اجتماعی

خبرهای خوب از ندامتگاه شهرری/ آزادی و عفو برای تعدادی از زنان زندانی

جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹ – ۰۹:۱۴ خبرهای خوب از ندامتگاه شهرری/ آزادی و عفو برای تعدادی از زنان زندانی

دادستان عمومی و انقلاب تهران به همراه ۸ تن از معاونین، ۲۸ نفر از قضات اجرای احکام و ناظر زندان و همچنین جمعی از مدیران زندان از ندامتگاه شهر ری (ویژه زنان استان تهران) بازدید کرد و در نتیجه این بازدید با آزادی تعدادی از زنان زندانی موافقت شد و برخی نیز در فهرست عفو قرار گرفتند.

خبرهای خوب از ندامتگاه شهرری/ آزادی و عفو برای تعدادی از زنان زندانی

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، دادستان عمومی و انقلاب تهران، امروز ۱۵ آبان ۱۳۹۹ به همراه ۸ تن از معاونین، ۲۸ نفر از قضات اجرای احکام و ناظر زندان و همچنین جمعی از مدیران زندان از ندامتگاه شهرری (ویژه زنان استان تهران) بازدید کردند.

دادستان تهران پیش از برگزاری ملاقات چهره به چهره و در جمع معاونین و دادیاران ناظر بر زندان گفت: کسانی که به عنوان قاضی ناظر و اجرای احکام در زندان مستقر هستند باید بدانند فلسفه حضور آنها چیست؟ و بنده اعتقاد دارم هیچ دری به روی افراد زندانی بسته نیست و خداوند هر دری را ببندد درِ دیگری را باز می‌کند.

وی افزود: ریاست قوه قضائیه نسبت به مقوله زندان و وضعیت زندانیان نگاه تحولی ویژه‌ای دارد و رویکرد تحولی ریاست قوه قضائیه، رویکرد اصلاحی و باز اجتماعی شدن زندانیان است. ایشان بار‌ها به بنده تاکید کرده است که شخصاً در مورد زندان‌های تهران خصوصاً ندامتگاه شهر ری (ویژه زنان) ورود کنم که امروز این توفیق حاصل شده که به همراه جمعی از قضات دادسرای تهران که موثر در بررسی و تعیین و تکلیف زندانیان هستند و مسؤولیت مستقیم دارند در این مجموعه حاضر شویم.

دادستان تهران ادامه داد: اهمیت این کار از آن جهت است که این شرایطی که امروز برای ما در جهت رفع مشکل زندانیان و کمک به آنها فراهم شده یک فرصت و نعمت بزرگی است که ممکن است برای هر کسی فراهم نشود؛ و ما باید قدر این نعمت الهی که خدا برای ما مقدر کرده است، بدانیم و تلاش کنیم که گرهی از مشکلات زندانیان که با دست شما باز می‌شود، باز کنیم و این امر قطعاً در نزد خداوند دیده خواهد شد.

وی افزود: آنچه که در این بازدید حائز اهمیت است، این است که در پایان امروز ببینیم حضور ما چقدر در رفع مشکل زندانیان موثر بوده است و گره از مشکل چند نفر به دست ما باز شده است؛ ارتباط ما با زندانیان باید یک ارتباط نوع دوستانه و با احساس برادرانه و خواهرانه و معطوف به رفع مشکل آنها باشد.

القاصی گفت: ضمن تاکید رئیس قوه قضائیه بر سیاست حبس زدایی و با توجه به اینکه قانونگذار در رابطه با فرایند اجرای مجازات حبس در راستای باز اجتماعی کردن و روند اصلاحی زندانیان، سازوکار‌های خاصی را پیش بینی کرده است، باید از این ظرفیت‌های قانونی حداکثر استفاده را جهت اصلاح مددجویان و بازگشت آنها به جامعه استفاده کنیم. خصوصاً خانم‌های زندانی که وضعیت آنها خاص و به لحاظ تبعیت پذیری از همسر خصوصاً در جرایم مرتبط با مواد مخدر و شرایط معیشتی و اقتصادی دچار مشکلاتی می‌شوند و با وجود اینکه واجد مسؤولیت کیفری هستند، ولی ایجاب می‌کند که در خصوص زنان و بالاخص زنان دارای فرزند خردسال نگاه ویژه در جهت آزادی آنها صورت گیرد.

دادستان تهران، در بدو ورود به زندان زنان در کارگاه‌های خیاطی، معرق کاری و قالیبافی ندامتگاه شهرری حضور یافت و به صورت چهره به چهره با مددجویان به گفت‌وگو پرداخت و در جریان مشکلات آنها قرار گرفت. در این دیدار‌های حضوری، درخواست ها، مسائل و مشکلات زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات مقتضی در راستای انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست قوه قضائیه صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تأکید شد.

وی در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد تا ظرف پایان همین روز تمام زندانیان مورد ملاقات قرار گیرند و ضمن پالایش زندانیان، وضعیت بلاتکلیف‌ها، درخواست‌های آزادی‌های مشروط ها، تعلیق اجرای مجازات، پا بند الکترونیکی و همچنین اعطای مرخصی‌های پایان حبس مشخص شود.

وی همچنین هیأت قضائی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک آورده بود، مأمور کرد که در محل زندان وضعیت زندانیان و استحقاق آنان را از حیث تخفیف مجازات و پیشنهاد عفو را مورد بررسی قرار دهند.

در خصوص آن دسته از محکومین که دارای احکام محکومیت متعدد بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری‌های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام در جهت ادغام محکومیت آنها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

مقرر شد آن دسته از محکومینی که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریعتر با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف، قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آنها بعمل آید.

در خصوص محکومین مالی طبق آیین نامه جدید ریاست قوه قضائیه که اجازه اعطاء تسهیلات و مرخصی برای جلب رضایت شکات را به قضات اجرای احکام کیفری محول کرده است نیز دستود داد تا هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را نسبت به اعطای مرخصی آنها و زمینه جلب رضایت شکات را فراهم کنند.

القاصی در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد با عمل به قانون از سختگیری‌های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی، آزادی مشروط و همچنین پذیرش وثایق و سایر تاسیسات ارفاقی خودداری شود و ضمن در نظر قرار دادن شرایط زندانی هم شرایط و اوضاع و احوالی که تحت تاثیر آن مرتکب جرم شده و هم شرایط خانوادگی وی، تصمیماتی را در چهارچوب قانون و رأفت اسلامی اتخاذ کنند تا آنهایی که مستحق استفاده از تسهیلات ارفاقی هستند زودتر به دامان خانواده خود بازگردند. علی القاصی در این بازدید باز اجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و بر قرار گرفتن زندان‌ها در این مسیر تأکید کرد.

دادستان تهران در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی و اهدای جوایز و هدایا به کودکان، رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها را جزو اولویت‌های بازدید امروز قرارد داد و از وضعیت شرایط زندان و نحوه تأمین مایحتاج کودکان این مادران زندانی مطلع و نسبت به رسیدگی‌های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان آنها تاکید کرد.

لازم به ذکر است مشکلات اغلب زندانیان در رابطه با آزادی مشروط، اعسار از پرداخت محکوم به، عدم حصول رضایت شکات در پرونده‌های مالی و درخواست عفو بود که دادستان تهران مورد به مورد سوالات و درخواست‌های مددجویان را بررسی و در این خصوص دستورات آنی در راستای اجابت خواسته زندانیان صادر کرد.

در نتیجه این بازدید یکروزه دادستان تهران با حضور تمام قضات اجرای احکام و ناظر زندان و در راستای برنامه‌های تحولی ریاست قوه قضائیه و سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری با تعداد ۸۰۰ نفر از زندانیان ملاقات چهره به چهره انجام گرفت که تعداد (۳۰) نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی پایان حبس آزاد شدند و با درخواست آزادی مشروط ۷۵ نفر نیز موافقت شد و ۳ نفر از محل اعتبارات خیرین آزاد شدند. همچنین ۲۵ نفر از مددجویان نیز با شیوه تعویق اجرای مجازات از زندان آزاد و دادخواست اعسار ۱۵۵ نفر نیز مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

همچنین حسب دستور دادستان تهران تعدادی از زنان که واجد شرایط عفو بودند لیست اسامی آن‌ها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت و همچنین تعداد ۱۷۵ نفر از زنان زندانی نیز به همین مناسبت به مرخصی رفتند.

در پایان، دادستان تهران در راستای نظارت بر مسائل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام به موقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همینطور انتقال محکومین زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه حال خانواده آنها دستوراتی به مسؤولین ذیربط صادر کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe رسپینا لاستیک بارز ایران فان هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن