اقتصادی

به روزرسانی طرح جامع بنادر بازرگانی در 11 بندر بزرگ/ آب‌اندازی شناور داخلی جمع‌آوری آلودگی نفتی

چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۶:۰۴ به روزرسانی طرح جامع بنادر بازرگانی در 11 بندر بزرگ/ آب‌اندازی شناور داخلی جمع‌آوری آلودگی نفتی

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تدقیق و به روزرسانی طرح جامع بنادر بازرگانی در 11 بندر بزرگ بازرگانی در مراحل نهایی است و تدقیق طرح تا افق 1400 ادامه دارد.

به روزرسانی طرح جامع بنادر بازرگانی در 11 بندر بزرگ/ آب‌اندازی شناور داخلی جمع‌آوری آلودگی نفتی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدرضا الهیار امروز در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از طرح توسعه بندر بوشهر اظهار داشت: با لایروبی که امروز به اتمام رسید، قابلیت پذیرش شناور تا 30 هزار تن و آبخور 10.8 متر در بندر بوشهر فراهم شده است.

وی افزود: البته در شرایط مد پذیرش با آبخور بیشتری امکان‌پذیر است و این لایروبی اخیر جزو بزرگترین پروژه‌های لایروبی در بنادر کشور بود.

وی ادامه داد: برای آنکه بتوانیم پذیرش شناورهای بیش از یک‌هزار تن داشته باشیم، از نرم‌افزار بومی تصمیم‌یار ورود شناور استفاده شد که در بندر بوشهر مراحل تست پایلوت آن به انجام رسید.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ‌با بررسی‌هایی که انجام شده است، فقط دو کشور قابلیت تهیه این نرم‌افزار و سامانه را دارند و ایران به عنوان سومین کشور توانست این نرم‌افزار را داشته باشد و در سایر بنادر هم نرم‌افزار فعال خواهد شد.

وی توضیح داد: این نرم‌افزار در جزر و مد و موج‌ها می‌تواند قابلیت ورود شناورهای بزرگتر به اسکله را بدهد و در مدیریت مهندسی لایروبی هم به ما کمک می‌کند و عملاً مشخص می‌کند شناورهایی که درافت بالاتری از درافت بندر دارند، چه زمان‌هایی قابلیت ورود به بندر دارند و با چه سرعتی این شناورها وارد شوند.

الهیار بیان کرد: در استان بوشهر بحث تدقیق مطالعات طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی داریم و توسعه دریامحور را رقم خواهد زد.

وی ادامه داد: این سند پس از تدوین سند ملی که در دهه هشتاد برای 5 هزار و 800 کیلومتر سواحل کشور در مقیاس یک‌بیست‌وپنج هزارم در اشل ملی تهیه شده بود، طبق مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مقرر شد سازمان بنادر با همکاری ارگان‌های ذیربط نسبت به تدقیق مطالعات اقدام کند و از مقیاس یک‌بیست و پنج هزارم به یک‌پنج‌هزارم در مقایس‌های استانی ریزتر شود که اولین گام این مطالعات در هرمزگان به عنوان استان مبنا انجام شد و گام بعد، در استان بوشهر انجام می‌شود.

وی گفت: این مراحل تصویب را در شورای برنامه‌ریزی استان طی می‌کند و امیدواریم این سند در دهه فجر رونمایی شود.

الهیار افزود: در این مطالعات برنامه عمل در سطح هرکدام از شهرهای ساحلی پیاده می‌شود، با رویکردی که در مطالعات است، این مطالعات مفصل خواهد بود و از رویکردهای مختلف، پدیده‌های دریایی رویکردهای سیاسی و امنیتی، موضوعات پدافند غیرعامل و موضوعات زیست‌محیطی در این حوزه استفاده شده است.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در این باره در سه بخش مناطق ساحلی در خشکی نزدیک دریا، مدیریت نوار ساحلی و بخش دریایی، بخش مربوط به دریایی اولین بار اضافه شده است که تاکنون سبقه‌ای در خلیج فارس نداشته است و برای اولین بار جانمایی‌های کاربری مطلوب را در دریا داریم، یعنی آنجا مشخص شده است.

وی افزود: در تنگه هرمز در قالب طرح مطالعات یکپارچه مناطق ساحلی در هرمزگان انجام شد و در خلیج‌فارس هم تدقیق طرح یکپارچه مناطق ساحلی در بوشهر تدقیق می‌شود.

وی افزود: هدف اصلی طرح یکپارچه مناطق ساحلی، رشد متوان و متعادل است.

* به روزرسانی طرح جامع بنادر بازرگانی است

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: از دیگر موضوعات در راستای برنامه‌محوری توسعه انجام می‌دهیم، تدقیق و به روزرسانی طرح جامع بنادر بازرگانی است که در 11 بندر بازرگانی بزرگ، مراحل نهایی تدقیق طرح تا افق 1404 را دنبال می‌کنیم و عملاً از سال 1400 همه پروژه‌ها منطبق با همین موضوع به صورت برنامه‌محور خواهیم داشت.

الهیار گفت: برای بنادر کوچک هم طرح ساماندهی یا طرح جامع تدوین شده است که در تعدادی بنادر در مرحله نهایی به تصویب رسیده است و تا افق 15 ساله تدقیق تهیه طرح‌های جامع و ساماندهی انجام خواهد شد.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت:‌در استان بوشهر دو شناور آتشخوار بزرگ و 6 شناور آتشخوار کوچک خواهیم داشت که برای بنادر استان درنظر گرفته شده است.

وی گفت: شناور جمع‌آوری آلودگی نفتی ساخت داخل هم تا دهه فجر افتتاح می‌شود. این شناور در مرحله تست نهایی است و اولین شناور داخلی جمع‌آوری آلودگی نفتی است. ما پیش از این بارج جمع‌آوری آلودگی نفتی داشتیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن