اجتماعی

جزئیات برنامه بهزیستی برای تحول در فعالیت مهدهای کودک

چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۱:۴۰ جزئیات برنامه بهزیستی برای تحول در فعالیت مهدهای کودک

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقدامات این سازمان در خصوص مهدهای کودک‌ گفت:آماده هستیم که موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه مهدهای کودک را به آموزش و پرورش بسپاریم.

جزئیات برنامه بهزیستی برای تحول در فعالیت مهدهای کودک

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس،وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سی و چهارمین اجلاس آموزش و پرورش، اظهار داشت: شاهد بودیم که مقام معظم رهبری در گفت‌وگویی که با اجلاس مدیران و روسای وزارت آموزش و پرورش در سی و چهارمین اجلاس آموزش و پرورش داشتند فرمایشات مهمی فرمودند.

وی ادامه داد: ایشان از رها بودن مهد کودک‌ها به دلیل اختلافات فی ما بین برخی دستگاه ها ابراز تاسف کردند و همچنین فرمودند که وضعیت مهد کودک‌ها خوب نیست و نباید نگاه ما به مهد کودک‌ها نگاه به مرکزی خدماتی باشند بلکه اینها مراکز مهم آموزشی و پروشی هستند.

قبادی دانا ادامه داد: همچنین مقام معظم رهبری از نفوذ دشمن در مجموعه‌های آموزشی و پرورشی و استفاده این جریان نفوذ از راههایی مانند سند ۲۰۳۰ از این مجموعه ابراز نگرانی کردند.

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: این فرمایشات مقام معظم رهبری برای ما بسیار راهگشا بوده و هست، اما طبق تبصره ۲ ماده ۲ قانون تاسیس مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی، تعیین شاخص‌های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهدکودک‌ها از حیث آموزشی و پرورشی با وزارت آموزش و پرورش است و فقط موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه با سازمان بهزیستی قرار داده شده است.

وی ادامه داد: البته آیین نامه اجرایی این ماده قانونی هم توسط هیأت وزیران مصوب و ابلاغ شده و تقسیم وظیفه صورت گرفته است.

قبادی دانا گفت: به صورت سنتی یک اختلاف نظری برای مدیریت مهد کودک بین آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی بوده که مقام معظم رهبری به طور دقیق به این موضوع امروز اشاره فرمودند. طبیعتا باید تکلیف حاکمیتی مهدهای کودک مشخص و یکسره بشود و یک دستگاه مسئولیت مدیریت مهدهای کودک را بپذیرد و پاسخگوی اقدامات مختلف در این زمینه باشد.

رئیس سازمان بهزیستی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در ارتباط با مسئله کودک و نوجوان فرمودند که «حقیقتا باید بگویم اگر مسئولان امور فرهنگی کشور بخواهند مسئله کودک و نوجوان را آنچنان که هست مورد اهتمام قرار بدهند، من خیال می‌کنم که خیلی از آنهایی که مسئول هستند از ساعت خوبشان خواهند زد و به این مسئله خواهند پرداخت.»

وی ادامه داد: باید ببینیم وضعیت ما واقعا به چه صورت است؟ با توجه به اینکه فقط موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه برای مهد کودک با سازمان بهزیستی هست، در سالهای گذشته یک اختلاف نظر و چالشی بین این دو دستگاه وجود داشته است.

قبادی دانا متذکر شد: با نگاهی که وجود دارد و مهدهای کودک به عنوان مراکز خدماتی متاسفانه تعرفه مصوب برای شهریه مهدهای کودک سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در وزارت صمت مصوب می‌کند؛ در حالی که اگر مراکز مهدهای کودک را مراکز آموزشی و پرورشی بدانیم موضوع متفاوت خواهد بود.

وی تصریح کرد: باید یک بازنگری و یک تغییر نگاه را مسئولان و متولیان امر نسبت به موضوع مهدهای کودک داشته باشند. در حال حاضر حدود ۷ درصد از کودکان زیر ۶ سال در کشور در مهدهای کودک حضور دارند که این رقم حدود ۶۶۱ هزار کودک می شود که در قالب ۵۶۰۰ مهد کودک شهری و ۷۲۰۰ روستا مهد و حدود ۱۵۰۰ مهد کودک در مناطق حاشیه شهرها حضور دارند و در حال حاضر ۵۷ هزار مربی در مهدهای کودک مشغول فعالیت هستند.

رئیس سازمان بهزیستی ابراز داشت: سازمان بهزیستی پیشنهاد خودش را به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کرده مبنی بر اینکه یک متولی مسئول مهدهای کودک باشد و ما اعلام می‌کنیم که اگر آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی اداره و مدیریت مهدهای کودک صفر تا صد این مسئولیت بپذیرد ما به عنوان سازمان بهزیستی آماده هستیم که موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه را که در قانون هم آمده به آموزش و پرورش بسپاریم.

قبادی دانا اضافه کرد: تا آموزش و پرورش علاوه بر تعیین شاخص‌های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهدهای کودک این موضوع را هم بتواند انجام بدهد تا اینکه یک متولی وجود داشته باشد و انشاءالله بتوانیم نگرانی مقام معظم رهبری را هر چه سریع تر در این موضوع رفع بکنیم.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: اگر این مسئولیت برعهده سازمان بهزیستی محول بشود ما طرح خودمان را برای تحول بنیادین مهدهای کودک به عنوان کانون های فرهنگی – تربیتی رشد و تعالی همه جانبه کودکان به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کردیم و این نیازمند توانمندسازی و ایجاد شایستگی در ارکان مهد کودک است.

وی تصریح کرد: ما آماده هستیم برای جلوگیری از تداخل مسئولیت‌ها و ایجاد وحدت مدیریت و فرماندهی در روند کلی حرکت تحولی مهدهای کودک این موضوع را به عهده بگیریم و یا اگر مسئولان امر تشخیص دادند این را به طور کامل به وزارت آموزش و پرورش یا هر نهاد و دستگاهی که متولی این امر باشد واگذار بکنیم.

قبادی دانا با اشاره به طرح تحول بنیادین گفت: این طرح مبتنی بر ارتقاء شایستگی‌های مهدهای کودک و تبدیل آنها به مراکز فرهنگی – تربیتی رشد همه جانبه کودکان، تسهیل رشد و تحول اولیه کودک در همه ابعاد بر اساس معیارها و ارزش های اسلامی و ایرانی، ایجاد محیطی امن ،عاطفی حمایتی برای نگهداری از کودکان، افزایش مشارکت پویای همگانی و ارتقاء اثربخشی و کارآیی مهدکودک ها، پرورش کامل استعدادهای کودک به ویژه در سال های اولیه که نیاز به محیطی محرک و برانگیزاننده برای رشد استعدادهایشان هست.

وی افزود: همچنین حمایت از خانواده هایی که فرزندان در سن مهد کودک دارند بالاخص خانواده های کم درآمد و پرجمعیت مد نظر است. طبیعتا مد نظر قراردادن و نصب العین قراردادن سیاست های ابلاغی جمعیتی مقام معظم رهبری با توجه به مسئله ای که در ارتباط با جمعیت داریم در ارتباط با مهد کودک می‌تواند موثر باشد.

رئیس سازمان بهزیستی ابراز داشت: موضوع فرزند آوری، حمایت از خانواده‌هایی که بتوانند فرزندانشان در مهدهای کودک قرار بدهند و رشد و توسعه مهدهای کودک در این زمینه می‌تواند بسیار موثر باشد و آنها را از یک مرکز نگهداری کودک و از یک مرکز خدماتی تبدیل به یک کانون فرهنگی – تربیتی رشد و تعالی همه جانبه کودکان کند.

وی افزود: بر این اساس جلسات متعددی را ما با عزیزانمان در آموزش و پرورش داشتیم و تفاهم خوبی صورت گرفته است و در صورت ابلاغ نهادهای بالادستی ما آماده هرگونه همکاری در این زمینه هستیم که انشاءالله بتوانیم این دغدغه مقام معظم رهبری را هم به نحو شایسته در کوتاه ترین زمان ممکن رفع کنیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن