «پنهان‌تر از پنهانی؛ یادنامه فقیه اهل‌بیت علیه السلام آیت‌الله سید محمدعلی حائری طبسی رحمه الله علیه»، ص ۱۴۸

منبع: فارس

  • شهر خبر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن