اقتصادی

توقف ضبط cvr جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی 19 ثانیه پس از انفجار موشک اول

يکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۲:۳۳ قطع هم‌زمان جعبه‌های سیاه بوئینگ اوکراینی 19 ثانیه پس از انفجار موشک اول/ پرتاب موشک دوم 25 ثانیه پس از موشک اول

رئیس سازمان هواپیمایی ضمن تشریح جزئیات بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی از توقف ضبط cvr جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی 19 ثانیه پس از انفجار موشک اول خبر داد.

قطع هم‌زمان جعبه‌های سیاه بوئینگ اوکراینی 19 ثانیه پس از انفجار موشک اول/ پرتاب موشک دوم 25 ثانیه پس از موشک اول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تورج دهقانی زنگنه امروز در نشست اعلام نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه‌سیاه هواپیمای بوئینگ اوکراینی اظهار داشت: پس از وقوع این حادثه، جعبه‌های سیاه هواپیما از 27 تیر 99 تا 3 مرداد 99 در آزمایشگاه بررسی سانحه دفتر تحقیقات هواپیمایی کشوری BAE در فرانسه بازخوانی شد.

وی ادامه داد: این کار تحت مسئولیت سازمان هواپیمایی ایران و با مساعدت کشور فرانسه انجام شد. نماینده آمریکا به عنوان کشور سازنده، نماینده اوکراین به عنوان کشور بهره‌بردار و نماینده فرانسه به عنوان کشور ارائه‌دهنده خدمات، سازمان هواپیمایی کشوری را در این فرآیند کمک کردند.

دهقانی زنگنه افزود: ‌از کشورهای کاندا، انگلیس و سوئد که اتباع آنها در حادثه بوئینگ اوکراینی جان باختند، در این فرایند دعوت شد، تا نماینده داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: نماینده کشور ایکائو هم جهت تسهیل همکاری بین کشورها در این فرایند حضور داشت.

دهقانی زنگنه افزود: داده‌ها به خوبی بازیابی شد و به اطلاعات قابل تحلیل تبدیل شد.

وی افزود: همزمان با زمان محاسبه شده درباره عملکرد کردن فیوزهای مجاورتی موشک، ضبط اطلاعات در ضبط‌کننده داده‌های پروازی در ساعت 6:14 و 56 ثانیه همه متغیرهای پروازی عادی و هواپیما در شرایط نرمال بوده و CVR هواپیما تا 19 ثانیه پس از انفجار موشک، اپل را ضبط کرده است.

رئیس سازمان هواپیمایی با بیان اینکه اقدامات و مشارکت صورت‌گرفته در فرایند بازخوانی براساس استانداردهای انکس13 بوده است، گفت:‌ در داخل کابین پرواز سه نفر کرو و یک نفر معلم بوده است که هر سه با توجه شرایط غیرعادی و تا آخرین لحظات مشغول هدایت هواپیما بوده‌اند.

وی ادامه داد: معلم خلبان بعضی راهنمایی را انجام می‌دهد، از جمله اینکه هر دو موتور هواپیما فعال هستند، را به خلبان اعلام می‌کند و با توجه به اینکه صدای کابین پس از 19 ثانیه پس از انفجار قطع می‌شود و موشک دوم 25 ثانیه پس از آن شلیک و به مجاورت هواپیما رسیده، تحلیلی در مورد عملکرد و آثار موشک دوم از جعبه‌های سیاه هواپیما به دست نمی‌آید، چرا که قطعات ناشی از موشک اول و اصابت آن به هواپیما موجب قطع هم‌زمان جعبه‌های CVR و FDR در 19 ثانیه پس از آن شده است.

وی با بیان اینکه سازمان هواپیمایی ایران از دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشور فرانسه جهت همکاری‌های بازخوانی تشکر می‌کند، گفت: اطلاعات استخراج‌شده در اختیار نمایندگان کشورهای ذیربط قرار گرفته است تا تحلیل‌های ایمنی و فنی خود را در چارچوب استانداردهای ایکائو به سازمان هواپیمایی ایران ارائه کند.

زنگنه افزود: این اقدامات با هدف ایمنی و جلوگیری از رخدادهای مشابه صورت می‌گیرد و هر نوع استفاده سیاسی از این فرایند، ضمن اینکه در تعارض با اهداف مورد تصریح ایکائو است، روند رسیدگی به سانحه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی گفت: سازمان هواپیمایی ایران از تمام ذینفعان درخواست می‌کند که از هر نوع و استفاده از این اطلاعات که در راستای ایمنی نباشد خودداری کنند.

انتهای پیام/ب

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن