سیاسی

بررسی موضوع تراریخته در کمیسیون اصل 90/مصرف کننده باید نسبت به مصرف کالای تراریخته آگاه باشد

دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ – ۰۱:۱۳ بررسی موضوع تراریخته در کمیسیون اصل 90/مصرف کننده باید نسبت به مصرف کالای تراریخته آگاه باشد

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: موضوع محصولات تراریخته و بحث استفاده از این محصولات یا محصولات ارگانیک در کمیسیون اصل 90 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بررسی موضوع تراریخته در کمیسیون اصل 90/مصرف کننده باید نسبت به مصرف کالای تراریخته آگاه باشد

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با بیان اینکه نحوه اجرای قوانین بالادستی در حوزه محصولات تراریخته و چگونگی عرضه این محصولات در بازار و همچنین وضعیت تولید، واردات و اطلاع رسانی از مزایا و مضرات این محصولات به مصرف کنندگان در جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در این خصوص در کمیته تخصصی و در صحن اصلی کمیسیون جلسات متعددی برگزار شده است.

وی افزود: ما در حوزه نحوه عملکرد دستگاه های ذی ربط درخصوص محصولات تراریخته و اجرای وظایف قانونی این دستگاه ها و عدم توجه به قانون توسط سازمان ها و نهادها گزارشاتی داشته ایم. همچنین براساس قوانین بالادستی همچون برنامه ششم توسعه تاکید بر اولویت دادن به محصولات تراریخته و ارگانیک است که لازم است به این موضوع نظارت جدی صورت گیرد، ضمن آنکه تفکیک محصولات تراریخته از غیرتراریخته و عرضه آنها در بازار نیز موضوع دیگری بود که نسبت به اجرای درست آن نگرانی هایی وجود داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم تصریح کرد: پس از حصول گزارش سازمان بازرسی تاکنون دو جلسه با حضور متخصصان علوم ژنتیک و بیوتکنولوژی، روسای انجمن های تخصصی و مسئولان وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بازرسی و شورای عالی ایمنی زیستی برگزار کردیم و بر اجرای صحیح قانون ایمنی زیستی و قانون برنامه ششم توسعه در زمینه رعایت پروتکل های مربوط به واردات و حمل و نقل صحیح مواد تراریخته از بنادر به کارخانجات و برچسب گذاری صحیح محصولات به نحوی که محصولات تراریخته از غیرتراریخته تفکیک شده باشد، تاکید شد.

وی با بیان اینکه موضوع تراریخته یک موضوع کاملا علمی و پیچیده است، گفت: اثبات مضرات و یا مزایای محصولات تراریخته به آسانی امکانپذیر نیست، اما آنچه مسلم این است که به عنوان یک حق، مصرف کننده باید نسبت به مصرف کالای تراریخته آگاه باشد، ضمن اینکه یکی از موضوعاتی که متاسفانه در سال های اخیر شاهد آن هستیم، بی توجهی به تولید محصولات تراریخته و وابستگی کامل به واردات است که در این جلسه به آن اشاره شده و وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص کوتاهی هایی داشته است.

خضریان ادامه داد: استفاده از تکنولوژی های روز و در جهت توسعه کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی و کاهش وابستگی یک ضرورت غیرقابل انکار است که در سال های متمادی نسبت به آن غفلت شده و ما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و بحث تولید داخل و نظارت بر بکارگیری توان دانشمندان داخلی ایرانی یکی از دغدغه هایی بود که در جلسه امروز مطرح شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی خاطرنشان کرد: مقرر شد تا ۲۰ آبان به سوالاتی که به صورت مکتوب برای دستگاه های ذی ربط ارسال می شود، پاسخ داده شده تا کمیسیون با توجه به این پاسخ ها و گزارشات کارشناسی تصمیم گیری و اعلام نظر نماید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe رسپینا لاستیک بارز ایران فان هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن