سیاسی

جهانگیری: قرارداد اثرگذاری را برای افزایش بازیافت از میادین نفتی با دانشگاه‌ها منعقد کرده‌ایم

چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ – ۰۱:۵۷ جهانگیری: قرارداد اثرگذاری را برای افزایش بازیافت از میادین نفتی با دانشگاه‌ها منعقد کرده‌ایم

معاون اوّل رئیس‌جمهور از امضای قرارداد با 13 دانشگاه اصلی کشور خبر داد و گفت: یکی از این قراردادها در حوزه افزایش بازیافت از میادین نفتی است که در حال حاضر دانش آن در انحصار کشورهای خارجی است و اگر به نتیجه برسد آثار آن برای آینده کشور تعیین کننده خواهد بود.

جهانگیری: قرارداد اثرگذاری را برای افزایش بازیافت از میادین نفتی با دانشگاه‌ها منعقد کرده‌ایم

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری، معاون اوّل رئیس‌جمهور، عصر امروز(سه شنبه ۲۵ آذر) در آیین بیست و یکمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در هفته پژوهش و فناوری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، با گرامیداشت یاد شهید دکتر محسن فخری زاده اظهار داشت: امسال یکی از دانشمندان زبده و خدوم کشور در جریان یک توطئه به شهادت رسید که به روح پاک ایشان درود می فرستیم و یادش را گرامی می داریم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در خصوص شهادت شهید دکتر فخری زاده خاطرنشان کرد: در این پیام دو نکته مهم نهفته بود که یکی تأکید به دستگاه های امنیتی کشور برای شناسایی و برخورد با عوامل و آمران این ترور بود و دیگری تأکید بر این نکته بود که راه شهید فخری زاده باید پرفروغ ادامه یابد.

جهانگیری با اشاره به افزایش دو برابری بودجه سازمان تحت مدیریت شهید فخری زاده برای سال ۱۴۰۰ تصریح کرد:‌ دولت در روزهای پایانی بررسی بودجه با وجود محدودیت ها و علیرغم کاهش بودجه برخی سازمان ها، بودجه سازمان پژوهش و نوآوری «سپند» که تحت مدیریت شهید فخری زاده بود را برای سال آینده دو برابر کرد تا همکاران ایشان بتوانند با امکانات بیشتری مسیر شهید فخری زاده را ادامه داده و این راه را پرفروغ نگه دارند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به رونمایی از بیانیه «آینده دانشگاه ها در ایران» با دو رویکرد جامعه محور و کارآفرین که چندی پیش انجام شد، خاطرنشان کرد: این دو رویکرد باید همواره و به خصوص در شرایط فعلی مورد توجه قرار گیرد چرا که در مقطع کنونی می تواند به بالا بردن تاب آوری جامعه و گشودن افق های جدید پیش روی کشور کمک کند.

جهانگیری افزود: بالا بردن تاب آوری جامعه فقط این نیست که از مردم بخواهیم در مقابل مشکلات تحمل کنند بلکه به این بستگی دارد که از دل تهدیدات و محدودیت ها، فرصت هایی را برای جامعه ایجاد کنیم که قادر باشند با اتکا به این فرصت ها شرایط موجود را تحمل کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دشمنان در شرایط فعلی تلاش می کنند جامعه و مردم ایران را نسبت به آینده مأیوس و ناامید کنند تا سریعتر به اهداف خود برسند، افزود: دانشگاهی که جامعه محور باشد و خود را با مسایل جامعه درگیر کرده باشد می تواند با افق گشایی نسبت به آینده کاری کند که مردم نسبت به آینده خود و کشورشان امیدوار باشند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر با دو پدیده بیماری کرونا و تحریم های ظالمانه روبرو هستیم، گفت: زندگی مردم از این دو مسأله دچار آسیب ها و لطمات جدی شده است و با توجه به اینکه به دلیل مسایل حاشیه ای و گرفتاری ها قادر نیستیم به آسیب شناسی و تحلیل درستی از این وضعیت داشته باشیم، از دانشگاهیان عزیز، برادرانه درخواست می کنم که روی آثار و تبعات این دو پدیده به صورت علمی و کاربردی کار کنند و نتایج آن را هم به جامعه و هم به مدیران کشور اطلاع رسانی کنند.

معاون اول رییس جمهور گفت: آنچه مایه افتخار است حضور زنده جامعه دانشگاهی و علمی ایران است و التزام اجتماعی که جامعه علمی ایران دارد این است که پژوهش های معطوف به حل مسایل جامعه را در دستور کار قرار دهد.

جهانگیری افزود: جامعه علمی، مراکز پژوهشی و حتی شرکت های خصوصی فعال در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی کارنامه درخشانی در دوره شیوع کرونا از خود برجای گذاشتند چرا که در روزهای نخست شیوع این بیماری با محدودیت جدی در بخش امکانات و تجهیزات درمانی مواجه بودیم اما این شرکت ها و مراکز تحقیقاتی پای کار آمدند و کارنامه درخشانی را از خود برجای گذاشتند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: تا روزی که کرونا به عنوان یک بیماری نوپدید و عالمگیر، به طور کامل مهار نشده باشد، همچنان موضوع نخست جامعه است و در نتیجه باید همچنان در رأس برنامه ریزی همه بخش های کشور باشد. وقتی حل یک مسأله در اولویت نخست قرار می گیرد انتظار این است که مقابله با آن به صورت همه جانبه باشد بنابراین باید موضوع درمان مبتنی بر سلامت در دستور کار همه بخش ها باقی بماند.

جهانگیری تصریح کرد: امروز به اعتراف همه مردم ایران، بخش درمان کارنامه درخشانی از خود به خصوص در دوره شیوع کرونا برجای گذاشته است که هم باید یاد شهدای کادر درمان را گرامی بداریم و هم از خدمات آنها قدردانی کنیم که بهترین قدردانی عمل کردن به دستورالعمل های بهداشتی است.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه در بخش اقتصادی باید تمرکز اصلی بر معیشت مردم باشد، گفت: دولت با وجود همه محدودیت ها، تلاش کرده است در حد بضاعت و توان خود به وضعیت معیشتی جامعه رسیدگی کند و از بودجه دولت و درآمدهای حاصله، بخشی را به معیشت مردم تخصیص داده تا آسیب کمتری به معیشت جامعه وارد شود.

جهانگیری همچنین با تأکید بر اینکه باید بررسی ابعاد مختلف تحریم نیز در دستور کار مراکز علمی و پژوهشی قرار گیرد، تصریح کرد: باید مسایل را صادقانه با جامعه در میان بگذاریم. مردم ایران در مقابل فشار حداکثری آمریکا با تأسی از راهبرد مقاومت که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند، با ایستادگی توانستند بر سیاست فشار حداکثری آمریکا غلبه کنند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: از مهمترین دلایل همراهی مردم در مقابله با تحریم ها این بود که در وهله نخست به کشور و نظام خود علاقمند هستند و نیز به راهبرد مقاومت که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده بود نیز پایبند بودند و مهمتر از همه اینکه ملت با تمام وجود احساس کرد که آمریکایی ها حرفی ظالمانه و بدون منطق را مطرح می کنند چرا که جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خود عمل کرده بود و طرف مقابل تعهداتش را زیر پا گذاشته بود.

جهانگیری اضافه کرد: در همه موارد باید همواره مبنای اقدامات و تصمیمات به گونه ای باشد که مردم احساس کنند هر تصمیمی که در کشور اتخاذ می شود بر اساس منطق، عقل، ‌تدبیر، هماهنگی، همدلی و انسجام است که در این شرایط مردم حتماً هماهنگ و همراه خواهند بود.

معاون اول رییس جمهور گفت: انتظار طبیعی مردم از مسئولان کشور این است که در این شرایط سخت راهکارهایی پیدا کنند تا هر چه سریعتر کشور را از زیر بار تحریم ها خارج کنند چرا که تحریم ها هم در توسعه کشور و هم در زندگی مردم موثر است و امیدوارم با همدلی و هماهنگی بتوانیم هر چه سریعتر تحریم ها را به نقطه پایان نزدیک کنیم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جلسات گفتگوی دولت و دانشگاه ها که در سال های اخیر برگزار شده است، اظهار داشت: پس از جلسات گفتگوی دولت و ۱۳ دانشگاه اصلی کشور، خوشه های مختلفی تشکیل شد و قراردادهای متعددی بین دستگاه های اجرایی با دانشگاه ها در حوزه های مختلف صنعت و نفت و گاز به امضا رسید.

معاون اول رییس جمهور افزود: یکی از این قراردادها در حوزه افزایش بازیافت از میادین نفتی است که در حال حاضر دانش آن در انحصار کشورهای خارجی است اما اگر این قراردادها به نتیجه برسد آثار آن برای آینده کشور تعیین کننده و تأثیرگذار خواهد بود.

جهانگیری ادامه داد در بخش صنعت نیز قراردادهای خوبی منعقد شده و در حوزه علوم انسانی هم مباحث جدی و خوشه های متعددی برای احیای سرمایه اجتماعی تشکیل شده است چرا که سرمایه اجتماعی مهمترین سرمایه هر کشور است که منجر به افزایش اعتماد مردم به نظام می شود.

معاون اول رییس جمهور برگزاری جلسات گفتگوی دولت و دانشگاه را مفید و موثر توصیف کرد و گفت: ممکن است گاهی دانشگاهیان و پژوهشگران احساس کنند که صدای آنها در بخش اجرایی به درستی شنیده نمی شود و در طرف مقابل نیز ممکن است بخش اجرایی احساس کند که سرعت دستیابی به راهکارها برای حل مشکلات از سوی دانشگاه ها پایین است که همه این مسایل از طریق گفتگو قابل حل است.

جهانگیری در ابتدای این جلسه نیز از وزیر علوم تحقیقات و فناوری و همکاران وی قدردانی کرد که با وجود محدودیت های ناشی از کرونا، مراسم هفته پژوهش را برگزار کرده و برگزیدگان پژوهش و فناوری را انتخاب و به جامعه معرفی کردند.

وی همچنین از معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز به دلیل اقدامات انجام شده در بخش علم و فناوری قدردانی کرد و گفت: آمارها گویای این است که کشور به دستاوردهای بزرگی درحوزه علم وفناوری دست پیدا کرده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین از وزیر بهداشت درمان وآموزش پزشکی و دست اندرکاران این وزارتخانه در حوزه تحقیق و پژوهش به خاطر تمرکز بر بیماری کرونا قدردانی کرد و افزود: این عزیزان با تمام ظرفیت بر موضوع کرونا متمرکز هستند و کارهای علمی و پژوهشی که توسط آنها انجام شده قابل توجه است.

جهانگیری بر لزوم توسعه فرهنگ پژوهش در جامعه تأکید کرد وگفت: پژوهش موضوعی زینتی و نمایشی نیست بلکه یک ضرورت برای توسعه کشور است و لازم است جایگاه پژوهشگران و محققین کشور را گرامی بداریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم با بیان اینکه جایگاه کشور در حوزه علم و فناوری قابل توجه است، گفت: ایران به لحاظ سرعت رشد در تولیدات علمی جایگاه بسیار خوبی دارد که باید از تلاشگران حوزه پژوهش و فناوری در اقصی نقاط کشور قدردانی کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه دانشگاه ها پایه همه تحولات هستند، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقات تأکید و خاطرنشان کرد: پژوهش و فناوری موضوعی لوکس نیست بلکه یک ضرورت برای توسعه اقتصادی کشور است.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از خانواده شهید فخری زاده قدردانی و از تمبر یادبود این شهید بزرگوار رونمایی شد و سپس از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام /

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe هفت گردون زمزم فراگستر رسپینا لاستیک بارز سفر می ایران فان بیمه البرز هفت گردون زمزم فراگستر رسپینا لاستیک بارز سفر می ایران فان بیمه البرز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن