اجتماعی

جلسه دادگاه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی خطاب به متهم صمیمی: از مطلب کذب گفتن ابایی ندارید

شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۳:۰۸ جلسه دادگاه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی خطاب به متهم صمیمی: از مطلب کذب گفتن ابایی ندارید

هفدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر امروز شنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

جلسه دادگاه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی خطاب به متهم صمیمی: از مطلب کذب گفتن ابایی ندارید

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، هفدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر امروز شنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

در ابتدای این جلسه قاضی از متهم صمیمی خواست در جایگاه قرار گیرد و در ادامه دفاعیاتش از بیان حاشیه‌ها و مطالب تکراری خودداری کند.

متهم صمیمی مدعی شد: مبلغ ریالی مندرج در کیفرخواست فاقد ادله است.

این متهم ادامه داد: عمده ارزهای خریداری شده در بازار فرعی و به نرخ آزاد بوده است. من نه ارز خریدم،نه ارز فروختم و نه دستور دادم،چطور از این موضوع منتفع شدم.

متهم صمیمی گفت: سیاستگذار بر اساس سیاست‌های پولی و مالی کشور اقدام به اتخاذ سیاست‌ها می‌کند و اتهامات در کیفرخواست انطباقی با مصوبات بانک مرکزی ندارد.

متهم صمیمى در ادامه گفت: استدعاى عاجزانه دارم در مورد مسائل ارزى، از دستگاه هاى ذی ربط استعلام لازم به عمل آید و یا کارشناسان امر را در دادگاه فراخوانده تا موجب تضییع حقى نشود.

وى ادامه داد: در مورد فروش ارزهاى مجتمع هاى دولتى باید بگویم این مطلب کذب محض است و نمى‌تواند اخلال ارزى محسوب شود.

قاضى بیان کرد: از نظر شما هیات مدیره هیچ کاره است و خانم درى همه کاره است، همه اعداد را غلط مى خوانید.
رییس دادگاه اظهار کرد: رقم هایى که شما گفتید خیلی بیشتر است و اگر هست لااقل اقرار کنید. پول‌هایى که از تبدیل ارز گرفتید و شرکت خریدید غلط است. شما ١٢٠ میلیارد گرفتید و شرکت خریدید.

رییس دادگاه اظهار کرد: در یک سال ١٢٠ میلیارد کسر داشته است و شرکت هاى متعدد خریده اید.

متهم صمیمى در ادامه افزود: در مورد بحث اخلال ارزى، لطفا بررسی کنید اگر کسی عایداتى داشته به سزاى عملش رسانده شود.

قاضى مسعودى مقام بیان کرد: در مورد چند پتروشیمى و پترول باید رسیدگى شود و پرونده به دادسرا ارجاع مى شود تا به سایر اتهامات شما مانند پولشویى رسیدگى شود.

رییس دادگاه اظهار کرد: شما از مطلب کذب گفتن ابایى ندارید، تمامى سرمایه شما طى این چند سال مشخص است و سرمایه گذارى شما بعد از خصوصی سازى به این شکل است که در کلى شرکت توانستید سرمایه گذارى کنید و همه آن ناشی از تغییر و فروش این ارزهاست.

قاضی مسعودى مقام ادامه داد: از صدف عسلویه، لردگان، ایلام، کازرون، فسا، جهرم، داراب و.. که تمامى تاریخ‌ها استخراج شده و غیر از این‌ها اساسا شما درآمدى نداشتید.

رییس دادگاه خاطرنشان کرد: اینکه شما مى گویید سرمایه گذار هستید و درآمد داشتید باید بگویم که درآمدهاى شما طى سال‌هاى مختلف مشخص است و اساسا امکان ندارد که بتوانید این میزان سرمایه‌گذارى را داشته باشید.

وى افزود: شما از این جیب در مى‌آورید و در جیب دیگر مى‌گذارید و مى‌گویید که دستور مدیرعامل است.

قاضى مسعودى مقام تصریح کرد: شما بعد از ورود به پی سی سی داراى حدود ٧٠ شرکت شدید و شرکت هاى شما و علایى رحمانى مشخص است، این همه کارخانه و هتل در انگلیس و افغانستان و در داخل را از کجا آورده‌اید؟
رییس دادگاه افزود: شما در ایران زمین هم بودید و الان پرونده آن تشکیل شده است.

وى گفت: پترول با یک زد و بند جابجا شده و، چون بدهى داشتید تهاتر را انجام دادید، شما به شرکت‌ها بدهى داشتید و سپس آن را چند برابر کردید و پترول را نیز به دولت انداختید.

قاضى مسعودى مقام خطاب به متهم صمیمى گفت: حداقل جزیى از صداقت را رعایت کنید. مظلوم نمایى درست نیست؛ شما یک کارمند جز را مسئول همه کاره مى کنید؛ دفاعیات شما امروز بیانگر این است که خانم متهم درى همه کاره است.
وى عنوان کرد: دستگیرى قریشى ارتباطى با شما ندارد، یکبار یک حقیقت را در دادگاه بگو.

وکیل مدافع متهم صمیمى با اشاره به آخرین راى وحدت رویه بیان کرد: در جلسات گذشته نماینده دادستان آگاهى از موثر بودن اقدام را به عنوان عنصر معنوى مطرح کردند و این یک عنصر سیاسی است که چیزى در مورد آن گفته نشده است.
قاضی مسعودى مقام تاکید کرد: راى وحدت رویه ارتباطی با این موضوع نیست.

وکیل مدافع صمیمى اظهار کرد: در مورد عواید حاصل از نرخ تبدیل ارز باید بگویم که بررسی هاى سازمان بازرسی به این نتیجه نرسیده که موکل من محکوم شده باشد.

وى ادامه داد: در مورد اخلال مطلب مهمى که وجود دارد این است که اتهام انتسابی با اصل ٣٦ قانون اساسی در تعارض است، قید امثالهم براى ورود اتهام به موکل من استفاده شده است و اگر به این کیفیت دامنه جرم انگارى پیدا کند متوسل به قیاس شدیم که منع شده است.

وکیل مدافع متهم صمیمى بیان کرد: قیاسی که دادسرا در این موضوع کرده در تعارض بسیار واضح با اصل برائت است.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به وکیل متهم صمیمی، گفت: شما می‌گویید موکلین شما هیچ اطلاعی نداشتند و مدیران عامل بدون مصوبه هیئت مدیره اقدام کردند، نتیجه منطقی از اظهار نظر شما این است که مدیران عامل بدون اطلاع هیئت مدیره اقدام کردند، اینطور نیست، مگر می‌شود هیئت مدیره از موضوعاتی به این مهمی اطلاعی نداشته باشد و کارمندان جز مانند متهم دُری این کار را انجام داده باشند، در رای که صادر خواهدتمام مستندات، نگاه‌های مردم و مسئولین گذاشته خواهد شد، آقایان هر قدرتی دارند اقدام کنند ما درباره تعهدمان در شعبه خودمان پاسخگو هستیم، اینکه آقایان می‌گویند ما آنجا آدم داریم به همانجا مراجعه کنند. در این دادگاه با بن‌بست مواجه هستید.

در ادامه این جلسه دادگاه حسینی نماینده دادستان خطاب به وکیل متهم صمیمی گفت: در کیفرخواست توضیح داده شده است و اتفاقاتی که در یورونست اتفاق افتاده است منتسب به صمیمی است؛ عنصر مادی جرم نیز بیان شده است و مستند به فعل صمیمی هم است.

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی از متهم ملکی شمس‌آبادی خواست در جایگاه قرار گیرد، قاضی خطاب به این متهم گفت: شما ارز را آورده‌اید و فروخته‌اید و دوباره آن را خریده‌اید و اسناد آن وجود دارد اسناد اقتصاد نوین در این باره وجود دارد، ما از صرافی‌ها هم پرسیده‌ایم گفتند که ارز‌ها را فروخته‌اید و دوباره خریداری کردید؛ ارز‌هایی را که باید تسلیم پی‌سی‌سی می‌کردید فروخته‌اید و مابه‌التفاوت آن را برداشته‌اید ارز‌ها را از داخل خریده‌اید؛ شما ارز را آوردید چرا فروختید؟ سند حسابداری اقتصاد نوین مشخص است و تفاوت آن نیز مشخص شده است، هم بانک اقتصاد نوین و هم صرافی‌ها این موضوع را تأیید کردند، حاشیه نروید. صداقت را رعایت کنید از اظهارات کذب خودداری کنید در جلسه قبل هم اظهارات کذب شما مشخص شد، اسناد بانکی آن موجود است، چند روز پیش ما دوباره استعلام کردیم و آن‌ها این موضوع را تأیید کردند.

قاضی خطاب به این متهم گفت: تهدیداتی که کرده‌اید، اقدامات و فشار‌هایی که به سیستم‌ها وارد کردید؛ جناب‌عالی، اقوام، فرزند و برادتان را به سیستم می‌فرستید و غیر مستقیم تهدید می‌کند سفره این مسائل برچیده شده است.

متهم پاسخ داد: من کسی را تهدید نکردم و اطرافیانم این کار را نکردند.

ادامه دارد

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن