اقتصادی

جهش 68 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۵:۳۹ جهش 68 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با جهش 68 هزار و 722 واحد روبرو شد.

جهش 68 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران که در روزهای قبل تحت تاثیر رفتار هیجانی معامله‌گران دچار ریزش شدید شده بود، از روز گذشته روند رو به رشد را شروع کرده و امروز هم در پایان معاملات شاخص کل با افزایش 68 هزار و 722 واحد به رقم یک میلیون و 718 هزار و 766 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن با افزایش 11 هزار و 99 واحد به رقم 466 هزار و 956 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران یعنی ارزش همه شرکت‌های حاضر در بورس به بیش از 6 میلیون و 433 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 935 هزار معامله و به ارزش 8 هزار و 657 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین در فرابورس ایران ارزش معاملات امروز به 6 هزار و 508 میلیارد تومان رسید که در مجموع ارزش امروز معاملات بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به بیش از 15 هزار و 100 میلیارد تومان رسیده است.

امروز همچنین صندوق دارا دوم یا صندوق پالایشی یکم در نماد پالایش در بورس تهران عرضه شد و سهامداران می‌توانند از طریق درگاه کارگزاری خود تا سقف 5 میلیون تومان یعنی 500 واحد 10 هزار تومانی از این صندوق خریداری کنند.

همچنین کسانی که کد بورسی ندارند با داشتن کد ملی از درگاه‌های الکترونیکی همه بانک‌های کشور می‌توانند به خرید واحدهای صندوق پالایشی یکم یا همان دارا دوم تا سقف 5 میلیون تومان از امروز 5 شهریور تا 19 شهریور اقدام به خرید کنند.

دولت اعلام کرده واحدهای این صندوق پالایشی حداقل با 20 درصد تخفیف به دارندگان کد ملی ایرانی واگذار می‌شود در حالی که این ارزش امروز سهام 4 پالایشگاه حاضر در این صندوق یعنی پالایشگاه نفت تهران، اصفهان، تبریز، و بندر عباس امروز در مجموع بیش از 16 هزار و 500 تومان است. یعنی برای خریداران واحدهای این صندوق بیش از 50 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

امروز عمده شاخص‌های بورسی رو به افزایش بوده به گونه‌ای که شاخص بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر کدام 4.1 درصد رشد کردند.

شاخص کل بورس با معیار هم وزن و شاخص قیمت سهام با معیار هم وزن 2.4 درصد رشد کرد .

همچنین شاخص آزاد شناور 4درصد، شاخص بازار اول 4.3 درصد و شاخص بازار دوم بورس 3.8 درصد رشد کرد.

نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، شستا، ملی‌مس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، مخابرات ایران به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس داشتند.

نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس، نفت ایران، ایران خودرو، بانک تجارت، سایپا، و پالایش نفت بندرعباس از نمادهای پربیننده در بورس بودند.

امروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل 649 واحد رشد کرده و به رقم 18 هزار و 160 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 185 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از 2.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 785 هزار معامله و به ارزش 6 هزار و 508 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای گهر زمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه، آریا ساسول، صباتامین، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی تندگویان وذوب‌آهن بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای بانک دی، ذوب‌آهن اصفهان، صباتامین، پتروشیمی تندگویان، توسعه وعمران استان کرمان، ماشین‌های اداری ایران، و فولاد آلیاژی یزد از نمادهای پربیننده فرابورس بوده‌اند.

انتهای پیام/ب

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن